OYUNCU RAPORU | STİVEN RICARDO PLAZA CASTİLLO

Trabzonspor'un, yeni transferi Ekvadorlu santrfor Stiven Plaza'nın detaylı analizi
@EkipRadar farkıyla sizlerle.
OYUNCU PROFİLİ
Plaza'nın tam performans verdiği mevki olan santrfordaki profili; rakip savunma hattı arasında gezinen ve sürekli arkaya atılacak paslarda veya rakip savunmanın yapabileceği hataları değerlendirmek için pozisyon arayan bir yapıda. Geniş alanda patlayıcı gücü, sprint özelliği çok iyi olduğu için dripling halinde savunmanın da üzerine gitmeyi deneyen bir oyuncu. Savunma arkasına atılacak pasları kovalayan bir oyuncu olmasının yanı sıra fiziki parametrelerdeki artılarını kullanmaya çalışıp hücum organizasyonlarında oyuna dahil olmaya da çalışıyor.

TEKNİK KATEGORİDEKİ ARTILARI VE EKSİLERİ
Bu konuda en çok göze çarpan özelliği açık ara uzak mesafeli şutları ve pozisyon Bulduğunda bitirici özelliği. Ceza sahası yayı ve dışından alan ve zaman bulduğunda şut gücü çok iyi bir santrfor. Şut repertuvarı çok geniş olmasa da ayak üstü çektiği şutlarda isabet oranı ve şutun gücü çok etkili. Bitirici pozisyonda geniş şut repertuvarına sahip değil ancak kas ezberindeki şut tekniği çok başarılı. Geniş alanda patlayıcı gücü kadar gelişmiş bir özelliği olmasa da dripling konusunda da orta seviyede diyebiliriz. Topun kontrolünü kaybetmeden dripling yapıyor. En çok sivrilen eksiği ise santrforda olmazsa olmaz hava topları. Hem kenardan hem de cepheden gelen hava toplarında başarılı değil. Kafa vuruşu gücü ve daha önemlisi tekniği eksik olan bir oyuncu Plaza.
MENTAL KATEGORİDEKİ ARTILARI VE EKSİLERİ
Hücumdayken kendini rakibe ve kendi takım arkadaşına göre pozisyon alması ve rakip savunma hattı arasından olası arkaya atılacak paslarda zamanlamalı topsuz alan çıkışlarında müthiş bir seviyede. Oyuncunun bu özelliği belki de profilini en net anlatan bir ölçüm. Bitirici pozisyonda başarılı olmasının artısı bu kategoride destekleniyor o da; serinkanlı olması. Şut çekmeden önce aldığı kararı değiştirmiyor ve çok sakin kalarak aksiyon alıyor. Karar mekanizmasından bahsettiğimiz gibi özellikle şut çekmeden veya diğer herhangi bir maç içi aksiyonunda çabuk karar alıp hemen uygulaması iyi denilebilecek bir seviyede. Bu kategoride eksiği maç içi agresifliği. Bu durum bazen topa ve nizami ölçülerde rakibe agresiflikten çıkıp pozisyonlarda gereksiz agresiflik gösteriyor. Hakem ve rakiple saha içinde olmaması gereken diyaloglara girebiliyor. Bu durumun bazen etkilediği bir özellik var o da maç içi konsantrasyon periyotunun uzaması. Saha içinden çıkıp başka durumlarla ilgilendiğinde ve enerjisini kaybettiğinde maç içinde anların oyuncusuna dönüşüp konsantrasyon kaybına neden oluyor.

FİZİKSEL KATEGORİDEKİ ARTILARI VE EKSİLERİ
Fizik yapısı olarak iri bir futbolcu olmasının artılarından biri fizik gücünü çok iyi kullanması. Güçlü santrfora örnek verilecek bir oyuncu Plaza. İkili mücadelelerde fizik gücüyle rakibine üstünlük sağladığı çok anlar oluyor. Özellikle kaleye sırtı dönük olduğunda rakip defans oyuncusunu çok zorlayacak bir oyuncu. Sakatlıklardan dönse de oynadığı maçlarda vücut yapısı olarak çok sağlam dönüyor ve maç içinde dayanıklılık periyotu uzun dakikalar alıyor. Sprint ve patlayıcı gücü en iyi fiziki ölçümlerinden. Topsuz oyunda olmasa da topla birlikteyken aniden vücudunu çevirmesi ve rakibini şaşırtacak dönüşler yapması gibi özellikleri düşük bir isim. Bu kategoride son eksik tarafı ise kafa vuruşlarındaki eksikliği destekleyecek olan en üst noktaya kadar zıplayamama durumu. Özellikle rakip defans oyuncusuyla birlikte kafa vuruşuna çıktığında fizik durumu nedeniyle bu konuda eksiklik yaşıyor.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski