OYUNCU RAPORU | OMAR ELABDELLAOUİ

Galatasaray'ın yeni transferi Omar Elabdellaoui'nin detaylı analizi @EkipRadar farkıyla sizlerle.


OYUNCU PROFİLİ

Oynadığı kanadı tek başına kullanabilen hem oyunun hücum tarafında hem de savunma tarafında aktif olmaya çalışan bir bek oyuncusu. Sürekli bek bindirmesi yapan, gerektiğinde orta saha merkezine top rakipteyken pres yapmak adına destek veren bir profilde. Omar'ın oyun ezberinde çokça çizgiye yapışık oynayarak koşu yoluna pas istemek mevcut. 


TEKNİK ARTILARI VE EKSİLERİ

Bu kategorideki en büyük artıları teknik kapasitesinin iyi seviyede olması. Dripling gücü iyi bir bek oyuncusu. Topla çizgide çok iyi mesafe kat ediyor, dripling yaparken de topun kontrolünü kaybetmeden ve ayağından aşmadan bunu yapabiliyor olması top kaybını da azaltıyor. Dripling gücünün yanı sıra top kontrolünde de iyi seviyede. Kontrolü yaparken hem doğru yönlendirmeyle hem de topu doğru yumuşatarak yapıyor. Oyunun hücum tarafında bu kategoride artıları çok olmasıyla birlikte savunma yönünde de çok iyi pozisyon bilinci olan bir futbolcu. İkili mücadeleden kaçmayan top kazanma artısı mevcut. Daha çok hücum yönüyle öne çıkan bir oyuncu olmasını orta yapma yeteneğiyle gözlemliyoruz. Hedefe ve alana orta yaparken kafayı kaldırarak orta yapmayı tercih ediyor. Defansif yönden bu kategoride bir eksiği mevcut o da; ters toplarda kademeye girmekte geç kalması. Bir diğer eksiği ise uzak mesafeli şutlardaki eksikliği. Alan ve zaman bulduğu an çektiği şutlarda hem şut tekniği hem de şut gücüyle birlikte isabetsiz oluyor.


MENTAL ARTILARI VE EKSİLERİ

En çok göze çarpan özelliği karar mekanizmasının hızı. Topla oynarken bir sonraki hamle için (pas, orta, şut) çabuk karar alıp bunu hemen uygulamaya geçirebiliyor. Karar hızının iyi olması oyuncunun bütün parametrelerdeki artısını sahda rahatça ifade edebilmesine neden oluyor. Yerleşik savunmada kendi takım arkadaşı, top ve rakibe karşı doğru mesafede duran bir isim. Maç konsantrasyonu yüksek dakikalara varabiliyor, oyundan çabuk kopmayan bir isim. Takımın hem diziliş hem de taktiksel disiplininden çıkmıyor. Bu da önemli artılarından. Bek oyuncusu olsa da hücumda özellikle set hücumunda topsuz alanda doğru konuşlanıyor. Kendini doğru konumda tutuyor ve takım arkadaşlarına pas opsiyonu yaratabiliyor.


FİZİKSEL ARTILARI VE EKSİLERİ

Bu kategorideki eksiklerinin başında fizik gücünün yetersizliği geliyor. İkili mücadelelerden çekinmeyen bir yapısı olsa da top kazanmak veya kaybetmemek için fiziki üstünlüğünü sağlayamayan bir isim. Toplu oyunda aniden topun yönünü değiştiremiyor ve yeterince çevik değil. Hırslı olsa dahi güçlü olmamasından dolayı başarısız ayrılıyor. Artılarının en başında zaten Omar'ı özetleyen durum hem topsuz şekilde geniş alandaki patlayıcı gücünün iyi olması. Özellikle çizgide rakibin üzerine giderek kısa ve uzun mesafeli dribling gücü çok iyi seviyelerde. Bununla birlikte sprint özelliği de gelişmiş olması koşu yoluna atılan pasları yakalaması bakımından iyi olsa oyunun savunma yönünde de geri dönüşlerde kendisine avantaj sağlıyor.


DENİZHAN DAĞDELEN/Yunus AĞIRBAŞ/RADAR


Yorumlar

Daha yeni Daha eski