Oyuncu Raporu | Mert Yılmaz

 

Fenerbahçe'nin transfer etmek istediği Bayern Münich II takımının sağ beki olan Mert Yılmaz'ı @EkipRadar gözlemleyip analiz etti.


OYUNCU PROFİLİ

Spiral not defteri

Mert Yılmaz'ın oyuncu profili, oyunun hem hücum tarafındaki aksiyonlarında hem de savunma tarafındaki aksiyonlarında dengeli bir yapıda. Savunma tarafında aktif olsa da hücumda oyuna genişlik ve takıma derinlik kazandırmak gibi oyun ezberi mevcut. Ekseriyetle tekrarladığı maç içi ezberi var ki o da topla içeri kat ederek ''iç koridor'' denilen bölgede aktif olmaya çalışıyor. 4'lü defans hattında bek ve 3'lü defans hattının kanat beki olarak performans sağlar.

TEKNİK KATEGORİDEKİ ARTILARI VE EKSİLERİ
Top kontrolü genel itibarıyla iyi seviyede diyebiliriz. Hücum aksiyonlarından biri olan orta yapma konusunda, kafayı kaldırmadan orta yapmak yerine hem bölgeye hem de hedefe orta yapmaya çalışan bir oyuncu. Geniş alanda çizgiye basarak veya son çizgiye inerek orta yaparken de hedefe ve alana ortalarda başarılı. En belirgin teknik eksikliği dripling gücünün iyi olmaması ve markaj takibi. Arkasına atılan toplarda kademeye girmekte geç kalıyor ve bazı sekanslarda adam kaçırabiliyor.

MENTAL KATEGORİDEKİ ARTILARI VE EKSİLERİ
Mert'in en çok göze çarpan artılarının biri maç içi pozisyonlardaki önceden sezgisi ve rakipten 1-2 adım önce aksiyon alması. Pozisyon sadakati; yani skor ve dakika kaç olursa olsun endi pozisyonuna dönme disiplini yaş ve maç tecrübesine oranla artılarından biri. Topla birlikteyken karar hızı iyi seviyelerde. Aldığı kararın hızı yanı sıra kararını çabuk aksiyona geçirmesi diğer artılarından. Maç içinde toplu-topsuz hamleleri gerçekleştirirken serinkanlı kalıyor ve bu yaş grubundaki bir oyuncuya göre artı özelliklerden birisi. Göze çarpan en büyük eksik tarafı ise maç içi konsantrasyon kaybı periyotunun biraz fazla olması. Maçtan koptuğu anlarda kademe ve hücum tarafında hata yapabiliyor bu konsantrasyon kaybının kısaltması gerekiyor. Saha içi nizami ölçülerde agresifliği parametresi için keskin bir şekilde var veya yok denilmeyecek bir futbolcu.


FİZİKSEL KATEGORİDEKİ ARTILARI EKSİLERİ Geniş alanda topsuz oyunda kısa mesafede çabuk bir bek oyuncusu. Tempolu bir bek olmasını hem takım halinde hücumdan savunmaya geçişlerde hem de savunmadan hücuma geçişlerdeki reaksiyonundan anlıyoruz ve bu ölçüm artılarından biri. Fiziki güç parametresi bakımından ikili mücadelelerde gücüyle var olan bir oyuncu değil ancak top kazanmak için mücadeleden kaçan bir bek görüntüsü vermedi. En çok göze çarpan fiziki eksikliği dripling gücünün, topsuz oyunda ve özellikle geniş alandaki hızından düşük seviyede.


Yorumlar

Daha yeni Daha eski