OYUNCU RAPORU | ANDRES TRONDSEN

Andres Trondsen, Sörloth’un etkileyici performansının ardından Trabzonspor’un daha fazla yöneldiği kuzey pazarından aldığı yeni maestro. 25 yaşında ve oynadığı rolün en olgun dönemlerinde diyebilirim. 

Altyapı eğitimini benim çok kez dile getirdiğim ve de beğenerek takip ettiğim bir takım olan Stabaek’te aldı. Stabaek, kuzey liglerine ve Avrupa pazarına oldukça fazla oyuncu kazandıran bir takımdır. Bu yüzden oradan çıkan futbolcuların oransal olarak kalitesinin yüksek olduğunu düşünürüm.

Stabaek’te performasnı yükselten Andres, 2015 yılında Sarpsborg’a , 2017 yazında ise vitesi yükselterek bölgenin en iyi takımlarından biri olan Rosenborg’a transfer oldu. Bu süreçte Milli takımların alt kategorisinde forma giyerken, A Milli olma yolunda da ilerlemeye başladı ve Norveç Milli takımına kadar yükseldi.

Rosenborg’da genel olarak iyi bir dönem geçirdi. Fakat Kristoffer Zachariassen’in takıma katılması ile birlikte o bölgede bir yığılma olmuştu. Oyuncu iyi bir başlangıç yaptı ve Andres’i bölge dışına itti, o da sol bek olarak görev yapmaya başlamıştı bu sezon. 

Misyonunu doldurmuştu bir nevi. Transfer için şartlar olgunlaştı.

Trondsen, Orta sahanın sola yakın bölümünde, orta çizgiyi dengeli kullanan bir oyuncu. Hem ofansif hem de defansif olarak takımda güçlü bir rol üstlenecektir. 

İyi bir ön libero ile birlikte oynadığında oyun kurma görevinde daha rahat olacak, forvet ve kanatlara istediği pasları kolayca aktarabilecektir. 

Oyuncu hem oyun kurma görevini üstlenirken, hem de arada bir kaleyi yoklayarak ben buradayım mesajını sürekli seyirciye iletir. 

Şutları gerçekten güçlüdür. Genelde şut atmak için atmaz. Şut çekeren kalecinin orada olduğunu düşünmez. 

Pas kalitesi oldukça yüksek. Uzun top ve ters top kullanmayı sever. Sola yakın konuşlandığından ötürü sağ kanat futbolcusunu epeyce yoracağını zannediyorum. Paslarının 1/3 ü geriye, diğerleri ileriye dönük olur. Forvetlere derin pas atmayı sever. 

Defansta ise daha çok ön sezilerini kullanarak top ve rakip arasına girmeye çalışır. Sosa’daki defansif hamleleri ondan çok fazla göremeyeceğiz. Fakat ofansif olarak Sosa’nın yaptığı işlere benzer şeyler yapacaktır sahada.

Skor beklentisini düşük tutmak gerek. Daha çok asist önceki paslara odaklanır. Ceza sahasına bakış açısı; Borçlu kişinin veresiye defterine bakışı gibidir. Genelde içeriye uğramaz. Bu yüzden ceza sahasındaki tüm işleri takım arkadaşlarına verir. 

Orta kabiliyeti yüksektir. Köşe vuruşu becerisi vardır.

Birkaç kişilik ani baskılarda top kaybı yaşatabilir. Bu top kayıplarını genelde 2.bölgede yapar. Top kayıplarının başka bir nedeni de top sürme girişimini seven bir oyuncu olmasından dolayı diyebilirim.

Oynadığı üç takımda da istikrarlı bir şekilde forma giydi. Sorun çıkartan bir yapıda olduğunu düşünmüyorum. Bilakis örnek davranışlar da sergileyecektir. Kadroda kuzeyli bir oyuncunun olması da büyük avantaj sağlayacaktır ona. 

Takım oyununa yatkındır. Liderlik vasfının olduğunu pek söyleyemem. O yüzden Sosa’ya göre alacağı sorumluluk daha düşük olacaktır saha içerisinde. 

Fiziken sahada diri olan bir oyuncu. Kolay ezilen bir yapısı yok.  Dezavantajı ise hızlı olmaması. Bu açığı yer tutuşu ile bir nebze çözebiliyor. 

Hava toplarında da çok iyi olduğunu söyleyemem.

Sakatlık sorunları ile çok karşılaşılacağını düşünmüyorum. 

Disiplinlidir, kart sayısının yüksek olacağını pek düşünmüyorum. 

Mental konulardaki en büyük soru işareti oyuncunun ülkesi dışına ilk kez çıkıyor olması.

*Genel olarak bakıldığında, bonservis bedelini hak eden bir oyuncu olduğunu söylemem mümkün. Anadolu takımları açısından bakılsa idi, bu bonservis bedelinin daha düşük olabileceğini düşünürdüm. Yaklaşık 500-600 milyon Euro civarı gibi bir tutar vardı kafamda. Çünkü yeri dolmuş ve kadroda fazlalık olan bir oyuncu idi. 

Maaş seviyesi beklentim ise 450 Milyonu euroyu geçmeyecek bir yapı olurdu.

Trabzonspor’un anlaştığı tutarlar ise göreceli olarak bu tutarların iki katı yükseğinde. Trabzon’un seneye de üst sıraları hedefleyeceğini düşünürsek kendini amorti edebilecek tutarlar bunlar. Hakeza oyuncu 25 yaşında. 1-2 sezon iyi performans gösterdiğinde ve takımın da yüksek seyri söz konusu olursa verilen bonservis ücretinin 2,5-3 katı gibi bir tutar kazandırabilir. Hayırlı olsun.

Hazırlayan: Konyasporscout

Yorumlar

Daha yeni Daha eski