OYUNCU RAPORU | BİLAL BUDAK


7 Aralık 2003 yılında Manisa'da dünyaya gelen Bilal, futbola 2014 yılında Manisaspor altyapısında başladı , 2019 yılında Manisaspor'la profesyonel sözleşmeye imza attı.

Zor günler geçiren Manisa ekibinde kulüpdeki krizi fırsata çeviren genç oyuncu TFF 3. Lig'de 20 maça çıkıp 928 dakika sahada kalıp 2 kez fileleri havalandırdı. Ziraat Türkiye Kupasında'da da Manisaspor'un bir diğer Manisa ekibi Turgutluspor'a 2-1 kaybettiği maçta 45 dakika süre alan genç oyuncu takımının tek golüne imza attı. 


2003 doğumlu oyuncunun asıl mevkisi 8 numara pozisyonu, yani box to box dediğimiz çift yönlü orta saha. Ancak Manisaspor da bu sezon 8 numara pozisyonu dışında her 2 kanatta, zaman zaman da en uçta yer aldı. (*Alt yapıda daha küçük yaşlarda 2 sene sağ bek olarak futbola başladığını da dip not olarak bırakayım.)  Her 2 ayağınıda ayni seviyede kullanabiliyor. Fizik kalitesi , oyun bilgisi, saha görüşü iyi ve gelişime açık. Bu sezon saha içi görüntüsü tamamen kendi doğal hali çünkü ne kulüp ne de hoca katkısı olduğunu düşünmüyorum.  Aslına bakarsanız bu sebep oyuncuyu daha da cazip kılıyor. Çünkü kumaş iyi, kaliteli bir terzinin elinde sınıf atlayabilir. Fenerbahçe taraftarı bu sene  ilk 11 veya rotasyon oyuncusu beklentisinde olmasın. Ama özellikle kulüplerin mali yapısı ve son yabancı kuralı nedeniyle de bu jenerasyon ve bu tip oyunculara yatırım ülke futbolu açısından çok önemli ve bu hamleleri doğru yapan kulüpler geleceklerini bu şekilde ayakta tutabilirler.


Eksi yönlerine gelince ;
Kollektif oyun konusunda devamlılığı olmadı. Çok kesit kesit işler çıkardı. Bırakın maç maç istikrarı... Aynı maç içinde bile derin düşüşler ve çıkışlar yaşadı. Tabi bunda Manisaspor'un içinde bulunduğu durumun da etkisi fazla. Kulüp çok kötü sezon geçirdi. Sağı-solu-önü-arkası Çok kötü kaldı Manisaspor'da. Hoca katkısı alamadı, doğal olarak antremanları boş geçti çoğu defa. Fizik kalitesi kötü bir takım. Mental olarak 2003 lü bir oyuncunun bu şartlarda halini düşününce kendi başına yaptıkları bile gelecek adına umut veriyor. Ayrıca oyuncu Beşiktaş, Alanyaspor ve Kasımpaşa'nın da radarında olan bir oyuncuydu.
BULUT TUKSAL


Yorumlar

Daha yeni Daha eski