2019-2020 SEZONUNDA KONYASPOR


Sezona üst sıraları hedefleyerek başlayan Konyaspor, bu sezon bizlere kümede kalma mücadelesi izlettirdi. Buna neden olan şey, göreceli olarak maliyeti düşük bir kadro kurma isteği ve geçmişten gelen dolaylı borçların erimesi için çok fazla ekstra borç yapmadan bu ligi bir şekilde tamamlamaktı.
Takımın başında Aykut Kocaman vardı. Ne de olsa ceketini assa ligi ilk 10 içerisinde bitirebilecek bir hoca idi Aykut hoca. Fakat plan tutmadı, ligin 8. Haftasından itibaren her şey ters gitmeye başladı. Malatyaspor maçını kazanıp ikincilik koltuğuna oturacak olan Konyaspor, bir tane kırmızı kartın kurbanı oldu ve bir daha da o üst sıralara çıkamadı. Asıl mücadele bu haftadan sonra başladı.
  Konyaspor’un bu sezon ki asıl sıkıntısı aslında eskimiş olan kadronun sinyal vermesine rağmen gerekli olan revizeyi yapamamaktı. Bu revizenin başlangıç noktası Rıza Çalımbay’ın sürekli 8 numara diye tabir edilen oyun kurucu bir oyuncunun kazandırılması ile olabilirdi. Fakat o dönem ligin henüz başında Rıza hoca ile yollar ayrıldı ve Konyaspor’a daha önceden tarihi başarılar yaşatmış Aykut hoca ile anlaşıldı. Taraftar ve yönetim kenetlenip Aykut hocaya güvendi. 
Geçen sezon devre arasında iki isim kadroya katıldı. Bu isimler daha önce takımdan sorunlu ayrılmış Ali Çamdalı ve skor katkısı düşük defansif sol bek Zuta idi. Taraftarın büyük kısmı ‘’Aykut hocanın bir bildiği vardır’’ diyerek yapılan transferle ilgili çok da olumsuz görüş belirtmedi. Ne de olsa hoca kendi sistemini kuracak ve önceki döneminde olduğu gibi kaliteli transferler yaparak kulübe maddi gelir sağlayacaktı. Fakat düşünceler realiteye yansımadı ve Konyaspor rahat bir konumda olmasına rağmen ligin ikinci yarısında ardı ardına kötü sonuçlar almaya başladı. Tabiri caizse ligin düşme hattının bir tık üzerinde sezonu kapattı. Camianın kendisine bir çok ders çıkartması gerekiyordu.
Belki de Ali Çamdalı transferi yerine daha olumlu bir merkez orta saha transferi yapılmış olsa, bu sezon başındaki kadro planlaması çok daha iyi olacaktı. Nitekim Ali Çamdalı geçen sezonun ikinci yarısı sadece 48 dakika süre aldı. Yarım sezonda sadece 48 dakika görev alabilen futbolcu ne yazık ki bu sezonun planlamasında da yer verildi. Böylecek Aykut hoca taraftarı bir kez daha hayal kırıklığına uğrattı.  
Zuta gelir gelmez forma giymeye başlamasına rağmen alınan kötü sonuçların etkisiyle olsa gerek bir anda kadro dışı kaldı ve bu sezonun planlamasında yer almayacağı söylendi. Ne yazık ki kendine kulüp bulamadı ve tam 1 sezon hiç oynamadığı halde bu Konyaspor’dan para kazandı.
Yukarıda bahsedilen sebeplerden ötürü Konyaspor aslında rahat bir şekilde planlama yapabileceği bir sezonu tam anlamıyla fiyasko olarak geçirdi ve 2019/2020 sezonuna yine orta sıraları hedef alarak başlamak zorunda kaldı.
Hocanın planlaması şöyle oldu; Dörtlü  savunma, önüne çift kesici iki ön libero. İki defansif kanat ve iki de forvet. Bütçe doğrultusunda 4-4-2 ye uygun bir anlayışa uygun oyuncular takviye edilmeye başladı.  
Hırvatistan’dan  On Numara Farouk Miya, Altınordu’dan genç kaleci Ozan Can Oruç, Boşnak stoper Anicic, alt ligde kendisi ispat etmiş sol bek Alper Uludağ, Gürcistan’dan Levan Shengelia, eski öğrencisi santrafor Bajic, ve altyapıdan Erdon Daci kadroya dahil oldu. 
Aykut hocanın sezon sonuna doğru yapmış olduğu ‘sirkülasyon olacak’ açıklamasına rağmen yapılan transferler ve oluşturulan kadroya bakınca çok fazla sirkülasyon olmadığı net bir şekilde görüldü. Hatta Ali Çamdalı’nın da bu kadroda tutulması ile birlikte çatlak sesler çıkmaya başladı. Ama halen hocaya güven devam ediyordu. 
Kağıt üzerinde defans hattından yana sıkıntı yoktu, orta sahada top yapabilen bir oyuncu eskikliği vardı, sol kanat eksikliği göze çarparken forvetlerin de yetersiz olduğu görüşü vardı birçoğumuzda.
Gerek bütçenin elvermeyişi, gerekse de hocanın eski oyuncularına güven duyması neticesinde transfer sezonu bu şekilde kapandı ve lige başlangıcı böylece yapmış olduk.
Giriş bölümünde bahsettiğim üzere, ligin 8.haftasından itibaren kadronun defoları kendini belli etmeye başladı. Basit goller yedik, çok basit goller kaçırdık. Motive olamadık, hocası ile futbolcusu ile ve yönetimi ile. Bariz hakem hatalarına maruz kaldık ama ses çıkartamadık. Taraftar olarak çok yıprandık. Böyle bir süreçte acaba sıkıntı çözülür mü diye sadece 3 maçta görev alabilmiş eski takım kaptanı Ali Çamdalı’nı takımdan gönderdik.  Sorunları çözmekten ziyade, üstünü kapattık belki de… Sonrasında Aykut Kocaman’ın gidişi, Bülent Korkmaz’ın gelişi, Serkan Kırıntılı’nın kadro dışı kalması ile zar zor ligi düşme hattının bir tık üzerinde bitirerek maalesef ki yorucu bir sezonu da ha geride bıraktık.


Ufak bir özetin ardından gelecek sezonun planlaması ve elde olan futbolcularla ilgili performans yazısı yazmak istiyorum. Bir durum analizi de diyebiliriz buna. Kaleden başlayarak forvet hattına kadar bu sezon görev alan futbolcuları yorumlamaya çalışacağım. 
 • Serkan Kırıntılı : Konyaspor’da uzun yıllardır görev yapan kaleci, takımdaki performansının ardından Milli takıma kadar yükselmişti. Taraftarlar arasında sevilen sayılan bir isimdi. Ta ki, kötü sonuçların arifesindeki kırmızı karta kadar. Gerçi kırmızı karttan sonra da taraftar sahip çıktı fakat o taraftara el kol hareketleri yaparak, takımın soyunma odasına defalarca en önden giderek kalplerdeki tahtı yıktı, alt üst etti. Malatya maçındaki kırmızı kartla başlayan kötü senaryonun mimarı oldu. Basit goller yedi. Gerektiğinde bir kaptan gibi sorumluluğu almadı. Bülent Korkmaz’ın kadro dışı bırakmasıyla birlikte Konya’dan ayrıldı. Halen sözleşmesi devam ediyor ancak Konyaspor’da bu saatten sonra kalması mucize olur. 
 • Ertuğrul Taşkıran: Uzaktan yediği gollerle kalede güven vermedi. Ligin son maçlarında saha içindeki azmi ile yediği golleri sübvanse etti. Fakat yeni sezon planlaması için bence yedek için dahi düşünülmemeli. Kaledeki plan Serkan’sız ve Ertuğrul’suz yapılmalı. Zaten Ertuğrul’un sözleşmesi de bitti.
 • Mücahit Atalay: Sözleşmesi bitti ve yenilenmemeli. Zaten süre alamadı. 
 • Nejc Skubic : Son maçlarda gösterdiği performansla akıllara kazındı. Ama iki sezondur düşüşte olduğu da aşikar. Sözleşmesi devam ediyor. Ancak gösterilen performans/maaş oranına göre bence ya satılmalı yahut da oyuncudan indirim talep edilmeli. Bir sağ bek için Türkiye standartlarının üzerinde bir maaş ödüyoruz.
 • Filipovic : Süre alamadı. Son dakika transferi herkesi şaşırttı. Belki takımda kalsa defans anlamında çok daha iyi bir performans alacaktık . Kalmasından yanaydım ama Anicic-Filipovic gibi iki yabansının aynı anda kalması da lükstü. 
 • Guilherme : Takımda 4 sol bek varken devre arası alınan bir oyuncu oldu. Oyuncu ortalama bir sol bek olmasına rağmen, Alper Uludağ’ın göstermiş olduğu performans ile birlikte formayı kapamadı. Aykut hocanın 4 sol bek varken bu transferi istemesi taraftarlar arasında tepkiye neden oldu. Sözleşmesi devam ediyor. Takımda kaladabilir, gidedebilir. 
 • Diagne : Büyük bir sakatlık geçirdi. Aslında onun sakatlığı sağ stoper sıkıntımızı da doğurdu. Sakatlıktan döndüğünde çıktığı maçlarda gerçekten çok kötü oynadı ve ligini ikinci yarısında federasyona bildirilen listeye dahil edilmedi. Yarım sezon boşuna maaş yükü ile karşı karşıya geldik. Sözleşmesi bitti. 
 • Uğur Demirok : Ligin ilk yarısında neden kadro dışı kaldığını anlamadığımız futbolcu. Takımda kaldı, azmetti ve Diagne yerine kadroya Uğur dahil edildi. Uğur Bülent Korkmaz geldikten sonra formayı kimseye vermedi. Aslanlar gibi mücadele etti. Takımı sırtladı. Sözleşmesi bitti ama bence yeni sözleşme önerilip devam edilmeli. En kötü rotasyon oyuncusu olmalı sağ stoperde.
 • Alper Uludağ: Aykut hocanın bir Gençlerbirliği maçı sonrasında kadroda düşünmediğini ifade ettiği, formasını aldığı futbolcu. Yerine oyuncu transfer edilmesine rağmen pes etmedi ve Bülent hoca ile birlikte o da yükselişe geçen bir diğer futbolcu oldu. Takımı hırslandıran futbolcuların başında geldi. Sözleşmesi devam ediyor. 
 • Opanasenko : Aykut hocanın ilk devre takımda düşünmediği sağ/sol bek oyuncusu oldu. Devre arası takımdan gönderildi. 6 ay maaş ödemek zorunda kaldık, belki de daha fazla. Opanasenko’nun gitmesi ile birlikte Skubic’te alternatifsiz kalmış oldu.
 • Zuta: Tam 1 sezon boşuna maaş ödediğimiz oyuncu. Hocanın kendisinin ve ekibinin bizzat izleyerek transfer ettiği fakat nedenini bilemediğimiz şekilde bir anda vazgeçtiği oyuncu. İsveç’in Hacken takımına transfer oldu ve düzenli olarak forma giymeye başladı. 
 • Ferhat Öztorun: Takımdaki o kadar sol bekin arasında Ferhat’a sıra gelmedi. Bu sezon çok az maçta görev aldı, oynadığı maçlarda görevini layıkıyla yerine getirdi.  Sözleşmesi bitti. 33 yaşındaki futbolcunun devam etmemesinden yanayım. Bu kadar sol bekin içinde Ferhat’ın kalması hem kendisine hem de bize zarar olur. Karakterinden ötürü gerçekten sevdiğim bir isimdir. Allah yolunu açık etsin. 
 • Selim Ay : Üzerine görev düştüğünde yaptı, bundan sonra da yapacaktır. Ben takımda rotasyon oyuncusu olarak kalmasından yanayım. Takım ve taraftar ne zaman yere düşecek gibi olsa Selim takımı ayağa kaldırdı. Neredeyse tüm sorumluluğu almaya cesaret etti.
 • Ali Yaşar : İlk devre az da olsa süre aldı ama sol bek oalrak bildiğimiz oyuncu hemeh hemen tüm görevini sağ kanatta yaptı. Devre arası Altınordu’ya kiralandı. Çok fazla oynadığı söylenemez. Ben bu sezon da alt ligde oynayabileceği bir takıma kiralanmasından yanayım. Oyuncuya güvenilirse Alper/Ali Yaşar sol beki idare edebilir. Ama bunu görmek gerek. 
 • Ali Turan: Sezon başında takımda kalmasını çok doğru bulmuyordum, çünkü daha hızlı bir stopere ihtiyaç vardı. Nitekim bu sezon fazla süre alamadı kendisi. Son birkaç maçta takımı sahiplenmesi ile hatırlayacağım. Sözleşmesi bitti. Allah yolunu açık etsin.
 • Savaş Polat: Süre alamayan bir diğer oyuncumuz. Bu sezon da devre arasında olduğu gibi yine bir 1.lig takımına kiralanmasından yanayım.
 • Farouk Miya: Gelmeden önce de dediğim gibi rotasyon oyuncu idir gözümde. Birkaç maç haricinde sahada etkili olamadı. Son maçlarda fiziken geliştiğini gözlemledim. Miya bence bu sene  kalmalı, seneye takımın durumu da iyi olursa muhtemelen güzel bir transfer yapabilir. Bence henüz yine rotasyon oyuncusu verim olarak. Dar kadromuzun en esnek topçusu da denilebilir. Camia olarak beklentiye girdik, inşallah seneye daha iyi şeyler yapar. 
 •  Deni Milosevic : Bir kaç maç haricinde diğer tüm maçlarda sahanın hep en iyisi olmaya çalıştı. Forvetlerimiz becerikli olsa idi daha fazla skor katkısı yapacaktı ama golcülerimiz değerlendiremedi. Şuan kadrodaki en iyi futbolcumuz. Transfer geliri beklenilen oyuncu da denilebilir. 
 • Jens Jonsson: Birkaç maç haricinde iyi bir performans sergiledi. Kulüpte kalmayacağını belirtti ve ayrıldı. Hücum bölgesinde olmasa da defansif bölgede iyi bir oyuncu oldu her zaman. Yolu açık olsun.
 • Jevtovic : Sözleşmesindeki maddeye göre 1 yıl daha sözleşmesi uzadı. Görev verildiğinde yaptı. Takımda soğukkanlılığı ile dikkat çekti. Eğer tek ön libero ile oynayacak isek Jevtovic bu görevi yerine getirebilir. İlgi duyan takımlar varsa da satılıp daha kreatif bir oyuncu da alınabilir. Şu şartlarda kadromuzdaki tek ön libero olarak gözüküyor. Volkan Fındıklı hariç.
 • Hurtado: Geldiği günden bu yana hayal kırıklığı oluşturan futbolcumuz. Üzerine plan yapılmayıp bir an önce takımdan öyle ya da böyle göndermemiz gerekiyor.
 • Amir Hadziahmetovic : Kadromuzda yer alan en kreatif orta saha. Genç futbolcu bence rotasyon oyuncusu olmasına rağmen özellikle son maçlarda mevkisini bularak hayata döndü. Bazı top kayıpları çok canımızı yaktı fakat gelecek sene de rotasyon olarak kadroda kalmalı çünkü yaşı genç ve para kazandırabilir. 
 • Volkan Fındıklı: Bu sezon çok fazla iş düşmedi ona ama ne zaman görev verilse layığı ile yapmaya çalıştı. Sakatlanması pahasına gol pozisyonunu önlemeye çalıştı ve ne yazık ki sakatlandı. Karakter olarak sevdiğim bir isim. Lakin Konyaspor’un onun yerine daha genç bir yerli ön libero koyması gerekiyor.
 • Ali Çamdalı: Beklentimin olmadığı bir futbolcu idi bu sezon. Gönül isterdi ki güzel ayrılalım fakat bunu ne hoca,ne yönetim ne de kendisi istedi. Böyle gitmesi insanı üzüyor fakat takımdan ayrılarak bir sürecin önünü açtı. 
 • Robert Mak: Saman alevi gibi bir transfer oldu. Sezon başı gelmiş olsa üzerine çok fazla şey konuşacağımız oyuncu, devre arası gelerek takıma monte olamadı. Pandemi sürecinde de takımdan ayrıldı. Antalyaspor maçında kaçırdığı golle hatırlayacağım kendisini. 
 • Riad Bajic : Sezonun hayal kırıklığı oldu. Aykut hocanın en güvendiği isimdi belki de. Ne yazık ki hem hocanın, hem yönetimin hem de taraftarın hayalleri ile oynadı. Gol attığı maçları kazandık, atamadığı maçlarda yıprandık. Bir futbolcunun mental olarak bu kadar yıkıldığına ben şahit olmadım.  Muhtemelen Hırvat/Sırp liglerinin birine kiralık olarak gider. 
 • Ömer Ali Şahiner : Son maçlarda aldığı sorumlulukla takımı ateşleyen futbolculardan biri oldu. Ömer Ali’nin eğer ki Skubic giderse iyi bir sağ bek olarak kariyerine devam etmesini isterim. 
 • Levan Shengelia : Trabzonspor maçı ve Ankaragücü maçında ortaya çıktı ve 3 puanı getirdi bize. Ben gelecek sezon da rotasyon olarak takımda kalmasını isterim. Ayağı düzgün bir oyuncu. Ama henüz ilk 11 seviyesinde değil.
 • Daci : 2./3. Santrafor olarak beklenileni yerine getiremedi bu sezon. Hırsı var. Çabalıyor ama kendisini alt ligde ispat etmesi gerek. Bence gelecek sezon kiralanmalı.
 •  Thuram: Konyaspor alt ligde dahi olsa bu takıma yapılmayacak bir transferdi. Ne yazık ki kurtarıcı olarak geldi, Bajic’i ateşlesin yeter denildi ama hiç biri olmadı. Trabzon maçında attığı 4. Gol belki de sezonun golü idi ama koca ikinci yarıda sadece tek gol atabilen oyuncu Konyaspor’un oyuncusu olamaz. Yollar ayrılmalı. 
 • Mücahit Can Akçay : Aykut hocanın süre vermek için forvet almadığı oyuncu. Ne yazık ki bu sezon goller tanışamadı. Devre arasında Ümraniye’ye kiralandı. 3 gol attı. Bence seneye o da alt liglere kiralanmalı, hatta satılmalı. 

Yukarıdaki notlara binaen bu sezon yapılası gereken transferleri şöyle özetleyebilirim; 
1 as kaleci - 1 yedek kaleci - 1 genç ve hızlı sağ stoper - 1 genç sağ bek - 1 ön libero - 1 merkez orta saha - 1 sağ kanat (sprinter) - 1 sol kanat (sol ayaklı) - 1 pivot santrafor - 1 mobil forvet - 1 kendini kanıtlamış yerli genç forvet

Benim kafamdaki kadro : 
Kaleci : Transfer , Transfer , Ozan Can Oruç, Ahmet Çolak
Sağ Bek : Ömer Ali, Ekrem Kayılıbal
Stoper : Transfer , Uğur , Anicic , Abdülkerim , Selim
Sol Bek : Alper, Guilherme 
Ön Libero: Jevtovic , Transfer
Merkez Orta Saha : Transfer, Amir , Ali Karakaya
Sağ Kanat : Transfer , Shengelia
Sol Kanat : Transfer , Şener Kaya
On Numara : Milosevic , Miya
Forvet : Transfer , Transfer , Transfer 

Umarım bu sezon daha iyi bir Konyaspor için herkes elini taşını altına koyar ve lige iyi bir giriş yaparız. 
Bu ligin şifresi, lige iyi giriş yap. İlk yarı 25 puan barajını geç ve devre arası aksaklılara müdahale et, sezon sonu da ligi iyi bir yerde bitir. 
Önemli olan uçuk kaçık hedeflerden ziyade bu ligde maddi anlamda yıpranmadan.  kalıcı olabilmek. Hepsi bu. 
Hazırlayan: 

Yorumlar

Daha yeni Daha eski