YURT DIŞINDA FUTBOL ANTRENÖRLÜĞÜ EĞİTİMİ

Türkiye’deki futbol antrenörü eğitimi konusunda da bildiğim kadarıyla bir bilgilendirme ve yönlendirme yazısı yazmayı planlıyorum fakat hangi sebeple olursa olsun futbol antrenörlüğü eğitiminizi yurt dışında (özellikle Birleşik Krallık’ta) almaya karar verdiyseniz bu yazının size fayda sağlayacağı kanaatindeyim.

Birleşik Krallık’ı oluşturan dört ülkenin de ayrı futbol federasyonları var ve bu federasyonların eğitim planlamaları, ücretleri ve işleyişleri elbette JIRA marifetiyle birçok ortak yön içerse de aralarında ufak çaplı pek çok farklılık da mevcut. Yazımda özellikle bire bir tecrübe ettiğim için İngiltere Futbol Federasyonu ve Galler Futbol Federasyonu’nun verdikleri antrenör eğitimleri üzerine yoğunlaşacağım.


İngiltere Futbol Federasyonu (The FA)

Başlamadan önce İngiltere Futbol Federasyonu özelinde belirtmem gereken önemli bir husus var. O da şu; İngiltere’de merkezi federasyona (The FA) bağlı yerel futbol federasyonları sistemi mevcut. Bu bölgesel futbol federasyonları iç işlerinde özerk bir yapıya sahipler. Örnek vermek gerekirse, futbol antrenörlüğünde giriş seviye kurs olan Level 1 kursu ücretleri bölgesel federasyonlar arasında değişkenlik gösterebiliyor. Öğretilen içerik, öğretme şekilleri ve kalitesi benzer olsa da bölge federasyonları sahip oldukları özerk yapı çerçevesinde verdikleri kursların fiyatlarını ve takvimlerini kendileri belirliyorlar. Yukarıdaki görsele tıkladığınızda tüm bölgesel federasyonların isimlerine ve iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.


Benim bu durumdan bahsetmemin sebebi ise tamamen kurs için yapacağınız planlama ile ilgili. Giriş seviyesi kurs için bir federasyon takvimini örneğin beş gün ardışık bir şekilde yapıyorken, bir diğer federasyon aynı kursu toplam bir ay içerisinde dağınık bir beş gün şeklinde de yapabilir ve bu da yurt dışından gelen bir kursiyer olarak sizin kalacak yer vs. planlamalarınızı doğrudan etkileyecektir. Bu sebeple kurs için yerel federasyonlar arasında tercih yaparken hem kurs ücretleri arasındaki farkları hem de kurs takvimi arasındaki farkları dikkate almanızı şiddetle öneririm.


Hemen şunu da belirteyim; giriş seviyesi olan Level 1 kursuna standart turist vizesi ile katılabiliyorsunuz. Öğrenci vizesi vs. herhangi bir özel vize almanıza gerek yok. Level 1 kursunu tamamladıktan sonra eğer Level 2 ile yolunuza devam etmek istiyorsanız o zaman işler biraz değişiyor. Yeni yapılan düzenleme ile birlikte federasyon Level 2 kursuna katılacak olan kursiyerlerin İngiltere’de ikamet ediyor olmasını ve yine İngiltere’de bir takım çalıştırıyor olmasını şartlar olarak önümüze koyuyor. Hem turist vizesi ile Birleşik Krallık’ta 180 günden fazla kalmanın mümkün olmamasından, hem de yukarıda bahsettiğim yeni düzenleme ile birlikte gelen yeni şartlardan dolayı turist vizesi ile Level 2 kursa katılım sağlamak mümkün değil. Kurs süresi de göz önüne alındığında (6-9 ay civarı) İngiltere’de legal olarak kalmanıza ve bir kulüpte çalışmanıza olanak veren bir vizeye sahip olmalısınız. Aynı durum Level 3 yani UEFA B lisansı için de geçerli. UEFA B lisansı da yaklaşık 9 ay süren bir kurs ve federasyon sizden kurs süresince İngiltere’de ikamet ediyor ve bir takım çalıştırıyor olmanızı istiyor. Neden böyle bir düzenleme yapıldı diye merak ediyorsanız hemen onu da söyleyeyim fakat öncelikle aşağıdaki İngiltere Futbol Federasyonu antrenör eğitimi ve sınıflandırılması ile ilgili görseli bir inceleyin.Görselde de gördüğünüz gibi Level 2 ve Level 3 bölümlerinde, alt kısımda ok işareti ile gösterilen kısmın altında 2x In-situ visits ve 3x In-situ visits ibareleri mevcut. Bu da şu demek; bir yandan ilgili lisans eğitiminizi alırken bir yandan da eğitmeniniz kulübünüzü ziyaret edecek, yaptığınız antrenmanları izleyecek ve size eğitim süreci boyunca yardımcı olacak. Level 2 kursunda iki ziyaret, Level 3 kursunda da üç ziyaret olarak gerçekleşen bu ziyaretlerle amaçlanan şey kursiyerin eğitimcisi tarafından takip edilmesi, kursta öğrendiklerini uygulamasına yardım edilmesi ve kursiyeri eğitim sonunda yapılacak pratik sınava hazırlamak. Hal böyle olunca Level 2 ve Level 3 seviyeleri için İngiltere’de ikamet ediyor ve çalışıyor olma şartı elzem hale geliyor.


İngiltere Futbol Federasyonu ile ilgili kısmı bu şekilde genelleyebiliriz. Hem İngiltere hem de Galler Futbol Federasyonları arasındaki benzerliklerden yazının sonunda bahsedeceğim. Şimdilik biz Galler Futbol Federasyonu ile devam edelim.


Galler Futbol Federasyonu (FAW)

FAW’nun antrenör eğitimi ile ilgili açtığı kurslar ve kurslarla ilgili bilgilere yukarıdaki görsele tıklayarak ulaşabilirsiniz. Galler’de bölgesel federasyon sistemi değil, merkezi federasyon sistemi var ve tüm eğitimler merkezi federasyon tarafından düzenleniyor. Böyle olunca ücret olarak da sabit bir ücret karşımıza çıkıyor. Galler’in farklı bölgelerinde düzenlense de düzenleyen kurum merkezi yönetim olduğundan dolayı ücretler her zaman aynı oluyor. Aşağıda FAW’ın antrenör eğitimi ve sınıflandırması ile ilgili görseli bulabilirsiniz.


İngiliz Federasyonu ile benzer bir yapıyı burada da görüyoruz. 5 adet online dersin arından “Football Leaders Award” ile başlayan süreç önce C Lisans, ardından UEFA B, UEFA A ve UEFA Pro’ya doğru gidiyor. İngiltere ile en önemli fark ise C Lisans evresinde başlıyor. İngiltere’deki Level 2’nin dengi olan FAW C Lisans için Galler Futbol Federasyonu Galler’de yaşama ve çalışma şartı getirmiyor. Bu yüzden bizim için İngiltere’den daha cazip hale geliyor. Fakat bu elbette yalnızca bizim için değil dünyanın her tarafından bu kurslara gelmek isteyenler için de olumlu bir durum. Bunun sonucu olarak ise Galler Futbol Federasyonu kursları ile ilgili de farklı bir problem ortaya çıkıyor, o da şu: kursa kabul edilme. Football Leaders Award kursu, yani giriş seviye kursu çok sık açıldığı için bu kursa kabul edilmeme durumu yaşanmıyor fakat C Lisans ile birlikte yoğunluk başlıyor.


C lisans kendi içerisinde iki farklı versiyona sahip. Bunlardan ilki uzun soluklu, genelde Galler’de yaşayan insanların tercih ettiği, yaklaşık altı ay süren ve bu altı ay içerisinde gerçekleştirilen altı ayrı birer günlük kurstan oluşan versiyon. Bu haliyle uzunluğu açısından İngiltere Level 2 kursu ile benzerlik gösteriyor. Fakat önemli bir fark var, FAW bu kursu alabilmeniz için sizden Galler’de yaşamanızı ve çalışmanızı beklemiyor. Yani dilerseniz 6 ay içerisinde ayda bir Galler’e giderek bu kurslara katılabilir ve kurs sonundaki pratik sınavı geçerek lisansınızı alabilirsiniz. Fakat tahmin edeceğiniz üzere kurs süresince bir takım çalıştırıyor olma şartı elbette ki aranıyor. Yani Türkiye’de bir takımınız olmalı ve aktif olarak çalışıyor olmalısınız. Aksi halde kursun içeriğinde var olan ödevler, çalışmalar vb. gereklilikleri yerine getirme şansınız yok.


Bizim gibi yurt dışından gelenler için biçilmiş kaftan olan ikinci versiyon ise art arda altı gün süren “Intensive” olarak tanımlanan C Lisans kursları. Altı ayda, ayda bir sefer görülen kurs, bu versiyonda art arda görülerek ve yine sonunda pratik testi de geçerek yine size lisansınızı alma şansını veriyor. Kursla ilgili ödevler ve çalışmaları kurs bittikten sonra ülkenize dönüp tamamlamanız için de iki ay gibi bir süre veriliyor. Ödevleri bitirdikten ve teslim ettikten sonra lisansınıza kavuşabiliyorsunuz.


Fakat Galler bölümünün başında bahsettiğim kursa kabul edilip edilmeme durumu bu versiyonda tamamen kendini gösteriyor. Dünyanın her yerinden birçok antrenör bu kurslara katılım gösterebilmek için başvuru yapıyor ve FAW bu başvurular arasından eleme yöntemi ile kursa katılacak kişileri belirliyor. Kursa başvuru yaparken sizden bir niyet mektubu, CV, şimdiye kadar aldığınız diğer eğitimler, varsa futbolculuk geçmişiniz gibi bilgiler isteniyor ve elemeler bunlara göre yapılıyor.


Çocuk Koruma ve İlk Yardım


Hem İngiltere hem de Galler Futbol Federasyonları çocuk koruma ve ilk yardım eğitimlerini Level 1 seviyesi kurs ile birlikte zorunlu bir şekilde veriyor. Zaten çocuk koruma eğitiminiz yoksa Birleşik Krallık’ta alt yaş gruplarında çalışma şansınız yok. Hem çocuk koruma hem de ilk yardım konularında oldukça titizler. İngiltere Futbol Federasyonu’nun bana verdiği ilk yardım eğitimi kitapçığı aşırı derecede ayrıntılı ve titizlikle hazırlanmış bir kitapçık.


Çocuk koruma konusunda da alanında uzman eğitimciler tarafından Level 1 kursu ile eş zamanlı olarak çok değerli eğitimler veriliyor ve antrenör adaylarına çocuklarla çalışırken dikkat edilmesi gereken etik ve hukuki birçok içerik titizlikle anlatılıyor.


Yazıyı daha fazla uzatmamak adına kursların içerikleri vb. konuları bir başka yazıya saklayarak bu yazıyı bitirmek istiyorum. Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkürler. Umarım antrenörlük eğitimini yurt dışında almak isteyenlere ufak da olsa bir katkı sağlamışımdır.


HAZIRLAYAN: FİKRET BALKAN

Yorumlar

Daha yeni Daha eski