TRABZONSPOR'UN OYUNUNDA SOSA'NIN DEĞİŞEN ROLÜ

 Yazarımız Abdurrahman Berker Küçük (@berkerkucuk1) Trabzonspor'un Oyununda Sosa'nın Değişen Rolü konusunda gözlemlerini bizlerle paylaştı.

Beşiktaş'ı şampiyonluğa taşıyan ama taşırken takımın "Umursamaz Çocuğu" olan hatta ayrılırken bahaneler uydurarak Milan'a transfer olan Jose Ernesto Sosa, Ünal Hoca'nın ona biçtiği kaptanlık rolünün de etkisiyle Trabzonspor'da beklenenin aksine takımda sorumluluk alan, takımı için canını dişine takan bir role büründü. Gelin şimdi takımın yıldızının, kaptanının, taraftarın sevgilisinin Trabzonspor'da sahaiçindeki değişen rolünü inceleyelim.
 Kariyerinde 3-4-3'ün orta sahasının ortasında 4-3-3'te 10 numara zaman zaman kanat mevkilerinde oynayan Sosa, zekasıyla sahanın her yerinde oynayabilecek oyun bilgisine sahip bir oyuncu olsa da yaşının getirdiği bazı sorunlar nedeniyle bazı mevkilere ayak uyduramayabiliyor. 

2018-2019 sezonunun başından beri 4-3-3'te 8 numara oynayarak topun defanstan çıkmasında, rakip sahada topun 2. bölgeden 3. bölgeye geçmesinde sorumluluk alan ve teknik direktörün adeta sahadaki bir kolu olan Kaptan; bu görevi en iyi şekilde ifa etti. Takımın oynadığı pas oyununun en önemli parçası olan Kaptan sayesinde geçen yıl Trabzonspor, Avrupa'da pas boyu en kısa takım olmuştu. Kaptan kendisine biçilen bu görevi en iyi şekilde yerine getirdi ve adeta takımın beyni oldu. 2019-2020 sezonunda da aynı rolü daha büyük özveriyle uygulayan Sosa; takımın ligde, Avrupa'da, Kupa'da oynadığı hemen hemen tüm maçlarda görev aldı ve 34 yaşında bir adamın yapması pek güç olan bir işe imza attı. Ziraat Türkiye Kupası'nda Denizlispor ile oynanan rövanş maçında Teknik Direktör Hüseyin Çimşir Sosa'yı dinlendirmişti ve takım maçın hemen başında yediği iki golle 2-0 geriye düşmüştü. İkinci yarı Kaptan oyuna girdikten sonra Trabzonspor maçın hakimiyetini yeniden ele almış ve turu geçen takım olmuştu. Sosa takımın bel kemiği, denge merkezi olduğu içindir Sosa neredeyse tüm maçlarda oynamak zorunda kaldı. Devre arası ona takımda can veren Teknik Direktör Ünal Karaman'ın gönderilmesine rağmen takıma öyle bir aidiyet hissediyordu ki bu olay bile onun takıma olan aidiyetinden bir şey eksiltmedi ve mücadelesine Hüseyin Çimşir yönetiminde de aynı şekilde devam etti.

Teknik Direktör Hüseyin Çimşir'in göreve gelmesiyle bence uygulanması hata olan Baklava 4-4-2 dizilişinde sağ içte oynatılması ile adeta zulüm görmeye başlayan Sosa'nın katkısı haliyle de takımın oyun kalitesi düştü. Baklava 4-4-2 dizilişi ile Sosa'nın aldığı rolü, bu rolün onu nasıl zorladığını,  size görseller yardımıyla anlatmak istiyorum.


Nwakaeme'den daha fazla faydalanmak için yorulmamasını sağlama adına top rakipteyken bu dizilişi kullanan Hüseyin Çimşir Hoca aslında takımın pek çok parçasını bozuyordu.
Top rakipteyken Trabzonspor'un sahaya dizilimi (yaklaşık olarak)
Yukarıdaki görselde de görüldüğü gibi defansa çokça yardım etmek zorunda kalan Kaptan, top ayaktayken 4-3-3'e dönüldüğü için aşağıdaki görselde de gördüğünüz gibi bir de sağ kanada yardım etmek zorunda kalıyordu.
Top Takımdayken Trabzonspor'un sahaya dizilimi (yaklaşık olarak)
Yukarıdakine yakın bir şekilde sahaya dizilen takımda Kaptan, bir de takımı hücuma çıkarıyordu ve kaptırılan toplarda defansa dönmek için büyük efor sarf ediyordu. 34 yaşında Mart ayına kadar tam 34 maça çıkan bir oyuncudan böyle yüksek tempolu bir oyun oynamasını istemek akıl alır bir iş değil. Kaptan'ın zaman zaman geri dönmekte zorluk çektiği zamanlarda Pereira yalnız kaldığı için rakip takımlar Trabzonspor'un sağ tarafından pek çok zaman tehlike yarattı ve top Trabzonspor'dayken yorgunluğu dolayısıyla Sosa'nın, haliyle de takımın pas oyununun kalitesini düşürüyordu.

Trabzonspor her ne kadar Ünal Karaman yönetimindeki gibi izleyenlere oynattığı futbolla zevk vermese de ligde çıktığı 9 maçta 6 galibiyet 3 beraberlik alarak liderlik koltuğuna oturdu ve maç başına 2.33 puan ortalaması yakaladı. Liglerin olası tescil durumunda Trabzonspor'un 36 yıllık şampiyonluk sevinci hasreti son bulmuş olacak ve Sosa bu şampiyonluğun en önemli oyuncusu ve Trabzonspor'un efsane kaptanı olarak anılacak. Öyle umuyoruz liglerin kalan kısmı oynanacak. Liglerin oynanması durumunda Hüseyin Çimşir, Sosa'ya biçtiği rolü değişecek mi.?
Abdurrahman Berker Küçük

Post a Comment

Daha yeni Daha eski