Polonya Ligi'ndeki genç yetenekler


Yazarımız Oğuz Oruç (oguzoructd) Polonya Ligi'ndeki genç yetenekleri inceledi.

Polonya Süper Ligi Ekstraklasa yakın geçmişte birçok genç oyuncunun Avrupa’nın diğer liglerine transfer oluşuna ön ayak olmuş bir lig. Her sene teker teker sayamayacağımız kadar çok Polonyalı veya başka ülkelerden gelen genç oyuncular Ekstraklasa’da takımlarıyla maça çıkıyor ve kendini geliştirerek takımlarında önemli bir oyuncu konumuna gelmeye çalışıyorlar. Ekstraklasa takımları da genç oyunculara bu imkanı vermeleriyle tanınıyor. Ligde bulunan 16 takımda da bakarsak hepsinin kadrolarında 22 yaşından genç en az 1 oyuncu bulunduğunu görürüz. Mali açıdan büyük ekonomilere sahip olmayan bu takımlar, takımlarına daha fazla para girebilmesinin yolunun genç oyunculara güvenip onları Avrupa’nın itibar olarak büyük liglerine satmak olduğunu bilirler. Takımlar kadrolarında bulunan oyuncuların gelişimleriyle gurur duyarlar, oyuncuların gelişimi için gerekli olan antrenman ve antrenör ekiplerini doğru bir şekilde takımlarının sistemlerine dahil ettiler.
Polonya Ligi’ni 6-7 sezondur düzenli takip eden biri olarak ligdeki takımların çıkardıkları genç yetenekleri hayranlıkla izliyordum. Tribünajans sitesi ile böyle bir konuda işbirliği yapmak da benim için güzel bir tecrübe olacak.
Tam sayısını bilmesem de bu sezon Ekstraklasa’da 16 takım adına 100’den fazla 22 yaş altı oyuncu forma giydi. Bu yazıda forma giyen bu oyuncular arasından hem potansiyel seviyesi yüksek hem de Süper Lig için yararlı olabilecek, Süper Lig’deki kulüplerin de bu oyuncular üzerine yatırım yapabileceği isimleri seçmeye çalıştım. U-22 oyuncuları yazdığım için de tavan sayısını 22 olarak belirledim ve iki yazıya 11’er oyuncuyu böldüm. Oyuncuları potansiyel olarak çıkabilecekleri seviyeye göre dizmeye çalıştım ve bu yazıda 22. İle 12. Sıralar arasını okuyabileceksiniz. Keyifli okumalar.

22-) Kristers Tobers:
Doğum Tarihi: 13.12.2000
Uyruk: Letonyalı
Mevki ve Kullandığı Ayak: Stoper- Sağ
Kulübü: Lechia Gdansk
Potansiyeli: Andreas Bjelland
Lechia onu 17 ocakta kiralamıştı, liglere ara verilmeseydi onu daha çok izleme fırsatımız da olabilirdi. Aralık ayının sonuna kadar kiralık sözleşmesi devam ediyor ve Lechia’nın satın alma opsiyonu var. İlla ki onu da kullanacaklardır. Tobers, 1.92’lik boyuna rağmen çok hızlı bir stoper. Zaten hem ayağının iyi olması hem de hızlı olması sonucunda Lechia onu ön libero olarak kullandı. İki mevkide de gayet iyi bir performans gösteriyor. 19 yaşındaki oyuncu ülkesinin  A Milli Takımı formasını da giymeye başladı. Öyle bir oyun profili var ki sadece iyi yönlerini gören biri oyuncuya 1.80 boyunda falan der. Top kapma-top çalma becerisi, çevikliği, hızı ve patlayıcılığı, çalışkanlığı ve takım içim mücadele edişi çok iyi seviyede. Maça konsantre olma problemini çözerse, boyuna rağmen eksik bir yönü olan hava toplarındaki hakimiyetini geliştirirse ve fiziksel olarak güçlenirse Süper Lig için aranan bir stoper olur.

21-) Sebastian Milewski:

Doğum Tarihi: 30.04.1998
Uyruğu: Polonyalı
Mevki ve Kullandığı Ayak: Sağ- Ön Libero
Kulübü: Piast Gliwice
Potansiyeli: Gary Medel
98 doğumlu oyuncunun Medel kadar agresif ve kirli bir oyun profili yok ancak rakip oyuncuları yıldırmasıyla, 90 dakika boyunca saha içinde top kapmak için mücadele etmesi ve görev tanımını bilip fazlalık aksiyonlara girmemesi sebebiyle ligimizde yakın geçmişte forma giymiş Medel ile oyun profili uyuşuyor. Geçen senenin şampiyonu Piast’a bu sezon başında geldi ve düzenli olarak forma giyme şansını yakaladı. Bu yazıdaki diğer oyunculardan üstün tarafı şimdiki haliyle de Süper Lig’de forma giyebilecek durumda olması. Çalışkan ve iyi bir takım oyuncusu oluşuyla gelişime de hala açık bir oyuncu Sebastian Milewski. 2021 yılına kadar Piast ile sözleşmesi olan oyuncunun tahmini 400-500 bin Euro civarında bir bonservis bedeli var.

20-) Sylwester Lusiusz:
Doğum Tarihi: 18.09.1999
Uyruğu: Polonyalı
Mevki ve Kullandığı Ayak: Merkez Orta Saha- Sağ
Kulübü: Cracovia Krakow
Potansiyeli: Filip Bradaric
21. sıradaki Milewski’ye göre hücuma katılma ve takımının pas oyununa katılma konusunda daha iyi bir önlibero-merkez orta saha olan Lusiusz, işin sertlik tarafında, maç içindeki cesaretinde ve hızı ile hızlanmasında ise Milewski’ye göre geride. Rakip oyuncuyu kovalamak yerine kendisine belirlenen bölgedeki oyununa devam eder. Top kazanıldığında da topı savunmadan çıkarırken sorumluluk alır ve kısa veya uzun paslarla takımını doğru bir şekilde hücuma çıkarmak için uğraşır. Cracovia onun performansından o kadar memnun kalmış olacak ki Şubat 2020’de 4 yıllık yeni bir sözleşmes yaptı. Gelişime ve yeteneklerini çeşitlendirmeye açık olan Lusiusz’un 750.000 – 1 milyon Euro civarında bir bonservis bedeli var.

19-) Patryk Szysz:
Doğum Tarihi: 01.04.1998
Uyruğu: Polonyalı
Mevki ve Kullandığı Ayak: Santrafor- Sağ
Kulübü: Zaglebie Lubin
Potansiyeli: Matej Vydra
Bu yazıyı eğer geçen sezon yazmış olsaydım Szysz çok daha yukarılarda olurdu. Geçen sezonu 2. Lig’de kiralık geçirmişti ve Gornik Leczna’da ortaya koyduğu performansı alkışları toplamıştı. 19/20 sezonunda Zaglebie’de takıma verdiği katkı ondan beklenilenin altında kaldı. Ancak yeteneklerini sahaya aktaramasa da onun hala nerelere çıkabileceğini ben gibi Polonya Ligini takip eden diğer insanlar da biliyor. Bu sezonu onun için bir şanssızlık olarak tanımlayıp yeni sezonda izleyicilerin yüzlerini güldüreceğine inanıyorum. İyi bir bitirici, iyi bir takım oyuncusu, iyi bir çalışkan forvet, fiziksel olarak rakibine üstünlük kurmayı sever. Ceza sahası dışından sert şutlar çeker, çevik ve defans arkasına yaptığı koşularda patlayıcılığını kullanabilen bir santrafor. Onun oyun içindeki eksiklikleri top tekniğinin olmaması, pas becerisinin olmaması ve ceza sahasının içinde pozisyon alma konusunda sıkıntılar çekebilmesi. 2022’ye kadar Zaglebie ile sözleşmesi olan Szysz’in yaklaşık 500 bin Euro’luk bir bonservis bedeli bulunuyor.

18-) Alasana Manneh:
Doğum Tarihi: 08.04.1998
Uyruğu: Gambiyalı
Mevki ve Kullandığı Ayak: Merkez Orta Saha- Sol
Kulübü: Gornik Zarbze
Potansiyeli: Oghenekaro Etebo
Barcelona akademisinde yetişen Manneh, ilk profesyonel takımı Etar’a da Barcelona’dan kiralık olarak gitmişti. 19/20 sezonu başında Gornik ile sözleşme imzalayarak Polonya’ya geldi. Benim listemdeki tek Afrikalı ve Avrupa dışından tek oyuncu Manneh. Yani doğruya doğru, ondan daha iyi bir sezon geçirmesini beklerdim. Bize oyun içinde vaat ettikleri çok iyimser ama bunları bu sezonun genelinde yeterince saha içine yansıtabildi mi diye düşünürsek bu biraz sıkıntılı. Topu kontrol edişiyle, topla oynayabilmesiyle, topla beraber orta sahada mesafe kat edebilmesiyle Polonya Liginde kendi farkını ortaya koyuyor. Ayrıca ceza sahası dışından kaleyi yoklamayı sever, işin savunma kısmında da hiç hantal değil, rakip oyunculara 90 dakika boyunca pres yapar, toplu veya topsuz oyuncuların avantajını bozar ve topu takımına kazandırır. 1.70’lik oyuncu güç olarak yakın zamanda gerekli gelişimi gösterirse Süper Lig için de fark yaratabilecek bir orta saha haline gelir. Gornik ile 2022’ye kadar sözleşmesi var ve tahmini 500-600.000 Euroluk bir bonservis bedeli var.

17-) Mateusz Mlynski:

Doğum Tarihi: 02.01.2001
Uyruğu: Polonyalı
Mevki ve Kullandığı Ayak: Sol Kanat- Sağ
Kulübü: Arka Gdynia
Potansiyeli: Amin Younes
2001 doğumlu oyuncu Arka’da iki sezondur A takımda oynuyor ancak bu sezon göstermiş olduğu gelişim çok daha ümit verici bir seviyede. Bu yüzden oyuncu hakkındaki düşüncelerim de olumlu yönde bir gelişim gösterdi. Top kontrolü, topla oynayabilmesi, çevikliği ile rakip oyuncuları geçebilmesi, işin hücum kısmında tüm enerjisini sahaya yansıtabilmesi ve topu yönlendirebilmesiyle çok iyi bir ters ayaklı kanat oyuncusu olacak. Amin Younes’in Ajax’ta yaptığı çıkış gibi Mlynski’nin de daha iyi bir patlama yapacağı bir sene olacaktır. Takım savunmasına yardım etmemesi, iyi bir takım oyuncusu olmaması ve fiziksel olarak çok güçsüz bir oyuncu olması onun eksi özellikleri. 2021 Haziran’a kadar Arka ile sözleşmesi olan Mlynski’nin tahmini 400-500.000 Euro civarında bir bonservis bedeli var.

16-) Jakob Moder
Doğum Tarihi: 07.04.1999
Uyruğu: Polonyalı
Mevki ve Kullandığı Ayak: Merkez Orta Saha
Kulübü: Lech Poznan
Potansiyeli: Vincent İborra
99 doğumlu Moder, kiradan döndükten sonra bu sezon başında Lech Poznan’ın A takımına yükseldi ve sırtına geçirdiği formasını bir daha çıkarmadı. Bu sezon gayet iyi bir performans sergilemesiyle bu ligi izleyen gözlemcilerinin onu takip etmesine yetti. Potansiyel olarak da bize ve futbol camiasına çok şey vaat ediyor. 1.88’lik boyuyla görenler önyargılı bir şekilde yavaş bir oyuncu diyebilir ancak hiç de öyle değil. Oyun içinde de gayet çalışkan, mücadelesini veren, kendini takımına harcayan biri Moder. Oyun içindeki gözle görülür tek eksikliği oyun içindeki fiziksel avantajını yeteri kadar sahaya yansıtamaması. Bunun sonucunda da yumuşak kalabiliyor oyunun agresifliği içinde. Ceza sahasına koşular yapmayı sever, duran toplarda kafa vuruşlarıyla gol arar, takımının pas oyununa katılır ve topu yönlendirebilir. Ayrıca serbest vuruşlardan kaleyi de yoklamayı sever. Lech ile 2023 yılına kadar sözleşmesi olan Moder’in 1-1.5 milyon Euro civarı bir bonservis bedeli var.

15-) Tomasz Makowski:

Doğum Tarihi: 19.07.1999
Uyruğu: Polonyalı
Mevki ve Kullandığı Ayak: Ön Libero- Sağ
Kulübü: Lechia Gdansk
Potansiyeli: Taras Stepanenko
2 sezondur Lechia’da düzenli olarak oynayan 99 doğumlu Makowski, bu sezon daha çok sahaya bir 8 numara olarak çıksa da, kendi oyun profilinden ötürü ataklara nerdeyse hiç katılmıyor. Şu an bile Süper Lig’de direkt as olarak rahat oynar ama gelişimi böyle devam ederse Makowski, 1-2 sene sonra bizim ligimiz için yıldız bir oyuncu haline gelir. Maçlara kendini çok iyi hazırlar, hocalarıyla iyi geçinip kendinden isteneni kusursuz yapmak için saha içinde 90 dakika uğraşır, çok çalışkandır, takımı ne halde olursa olsun o işini yapmaya devam eder, gözü karadır, ona karşı oynayan oyunculara sabırlar dilemek gerekiyor. Makowski kalitesindeki bir oyuncuyu Polonya’da oynarken almazsanız bir daha alamazsınız. 2022’ye kadar Lechia Gdansk ile sözleşmesi bulunan Makowski’nin 1 milyon Euro civarında bir bonservis bedeli var.

14-) Bartosz Slisz:
Doğum Tarihi: 29.03.1999
Uyruğu: Polonyalı
Mevki ve Kullandığı Ayak: Merkez Orta Saha- Sağ
Kulübü: Legia Varşova
Potansiyeli: Matheus Uribe
Serinin ilk kısmında bir çok ön libero ve merkez orta saha olduğunun ben de farkındayım ama Slisz de daha önceki oyunculardan farkı bir profilde ve farklı bir gelişimde bir futbolcu. Onu mayıs 2019’da U-20 Dünya Kupası’nda böyle alıcı bir gözle izlemiştim ancak turnuvada beklediğim performansı bulamamıştım. Yalan yok onun hakkında ön yargılarım oluşmuştu ancak Slisz Zaglebie’de 19/20 sezonunda beklediğimin belki 2 katını verdi. Bunun sonucunda da Ocak ayındaki transfer döneminde yaklaşık 2 milyon Euro bonservis bedeli karşılığında Legia Varşova’ya transfer oldu. Dünya Kupası’nda onun hakkında eksi olarak yazdığım güçsüzlüğünü, dayanıklılığını ve ikili mücadeleye girmekten kaçınmasını Zaglebie’de bayaa geliştirdi. Oyunun iki yönünü de oynamayı öğrendi ve maç içinde yaşadığı konsantrasyon kayıplarını halletti. Çok fazla topla oynamayı sevmeyen bir profili var, bunu da düzeltebileceği zaman hala var. Legia onunla Aralık 2024’e kadar sözleşme yaptı ve yakın zamanda onu bonservisiyle göndereceğini düşünmüyorum. Bu yazıda yer alma sebebi onun gelişimini sizinle paylaşmak istemem. Umarım benim beklediğimden daha iyi bir oyuncu olur ve Avrupa pazarında adından sıçka söz ettirir.

13-) Tymoteusz Puchacz:
Doğum Tarihi: 23.01.1999
Uyruğu: Polonyalı
Mevki ve Kullandığı Ayak: Sol Kanat- Sol
Kulübü: Lech Poznan
Potansiyeli: Steven Zuber
Puchacz, 18/19 sezonunu bir alt ligde kiralık olarak geçirmişti. Göstermiş olduğu performans sonrasında Lech’in A takımına yükselmeye hak kazandı ve eline geçen bu şansı çok iyi kullandı. A takımdaki işk sezonunda takımda düzenli oynayan bir oyuncu oldu. Futbola sol bek başlayıp sonradan kanat olan Puchacz, gerek duyulması halinde bek olarak da forma giyebilir. Hatta şöyle de bir senaryo olması da mümkün, hücum futbolu oynamayı seven takımlarda çok rahat bek olarak katkı verecektir aynı Beşiktaş’ta forma giyen Caner Erkin gibi. Çalışkan, cesaretli ancak oyuna kendini fazlaca kaptırıp gereksiz bir agresiflik oluşuyor Puchacz’da. Ceza sahasına etkili ortalar açar, kaleyi uzak mesafelerden yoklar, duran toplar kullanır, kilit paslar atarak hücum oyuncularını pozisyona sokar. Kanat olarak oynarken pozisyon alma sıkıntısı çok önemli değil ancak bek olarak oynatılmak istenirse göz önünde tutulmalı. Lech ile 2023 yılına kadar sözleşmesi olan Puchacz’ın yaklaşık 1.5-2 milyon Euroluk bir bonservis bedeli var.

12-) Bartosz Bialek:

Doğum Tarihi: 11.11.2001
Uyruğu: Polonyalı
Mevki ve Kullandığı Ayak: Santrafor- Sol
Kulübü: Zaglebie Lubin
Potansiyeli: Artem Dzyuba
2001 doğumlu bir oyuncu için iddialı bir potansiyel tahmini olmuş olabilir ancak Bialek bize bu sezon oynadığı maçlarda öyle özel anlar izlettirdi ki onun hakkında hepimiz daha olumlu şeyler düşünmeye başladık. Güçlenmesi ve daha dayanıklı hale gelmesi gerekir bu kesin ancak öyle özel bir hamura sahip ki Bialek doğru adımlarla kariyerini büyük bir yıldız seviyesine çıkarabilir. Bir santrafora göre gayet yeterli bir bitiriciliği var, rakibe sırtını döndüğü zaman topu saklayabiliyor, topu dağıtabiliyor ve takım arkadaşlarını pozisyona sokabiliyor. Ceza sahası içindeki pozisyon alma sezgisini geliştirmeli. Bialek yakın zamanda Polonya’dan çıkıp önemli bir golcü haline gelen Piatek gibi Avrupa’da adından söz ettirebilir, bunun için gelişimi önemli. Bu anlamda Süper Lig kulüplerine Bialek’i önermek çok sağlıklı gelmiyor ancak Türkiye’deki genel kanıyı değiştirmek için Bialek’i alıp onu zaman içinde geliştirmek önemli bir adım olur. Bialek için Zaglebie’nin tahmini 1.5-2 milyon Euro bonservis bedeli isteyebileeğini düşünüyorum.

Yazının ikinci bölümünde görüşmek üzere.  


Yorumlar

Daha yeni Daha eski