OYUNCU ANALİZİ | SAID BENRAHMA


Yazarımız Hasan Kara (hasankara_10) Brentford'un kanat oyuncusu Said Benrahma'yı kaleme aldı.


Bu yazımda, bana göre Championship’in en yetenekli, izlerken en çok keyif veren oyuncusu Said Benrahma’dan bahsedeceğim.

Bu oyuncuyu neden “En Yetenekli” olarak görüyorsun derseniz, bana göre Benrahma, teknik, dribbling, çalım ve uzaktan şut özellikleri üst seviyede olan ve izlerken çok keyif veren bir oyuncu. Bu özelliklerin de Benrahma‘yı diğer oyunculardan ayıran en önemli faktör olduğunu düşünüyorum.


Takım: Brentford
Doğum Tarihi/Yaş: 10 Ağustos 1995 
Uyruk: Cezayir

Boy: 1.72
Kilo: 67
Mevki: Sol-Sağ Kanat
Kullandığı Ayak: Sağ

Benrahma’nın yeteneklerini, öne çıkan özelliklerini anlatmadan önce kariyerinden bahsetmek istiyorum.

Kariyer 
Benrahma, profesyonel futbol kariyerine Fransa ligi takımlarından Colomiers’te başladı. Burada Nice scoutları tarafından keşfedildi ve 2013-2014 sezonunda Nice B takımına transfer oldu. Nice’de beklenen performansı gösteremeyen Benrahma, 2016-17 sezonunda Ligue 2 ekiplerinden Angers ve Ajaccio’ya, 17-18 sezonunda ise Chateauroux’a kiralandı. Bu 2 sezonda 46 maça çıkan Benrahma, 12 gol atıp 8 asist yaptı.

Nice, Benrahma’yı satmaya kesin olarak karar vermişti. Bu kararın ardından Benrahma, 2018-19 sezonunda 1.7m euro karşılığında Championship ekiplerinden Brentford’a transfer oldu. Bu transfer, Benrahma’nın kariyerinde büyük bir çıkış yakalamasını sağladı.

Benrahma, Brentford’daki ilk sezonunda başta Premier Lig takımları olmak üzere tüm dünyada ismini duyurmayı başardı. İngiltere’de ilk sezonunda 45 maça çıkan Benrahma, 11 gol atıp 17 asist yaptı ve takımına çok büyük katkı sağladı. 

Bu sezonun sonunda Brentford’a, Aston Villa başta olmak üzere PL takımlarından birçok teklif geldi. Gelen tekliflerin çoğu 12-18m euro aralığındaydı. Ancak 2019-20 sezonu için PL’e yükselme hedefi koyan Brentford, Cezayirli yıldızını satmadı. 19-20 sezonu başında Benrahma ile sözleşme yenilediler ve Benrahma’yı takımın yeni 10 numarası yaptılar. Koronavirüs nedeniyle ertelenen ligde, bu sezon 34 maça çıktı ve 10 gol atıp 8 asist yapmayı başardı.

Güçlü Yönleri (Hız, Çeviklik, Dribbling, Teknik)

*Hız, Çeviklik, Adam Eksiltme

Benrahma, dinamizmi ve beklenmedik çalım,adam eksiltme özellikleriyle kanattan bindiren takım arkadaşlarına büyük alan açmayı başarıyor.

Hızı ve çevikliğiyle birlikte, özellikle dar alanda adam eksiltme özelliği üst seviyede. Çalım konusunda, Championship’te en iyi 2.istatistiğe sahip. 186 çalım denemesi,102 başarılı çalım (%55 başarı)

Bu özelliklere sahip bir oyuncu da ancak rakipleri tarafından faul ile durdurulabiliyor. Bu yüzden de Benrahma, Brentford’ın duran top kazanmasına katkı sağlıyor.*Dribbling

Cezayirli yıldızın en başarılı olduğu alanlardan biri de dribbling. Benrahma bu sezon maç başına %59 başarı oranıyla 3.6 dribling ortalaması yakaladı. Bu özelliği, Brentford’ın yakaladığı kontrataklarda takıma çok büyük katkı sağlıyor.

*Teknik

Sağ ayaklı bir oyuncu olan Benrahma, oyun tarzı olarak genellikle sol kanattan içeri kat ederek gerek pas gerek te uzaktan şutlarıyla rakipleri tehdit ediyor.

İçeri kat ederek kanattan bindiren takım arkadaşlarına koridor açıyor.


Oyun rakip ceza sahasına yığıldığında genellikle verkaçlarla ve kısa paslarla ceza sahasına girmeyi tercih ediyor. Bu şansı bulamadığında ise uzaktan şutlarla etkili olmaya çalışıyor.

Benrahma'nın genel olarak kısa paslarla oynamayı tercih ettiğini söylesek te uzun pasları,çapraz pasları uygun pozisyonlarda çok iyi kullanıyor.
Benrahma ayrıca maç başına 2.3 başarılı kilit pas ortalamasıyla oynuyor.

Benrahma, maç başına şut çekmede ligde 1.sırada yer alıyor. 127 şut denemesi,49 isabet (%39 başarı)*Bu özelliklerine ek olarak orta yapmayı da ekleyebiliriz fakat Benrahma genel olarak yerden kısa paslar kullanmayı tercih ediyor.

Zayıf Yönleri (Güç, Hava Topları, Savunma Katkısı)
*Güç
Benrahma için bu özellik bir dezavantaj olsa da hızı ve çevikliğiyle bunu avantaja dönüştürebiliyor. Özellikle ağır rakipleri karşısında hız ve çevikliğiyle çok rahat bir şekilde sıyrılmayı başarıyor. Yani Benrahma’nın diğer özellikleri, güç konusundaki eksikliğini örtüyor diyebiliriz.

*Hava Topları

Benrahma’nın boyu 1.72. Buna bağlı olarak güç konusundaki eksikliğiyle birlikte hava toplarında sıkıntı yaşıyor.

*Savunma Katkısı

Bu tarz oyuncularda savunma katkısının düşük olması alıştığımız bir durum. Hücumda büyük efor sarfeden Benrahma’nın yorgunluk ve güç,hava topları konusundaki eksikliğiyle birlikte savunmaya fazla katkı verememesini normal olarak görüyorum. 


Benrahma’nın, önümüzdeki sezon kesin olarak Premier Lig’e transfer olacağını düşünüyorum. Tottenham, Arsenal, Leicester ve Aston Villa şu anda oyuncuyla ciddi şekilde ilgileniyorlar. Bu transferden Brentford’un kasasına yaklaşık olarak 25-30m euro gireceğini tahmin ediyorum. 

Brentford bu transferde de uyduladığı "Moneyball" politikasının meyvesini kesinlikle alacak. Yani, Benrahma'yı 1.7m euroya Nice'den aldılar ve 25-30m euroya başka bir takıma satacaklar...


Benrahma’yı daha yakından tanımak için aşağıdaki linke tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.Bu yazımda sizlere Benrahma’yı en iyi şekilde tanıtmaya çalıştım. İlk kez bu tarz bir yazı yazdığımı da bilmenizi isterim. Umarım beğenirsiniz.

Sonraki yazılarda görüşmek üzere…


Yorumlar

Daha yeni Daha eski