MAÇ ANALİZİ|TRABZONSPOR-BAŞAKŞEHİR

Yazarımız Abdurrahman Berker Küçük (@berkerkucuk1) Trabzonspor-Başakşehir mücadelesinin maç analizini yazdı.

Şampiyonluk yolunda zorlu fikstüründen minimuma yakın kayıpla çıkan Trabzonspor, kalan fikstüründe kalan az sayıda zor maçtan birinde kendisiyle aynı puanda olan, hafta arası Avrupa Ligi Son 16 maçı ilk ayağında Kopenhag'ı 1-0 ile geçen  Başakşehir'i ağırladı.

Maça Hüseyin Çimşir ile alıştığımız 4-4-2 Baklava şeklinde dizilerek başlayan Trabzonspor'a karşı klasik 4-4-2 şeklinde dizilerek başlayan Başakşehir, büyük takımlara karşı uyguladığı oyunu kabullenme ve kontra ataklardan gol arama taktiğini kullandı. Trabzonspor ise kanatsız dizilişi ile oyunun dar alana sıkışması dolayısıyla rakip sahaya yıktığı oyunu açmasını bilemedi. Her ne kadar Abdülkadir Ömür, Sosa ile topu 2. bölgeden 3. bölgeye taşımada büyük pay sahibi olsa da hücumda sürekli olarak birbiriyle yer değiştiren ve bu yolla gol arayan Ekuban Nwakaeme Sörloth üçlüsü oyunu açmasını bilemedi.
 Hüseyin Çimşir Hoca, Nwakaeme'yi merkeze yakın oynatarak defansa gelmemesini haliyle de yorulmamasını sağlasa bile ne olursa olsun belki de ligin en iyi kanadını mevkiinden uzaklaştırarak performansını düşürüyor. Bu da dolaylı olarak Trabzonspor'un kapanan takımları açamamasına neden oluyor. 

İlk yarıda Trabzonspor'un rakip sahaya yıktığı oyuna karşı kontra ataklardan gol arayan Başakşehir bu atakların hiçbirinde etkili olamadı ve bu sezon ilk kez bir devreyi isabetli şut çekemeden kapattı. 

 İlk yarı Demba Ba'nın partneri olarak ileri uçta oynayan Gulbrandsen'i kanada çekerek ikinci yarıya başlayan Okan Buruk'un öğrencileri orta sahada Trabzonspor'a sayısal olarak üstünlük kurdu. Bu hamleyle rakip kaleye kolayca gitmeye başlayan Başakşehir, rakip yarı sahada yarattığı tehlikelerden birinde Trabzosnpor savunmasının adına yakışmayacak şekilde verdiği boşluktan faydalanarak Visca'nın asistinde Demba Ba'yla skoru 0-1'e getirdi. İkinci yarıyla Başakşehir'in sahip olduğu oyuna hükmetmek için Okan Buruk'unkine benzer bir hamleyle Nwakaeme'yi sol kenara Ekuban'ı sağ kenara Abdülkadir Ömür'ü ise forvet arkasına çeken Hüseyin Çimşir yaptığı bu saha içi değişikliğinin meyvesini yedi ve oyunu tekrar Başakşehir kalesine yıkmaya başladı. Başakşehir kalesinde yarattığı tehlikelerin birinde kazanılan korneri etkili kullanan Kaptan Jose Sosa'nın etkili ortasında Skrtel şanssız bir şekilde topu kendi ağlarına yolladı. Skora denge gelmesiyle bir tık daha dengelenen oyunda her iki takım da tehlikeli pozisyona giremedi. 

Kalan sürede tüm futbolseverler adına üzücü bir olay yaşandı. Milli Yıldız Abdülkadir Ömür yaşadığı sakatlıktan dolayı yerini Badou N'diaye'ye bırakmkak zorunda kaldı. Maç sonu Teknik Direktör Hüseyin Çimşir'den gelen "Ciddi bir durum yok" açıklaması hepimizi rahatlattı. Kalan sürede bu olay harici kayda değer bir şey olmamasıyla maç 1-1'lik eşitlikle sonuçlandı ve bu sonuçla Trabzonspor liderlik koltuğunu korudu. Galatasaray ve Beşiktaş'a karşı benzer bir oyunla iki takımı da 1-0 ile geçen Başakşehir'e karşı seyirci desteği olmadan alınan bu sonucun Trabzonspor adına üzücü olmadığını söyleyebilirim. Başakşehir tarafında ise maç sonu oyuncular da skorun kendilerini memnun ettiğini söyledi. Bakalım önümüzdeki haftalarda oynanacak maçlar sonucu iki takımdan biri burada bırakılan 2 puana ah çekecek mi?.
Abdurrahman Berker Küçük

Yorumlar

Daha yeni Daha eski