MAÇ ANALİZİ | GALATASARAY-BEŞİKTAŞ

Yazarımız Mert Türkmen (TurkizZzoMert) Galatasaray-Beşiktaş maçını kaleme aldı.


Corona Günlerinde Derbi
Bugünlerde dünyayı kasıp kavuran yeni bir zihin iklimi dönüşümünün eşiğindeyiz. Bu dönüşüme sebep olan şey ne yazık ki insanlık olarak var olan yeni bir aydınlanma çağı değil. Tam tersine bir umursamazlığın getirilerinin sebep olduğu suni bir dönüşüm.

Futbol topu dönmeye başladığı 20. yüzyıldan bu yana savaş yılları da dahil bir yerler de durmadı ve dönmeye devam etti. Kimi zaman silahların gölgesinde kaldırıldı kupalar kimi zaman tepki için sahaya çıkmayan ülkelerin adı kazındı hafızalara. Ancak Çin merkezli yayılan bir virüsün değil dünyanın sporunu, dünyanın ta kendisini de topyekün etkilemesi oldukça ilginç bir durum doğrusu.

Tarihler 13 Mart 2020’yi gösterirken 2019 sonunda Çin’de bir “zombi uyanışı” gibi hortlayan “Corona Virüsü” kıta Avrupa’sının futbol müsabakalarına bir kelepçe vurdu. Avrupa genelinde kayda değer futbol kültürüne ve gelişmişliğine sahip pek çok ülke artan vakalar ve endişeler doğrultusunda doğru olanı yaparak, insan sağlığını seçerek futbol maçı oynatmamayı ve ligleri ertelemeyi tercih etti.

Sağlık bakanlığının başlattığı ciddi teyakkuz hali her ne kadar ülke genelinde bir güven iklimi yaratsa da futbol federasyonu ülke insanının canını sıkmayı başardı. Kendi cahilliklerini paralarının ardına saklayarak ülke futbolunda söz sahibi olan mafyatik tiplemeli baronlar, takım elbisenin verdiği özgüvenle futbolcu ve sporcu sağlığından, insanlığın sağlığını olumsuz etkileyecek bir dizi yanlış karar verdiler.

12 Mart Perşembe günü Başakşehir’in UEFA Avrupa Ligi maçını bir tiyatro gösterisi misali kol kola izleyen başkanlardan, tribünlere seyirci almayı onaylayanlar dahil, hafta sonu seyircisiz oynama kararı alarak ülkeyi kurtardığını sanan herkes suçludur!

Ellerinde ve zihninde “Corona Virüsü”nün öldürücülüğünden çok daha fazla sayıda tehlikeli mikrop barındıran bu takım elbiseli grubu, bir maçı-derbiyi iptal etmeyerek bugünden itibaren oluşması muhtemel olumsuz tablonun aktörlerinden birisidir.

Maç iptal edilmeyerek BJK Nevzat Demir Tesislerinde takımını uğurlamaya giden taraftarları, Beşiktaş Çarşı’da, Taksim Nevizade’de takımlarının maçını bir arada izleyen kalabalık kitleyi stadyumda bir araya getirmeyi tehlikeli gören ancak sokakta gruplar halinde gezdiren bir anlayışla tüm tedbir ve önlemleri belki de mahvettiler.

Fatih Terim’in maç sonu serzenişi çarpıcıydı: “Benim çocuklarımın(futbolcularımın) canı neden kıymetli değil!”. Yüzde yüz haklı bir söylem. Maalesef ki bugün ülke futbol federasyonu yönetimi yeni bir skandalla sınıfta kalmıştır.

Ancak tüm bunlara ek sahada oyuncularda var olan bitse de gitsek motivasyonu ve seyircisiz futbol hiçtir doktrinini doğrulayan performansları yayıncı kuruluşa da önemli bir ders olmuştur. Şayet bu şekilde oynanacak maçlar bir süre sonra insanların futbolu değersiz ve önemsiz bulmasına ve izlememek üzere uzaklaşmasına sebep olacaktır.

Maça gelince, insan ve spor sağlığının federasyonlarca hiçe sayıldığı bir ülkede yorumlanacak bir faaliyet olarak da göremiyorum saha da oynanan futbolu. Söz konusu sağlık olunca bütün olumlamalar ve iyi niyet okumaları kaybolur.

(+) Artı Parantez

Fatih Terim: Bir baba edasıyla maç sonu basın toplantısında sergilediği çıkış çok önemliydi. Oyuncularının yanı sıra ligimizde maçların icra edilmesi sürecinde görev alan binlerce kişinin riskini açıkça belirtti. Ceza alması muhtemel.

Galatasaraylı ve Beşiktaşlı Futbolcular: Tüm bu olanlara rağmen karar vericilerin sözlerini uygulamamakta direnmediler. Belki de futbolculardan gelecek bir ortak oynamıyoruz deklarasyonu işleri değiştirebilirdi.

(-) Eksi Parantez

TFF: Bu hafta ligleri oynatarak sadece futbolun değil, ülkede var olan pozitif tedbir atmosferinin de olumsuz etkilenmesine sebep oldu. Bu tarz durumlarda insanların alınan kararların samimiyetine inanması ve benimsemesi başarılı sonuç için önemlidir. Çıkar için alınan iki yüzlü kararlar ise bir kilometre öteden anlaşılır. Kokuşmuş zihniyetlerin, nefes ferahlatan sonuçlar doğurması pek mümkün değil. TFF bu sezon her hafta yeniden ve yeniden sınıfta kalmaktadır.

Beşiktaş Taraftarı: Kulübünün her türlü uyarısına rağmen bugün kalabalık bir grupla BJK Nevzat Demir Tesisleri’nden takımı uğurladılar. Normal günlerde oldukça keyifli olan bu alışkanlık, sağlık söz konusu olunca değersizleşmesi gerekmekte. Ancak kitlelerin afyonu futbol öyle etkili bir zihin uyuşturucusu ki bazı güruhlar karar alma aşamasında “IQ değeri” olarak ölçülebilen zihinsel yetisini kullanmamakta direniyorlar.

TPFD: Örgütlü dayanışmanın her şey olduğu günümüz dünyasında futbolcu haklarını korumak için kurulmuş ama korumak için herhangi bir eylem yapmayan kurum. Varlığı ve kuruluşuyla heyecan uyandırsa da icraatıyla sınıfta kalmıştır. NBA’deki lokavt kendilerine örnek olmalıdır.

Bein Sports: TFF ile birlikte anlamsız rant kaynaklı ısrarlarıyla vasat seviyedeki ülke futbolunu iyice sıkıcı hale büründürdüler. Bu hafta sonu maçları izleyen herkes futboldan nefret etti. Bugünden itibaren futbol maçları rant için seyircisiz oynatılarak devam ederse, belki de pek çok kişi tamamen futboldan soğuyacak. Futbol aşığı bir ülkede bu zor durumu başardıkları için tebrikler!

Yorumlar

Daha yeni Daha eski