Futbolun Sahipleri

Yazarımız Cimbom Analiz ülkedeki futbol yönetimini kaleme aldı. 

  • Malum gündemle uğraştığımız bu günlerde dünya da keyfimizi kaçıracak olaylar olmaya devam ediyor. En son Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim ve 2. Başkan Abdürrahim Albayrak’ın coronavirüs testleri pozitif çıktı. Başakşehir Kulübü Başkanı, Fenerbahçe’li futbolcu ve sağlık ekibi çalışanı derken virüs spor dünyasına da bulaştı. Burada Fatih Terim’in Beşiktaş maçından sonra ki sözlerini hatırlatmak veya bunun kavgasını yapmak istemiyorum. Ama kaydı tekrar izlediğimde gerçekten içim acıdı. ‘Biz insan değil miyiz? Bizim çoluğumuz çocuğumuz yok mu?’ diye soruyor Fatih Terim ve ekliyor, orada ki top toplayan çocuğun taktığı eldiven bir şey ifade etmez… Bu kelimeleri duyan bir insanın harekete geçmemesi, tepki göstermemesi için ya art niyetli olması lazım ya da taş kalpli. Fatih Terim bu ülkenin yetiştirdiği en büyük spor adamıyken, Onun isyanına kulak tıkamak nasıl bir basiretsizliktir? Her yaşanan olayda, tepki koyduğu her hadise de insanlar Onun hakkında sürekli bir şeyler söylüyor ama zaman içerisinde görüyoruz ki Fatih Terim her seferinde haklı çıkıyor ve kendisine inanmayanları utandırıyor. Böyle bir adamı bu kadar ciddi bir mesele de dinlememek nasıl bir gaflettir? Şimdi Allah korusun hocaya bir şey olursa bunun hesabını kim, nasıl verecek? Cumhurbaşkanı ‘birileri farklı şeyler söyleyebilir, maçlar seyircisiz oynanacak’ derken Fatih Hocanın da kendisi gibi risk grubunda olduğunu bilmiyor muydu? Kendi elleriyle bu insanların hayatını para için riske atmaya değdi mi? Değmedi. Değmeyecekte ama asla bunu anlamıyorlar. Federasyon Kurulları seçildiği günden itibaren durduğumuz çizgideyiz, istifaya çağırıyoruz. Seçildikleri günden beri tek bir olumlu, mantıklı hareketleri yok. Aldıkları her karar kaos, tartışma, kavga konusu. Böyle bir federasyon nasıl iş yapabilir daha fazla? Türkiye şartları için bile artık yeter! Noktasındayız.     İnsan hayatı konusunda aşırı hassas davranıyorum. Hümanist birisiyim. İnsanlar sırf maddi kazanç elde edecekler, yada sevmedikleri kişiler zarar görecek diye insanların ölmesine, öldürülmesine göz yumamam. Cürmüm ne ki? Durduğumuz nokta belli olmalı. Kimsenin dikkate almadığı yerde bile sesimizi çıkartmalıyız, özellikle böyle nazik konularda. Futbol bir oyun, bunu oyun olmaktan çıkartan, sadece şahsi kazançlarını düşünen yöneticilerden temizlenmeli bu oyun. Bunun sadece şikayetini yapmıyorum, çözüm yolları da mevcut ve basit. Ne dedi Fatih hoca? Futbolcu dernekleri, hakem dernekleri, teknik direktör dernekleri bunlar sesini çıkartmadıkça, sendikalaşmadıkça hep ezilmeye mahkum olacaklar böyle yöneticiler tarafından. Fernando Muslera ve Falcao önderliğinde yerli yabancı futbolcular biraz sesini çıkarttı ve birkaç gün içerisinde ligler ertelendi. Peki Türk futbolu her zaman kendine herkesin sustuğu yerde ses çıkartan oyuncular mı bekleyecek? Beklememeli.
  • ·         Futbolcu sendikaları kurulmalı, bunlara önderlik edecek kişiler eşliğinde bu iş yapılmalı.
  • ·         Federasyondan ilk etapta kurullar da görev alanların futbolun içinden gelmiş kişiler olma oranının arttırılması istenmeli, sonra ki adımda bütün kritik görevleri yine futbolun içinden gelmiş kişiler almalı.
  • ·         Son olarak orta vadeli bir çalışma ile Federasyon Başkanı değiştirilerek orta ve uzun vadede hedefler belirlenerek planlar yapılmalı ve Türkiye futbolunun önünde tıkaç gibi duran bu klikten kurtulunmalı.


       Yıllar önce emeğin, emekçinin derdini, halini anlayan, bilen ve buna ses çıkartması gerektiğini düşünen ‘Çizgi Metin’ lakaplı Metin Kurt, futbolda sendika çalışmaları yaptığı gerekçesiyle Galatasaray kulübünde önce kadro dışı bırakılıyor sonra kulüpten gönderiliyor, birilerinin ricalarıyla. Şimdi o zamanın Türkiyesi yok ve Galatasaray’da o Galatasaray değil. Futbolcular, özellikle yerli futbolcular bu duruma kökten çözüm bulmak istiyorlarsa birçok yolu var bu işin. Yeter ki samimi olsunlar ve ‘bana dokunmayan yılan’ mantığından kurtulsunlar. Fatih Terim yine söylenmeyeni söyledi, yine muktedirlerin rahatsız olacağı gerçekleri insanların yüzüne yüzüne vurdu. Umarım Ona ‘babamız’ diyen futbolcu evlatları onu bu yolda yalnız bırakmaz. Biz futbolseverler olarak bu uğurda yapabileceğimizden çok daha fazlasını vaad ediyoruz. Yeter ki işin ehilleri harekete geçsin…
Sağlıklı bir Türkiye’de, huzurlu, güven ortamının hakim olduğu bir futbol ikliminde buluşmak dileğiyle… #evdeKal!

TÜRK FUTBOLUNUN VE GALATASARAY’IN EFSANESİ FATİH TERİM VE 2. BAŞKAN ABDÜRRAHİM ALBAYRAK’A ACİL ŞİFALAR DİLERİM.
                                                                                                                                   

Yorumlar

Daha yeni Daha eski