Fenerbahçe'de yeniden yapılanma

Yazarımız Oğuzhan Ercan (oguzhanoercane), Fenerbahçe'deki yeniden yapılanmayı kaleme aldı.Fenerbahçe’de Ersun Yanal dönemi sona erdi. Yanal, bu akşam Fenerbahçe’nin başında son defa sahaya çıkacak. Fenerbahçe kupada yarı final ayağının ilk maçında Trabzonspor’a konuk oluyor.

Ersun Yanal’dan sonra sezonun kalan kısmında Fenerbahçe 10 lig, 1 ya da 2 kupa maçı olmak üzere toplam 11 ya da 12 maça çıkacak. Bu süre zarfında takımın başında hangi çalıştırıcının olacağı şu an muallakta. Aslında Fenerbahçe cephesinde muallakta olan tek şey bu değil. Önümüzdeki sezon nasıl bir yapının olacağı, hangi teknik direktör ile anlaşılacağı da belirsizliğini koruyor.

Bu aşamada yönetimin hızlı biçimde karar vermesi gereken çok önemli bir husus var. Son 5 sezondur mali sorunlar yaşayan Fenerbahçe camiası bu noktada kaynak yönetimi ile ilgili kesin bir karar vermek zorunda.

Eldeki nüveye birkaç takviye ile sınırlı bir yapı oluşturularak bu yöntemle başarıya ulaşabilen bir teknik adam mı seçilecek yoksa yüksek bir bütçe ile tepeden tırnağa yeni bir takım kurmak isteyen yani reçetesi pahalı bir doktor mu tercih edilecek?

Bu sorunun cevabı üzerinden kaynak yaklaşımı seçildikten sonra uygun teknik adamla temas kurularak şimdiden önümüzdeki sezonun planlamasına başlanması gerekiyor.

Birinci yol seçilirse Vedat Muriqi üzerine kurulan, ondan alınan verimi azami seviyeye çıkarmak adına hazırlanan bir hücum hattı ile başarılı olabilecek bir teknik adama gidilmeli.

İkinci yol seçilirse Vedat Muriqi, Miha Zajc hatta belki de Deniz Türüç gibi kulübe gelir sağlayabilecek oyuncular için gelen teklifler değerlendirmeye alınmalı ve ciddi bir bütçe oluşturulmalı. 2020-21 sezonunda Fenerbahçe’nin doğal transfer bütçesinin 5 milyon avro civarında olacağını tahmin edersek, oyuncu satışlarından sonra ortaya yaklaşık 30 milyon avroluk bir bütçe çıkıyor. Bu meblağ ile kendi oyun planına uygun transferler yapacak bir teknik adama gidilmeli.

Aslında ligimizin dinamiklerine bakarsak birinci yol yerli hocayı, ikinci yolsa yabancı hocayı çağırıyor. İddialar arasında yer alan isimlerden Erol Bulut seçilirse Fenerbahçe Vedat Muriqi üzerine bir yapı oluşturacak. Roger Schmidt seçilirse Fenerbahçe kaynak artırımına giderek Max Kruse üzerine baklava 4-4-2 olması muhtemel bir formasyon ve oyun planı oluşturacak.

Tam bu kısımda yönetimin ikinci yolu seçtiğini göz önünde bulundurarak Roger Schmidt ile anlaştığını varsayıyorum. Yabancı hocaların bu ilginç futbol atmosferinde yaşadıkları sıkıntıdan dolayı Fenerbahçe tarafından Schmidt’e yardımcı rolünde bir Tayfun Korkut hamlesi de gelebilir. Sezonun kalan kısmı Tayfun Korkut’a emanet edilerek Roger Schmidt’in yeni sezonda kadroda görmek isteyeceği genç oyunculara daha fazla şans vermek suretiyle oyuncuların maç tecrübesi ve performansı artırılabilir. Örneğin hızlı, dripling yapabilen, orta kabiliyeti yüksek kanat bekleri seven Roger Schmidt, Murat Sağlam’ı kullanmayı düşünebilir. Ligde kalan 10 karşılaşmada Murat Sağlam’a forma verilirse oyuncunun durumunu daha net bir şekilde görebiliriz.   


Yorumlar

Daha yeni Daha eski