MAÇ ANALİZİ | GENÇLERBİRLİĞİ - TRABZONSPOR

Yazarımız Abdurrahman Berker Küçük (@berkerkucuk1), Gençlerbirliği - Trabzonspor mücadelesinin  maç analizini yazdı.

Şampiyonluk yolunda önemli bir maça çıkan Trabzonspor, küme hattından kurtulmak isteyen Gençlerbirliği'ne karşı top rakipteyken 4-1-4-1 top ayaktayken 4-4-2 baklava dizilişleriyle, Gençlerbirliği ise 4-2-3-1 dizilişiyle maça başladı. Gençlerbirliği, kontra ataklarla ve uzun toplarla Trabzonspor kalesinde gol aradı. Maçın 11. dakikasında bir serbest vuruş sonrası ceza yayı üzerinde Sessegnon'un vuruşunda milli eldiven Uğurcan Çakır enfes bir kurtarışa imzasını attı. Dakika 23'te bir kontra atakla rakip kaleye giden Gençlerbirliği'nin 7 numaralı oyuncusu Nadir, topu boş kaleye değil de üstten auta gönderdi. Trabzonspor ise maçın ilk yarısında defans ile orta sahadaki arasındaki kopukluktan dolayı –aşağıdaki pozisyonda olduğu gibi- zaman zaman ileri çıkmakta zorlandı.

Trabzonspor penaltıdan kaptanı Sosa'nın ayağından bulduğu golle 1-0 öne geçti.

Golden sonra hücuma daha kalabalık çıkan Gençlerbirliği, 83. dakikada geride eksik yakalandı ve Sosa'nın adrese teslim ortasını çok akıllıca indiren Sörloth'un pasında Trabzonspor'un yıldızı Antonhy Nwakaeme topu ağlarla buluşturdu. 90+2. dakikada Sörloth'u top Sörloth'un ayağındayken tekmeleyen Baiano'ya Trabzonspor'un Norveçlisi rakibine gösterdiği tepkiden dolayı kırmızı kart gördü.
Maç istatistikleri şu şekildeydi:

Kısa paslarla ileri çıkmayı başardığı pozisyonlarda ise Mikel, Sosa ve Guilherme gibi üç pasör ile başladığı için ilk devre rakibi Gençlerbirliği'nin iki katından fazla isabetli pas yaparak oyunu ileride tutmasını bildi. Trabzonspor'un pas haritası bu şekildeydi:
 


İkinci yarının başlaması ile daha iştahlı bir şekilde saldırmaya başlayan Trabzonspor, yine bariz gol pozisyonuna giremedi. 67. dakikada Guilherme'nin yerine Parmak'ın girmesiyle oyun dinamizm kazandı. Abdülkadir Parmak oyuna girdikten sonra Trabzonspor daha etkili pozisyonlara girdi. Sosa ise Parmak girdikten sonra daha fazla sahneye çıktı. Aşağıdaki xG (gol beklentisi) grafiği 67. dakikadan sonra (Parmak'ın oyuna girdiği dakika) Trabzonspor'un ataklarının daha tehlikeli olduğunu gösteriyor


75. dakikada Trabzonspor'un kullandığı kornerde Hüseyin Türkmen'e yapılan müdahaleden penaltı kararı çıktı.
Kalan sürede gol sesi çıkmadı ve bu sonuçla Trabzonspor, maç eksiği olmasına rağmen haftayı 2. tamamlamayı garantiledi.

Kaynak: Rowz Report

Yorumlar

Daha yeni Daha eski