BUNDESLIGA | KLINSMANN - HERTA BERLİN BİRLİKTELİĞİ YÜRÜMEDİ

Yazarımız Muhammed Murat(@muhamme19015014) , Klinsmann'ın şok edici ve bir 
o kadar da garip ayrılığını yazdı.Klinsmann Olayının Perde Arkası

Kasım ayının son günlerinde Ante Covic ile sözleşmeyi fesh eden Hertha Berlin, Almanya için modern futbolun en önemli temsilcilerinden olan Jürgen Klinsmann ile anlaşmaya vardı. Dev bir yatırımcıya sahip olan Berlin, Klinsmann önderliğinde eski günlere dönmenin hayalini kurdu. Ocak ayı transfer döneminde 80 Milyon Euro harcama yapılması da bunu gösteriyordu. Golcü isim Piatek için Milan’a 27 Milyon Euro bonservis verilirken Lyon ile Lucas Toursart transferinde anlaşma 25 Milyon Euro’ya tamamlanmıştı. Leipzig yıldızı Cunha 15 Milyon Euro bedelle kadroya katılmıştı. Merkez orta sahanın yıldızı olması için alınan Santiago Ascacibar için Stuttgart’a 11 Milyon Euro ödeme yapılmıştı. Ancak Berlin için rüya çabuk sona erdi. 76 gün dolmadan 10 maçlık periyot sonunda Jürgen Klinsmann istifa kararı verdi.

Berlin Yöneticileriyle Gerginlik Devam Edecek

Açıklamasında, yöneticilerden destek alamadığını belirten tecrübeli teknik direktör, birlikte ve takım ruhunun çok önemli unsurlar olduğunun altını çizdi. Bununla birlikte var olan iddialar çok daha parlak gibi görünmüyor. Bundesliga’da küme düşme sınırından yalnızca 6 puan yukarıda olan Berlin, ilerleyen yıllarda yatırım yapmaya devam edecek gibi. Lars Windhorst ismindeki 43 yaşındaki iş insanı, 225 Milyon Euro yatırım yapmıştı. İlerleyen aylarda bu yatırımların devam edeceğinin sinyalleri de geldi. Bayern ve Dortmund gibi kulüplerin gerisinde kalan Berlin, yeni sezondan itibaren çok daha farklı bir yapıya bürünebilir. Ancak Jürgen Klinsmann, çok sevdiği Berlin için teknik patron olmaktan vazgeçti. Bunun yerine denetleme kurulu üyesi olarak görev yapmaya devam edecek. Bu durum ise kulüp içindeki bazı olumsuzlukların habercisi niteliğinde. Her ne kadar güven eksikliğinden bahsetse de işleyiş açısından kulüpte bazı negatif durumlardan haberdar olduğu iddiaları kısık sesle dile getirilmeye başlandı. Bu durumlara karşı nasıl bir tavır alacağı ise ilerleyen günlerde belli olur.

Yeni Yatırımcı Tennor Holding 225 Milyon Euro Getirdi

Ocak ayı transferleriyle Avrupa’nın en fazla para harcayan futbol kulübü olan Hertha Berlin, çehresini değiştirecek gibi görünüyor. Genel itibariyle son yıllarda hep orta-alt sıra takım olan mazisi derin kulüpte bahar havası esmeye başlamıştı. Klinsmann ile tekrar üst sıralarda rekabet edilebilme ihtimalleri dillendirilirken Facebook üzerinden yapılan istifa şok etkisi yarattı. Ancak bu durum yeni yatırımcılarla ilgili olabilir. %49,9 oranında hisseye sahip olan Tennor Holding, yatırımları da tek elden götürmeye başladı. 225 Milyon Euro yatırım yapılmasının ardından maddi anlamdaki tüm zorluklar aşıldı. Ancak bu durum kulübün anahtarının şirkete verildiği eleştirilerini de beraberinde getirdi. Sportif Direktör Preetz ile birlikte bazı yöneticilerin Klinsmann ile anlaşamadığı da biliniyordu. Gerginlik ortamının büyümesi ve var olan tereddütlü durumlardan ötürü üç ayı dolmadan istifa kararı geldi. Özellikle %100 güven isteyen bir yapıya sahip Klinsmann ile ortaya çıkan bu sorun, Berlin için iyi bir imaj göstergesi olmadı. Ancak ilerleyen günlerde büyük bir kaza olmaması halinde yoluna Bundesliga’da devam edecek Berlin’in en güçlü kulübü, rekabetin içinde çok daha yoğun şekilde görülecektir.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski