TAKIM ANALİZİ | 2. YARI ÖNCESİ ADANA DEMİRSPOR

Yazarımız @eljosegua, 2. yarı öncesi Adana Demirspor'u detaylı bir şekilde analiz etti.
Akşam oynanacak Balıkesirspor maçı ile Adana Demirspor ligin ikinci yarısına başlayacak. Hem devre arası transferlerine hem de kulüp içine değineceğim bir yazı olacak. Keyifle okumanızı umuyorum.
Devre arası transferleriyle başlayalım.  Sezon devam ederken Erkan Zengin transferi gelmişti. Hemen ardından ise Hasan Kılıç, Dibba, Muhammed Şengezer, Kone, Mehmet Akyüz ve Vedat Karakuş transferleri gerçekleşti. 
Murat Sancak yaptığı açıklamada Glakdy, Levent, Erdal, Tanju ve Emrullah ile yolların ayrılacağını, Süleyman'ın ise sakatlığının devam ettiğini söyledi. Nitekim Emrullah Bursaspor'a transfer oldu. Diğer futbolcular da yakın zamanda kulüpten ayrılacaktır. 
Gelen ve gidenlerden sonra oluşan kadro bu şekilde. Süleyman'ı sakatlığından dolayı, Vedat'ı hocanın tercih etmeyeceğini düşündüğüm için yazmadım. Sağ bekteki isim ise Emre Nefiz. 
Erkan Zengin transferi ile değerlendirmemize başlayalım. Son 2 senedir bir türlü skor katkısı alamadığımız ve bariz eksik olan bir bölge yapılan transfer oldu. Açıkçası bir iki endişem dışında iyi bir transfer olarak görüyorum. Tabi hoca Erkan'ı kanatta da kullanılabilir ama ben on numara oynatacağını düşünürek bu kanıya vardım. Kanat için alınmış olsa dahi yine iyi bir transfer. Transferdeki kilit konu Erkan'ın uzun zamandır maça çıkmaması ve yeni bir hedef için ne kadar motive olacağı. Sonuçta bir şeyleri başarmış ve belli bir yaşa gelmiş bir futbolcudan bahsediyoruz. Motivasyonunu sağlar ve fiziki durumunu korursa sezon sonuna kadar sıkça söz edeceğimiz bir performans ortaya koyabilir. 
Hasan Kılıç ile devam edelim. Hasan'ın 7-8 tane maçını izlemedim ama hem izlediğim maçlara hem de aldığım referanslara dayanarak net iyi bir transfer olduğunu söyleyebilirim. Hem Traore hem de Sinan ile iyi ikili olabileceğini düşünüyorum. Burada hocanın tercih edeceği sistem çok önemli. Son maçlardaki gibi çift forvete yakın bir sistemle oynarsa Traore-Hasan daha mantıklı duruyor ama eğer pasa dayalı bir oyun tercih edecek olursa Sinan-Hasan ya da Sinan-Traore ikilisi daha doğru tercih olabilir. 27 yaşında ve Türk olması da ayrıca bir avantaj. Hem kontenjan açacak hem de belli bir olgunluk katacak sahaya. Her açıdan olumlu bir transfer olarak görüyorum. 
Bir diğer yeni isim Dibba'ya gelelim. Çok üst düzey bir futbolcu olmasa da kaliteli bir futbolcu olduğunu düşünüyorum. Sene başında yapılmış olsa başarılı diyebileceğim bir transfer olurdu ama devre arasında yapılması biraz anlamsız. Hem kanatta çok fazla alternatif var hem de ondan sonra yapılan Mehmet Akyüz ve Kone transferleri ön tarafı kalabalıklaştırdı. Bu da bazı sorunları ortaya çıkabileceğini gösteriyor. Dibba'nın santrafor degil de daha çok kanat forvet oyuncusu olduğunu izlediğim maçtan sonra söylemiştim, yinelemekte fayda var. İyi bir transfer olup olmadığını ise tıpkı diğer transferlerde olduğu gibi Uğur Hoca'nın yapacağı tercihler belirleyecek. Eğer Kone değil de Dibba'yı ikinci forvet olarak düşünürse fayda sağlayabilir fakat o zaman da Kone transferi boşa düşer. Süre bulmayacaksa neden transfer edildi diye sormak çok mantıksız olmaz herhalde. Kanatta süre verecekse Carayol, Vedat, Berk üçlüsünden ikisine daha az süre vermek zorunda kalacak. O zaman da ayrılık şart olur. 17 maç için bu kadar isim fazla. Yani genel olarak hocanın tercihi ve futbolcunun vereceği performans belirleyecek transferin kalitesini.
Mehmet Akyüz'e gelecek olursak. Erkan ve Hasan'dan sonra takıma net katkı yapacağını düşündüğüm isim. Geçen sene Denizlispor'un lige çıkmasına en büyük katkı sağlayan futbolculardan biriydi. Kalitesine diyecek hiçbir şey yok. Sakatlık veya başka bir durum olmazsa ilk dönem de çektiğimiz santrafor sorununu çözeceğini düşünüyorum. Hem atacağı gollerle hem de saha içinde oyuna katacaklarıyla bunu göreceğiz. Bireysel olarakta takımın seviyesini yukarı çekeceğinden şüphem yok. 
Kaleci mevkisinde hep bir devamlılık sorunu vardı. Sadece bu yıl değil, geçen sene de bu böyledi. Muhammed bu sorunu çözebilecek bir isim. En azından Kurtuluş ve Emrullah'tan daha çok güven verecek. Bonservisini almak mümkün değilken kiralamayı düşünmek iyi iş. Aklımın ucundan dahi geçmiyordu açıkçası böyle bir transfer. Kaleci transferi gerekli miydi derseniz evet ama daha öncelikli yerler olduğu için burayı pas geçeceklerini düşünüyordum. Geçmediler, tebrik etmek gerekiyor. 
Ve son iki isim Vedat Karakuş ve Kone. Vedat'ın Metin Korkmaz transferi olduğunu bilmeyen yoktur herhalde. Yeteneksiz ve kötü bir kaleci, yanılacağımı da hiç düşünmüyorum açıkçası. Yaşının genç olduğuna aldanmamak gerekiyor. Potansiyelli bir isim değil, bu seviyeler için 3.kaleci dahi olacağını düşünmüyorum. Kone'ye gelecek olursak, Mehmet Akyüz'ün arkasında böyle bir ismin olacak olması güzel. Denemekten zarar gelmez ki yine aldığım referanslar iyi süre bulursa katkı sağlayacağını gösteriyor. Uğur Hoca'nın Dibba düşüncesi direkt alacağı süreyi etkileyecek. 
Murat Sancak geldikten sonra Adana Demirspor 4.transfer dönemini geçiriyor. Önceki dönemlerde de bir çok kaliteli isim geldi fakat hep kağıt üstünde kaldı, sahada pek bir şey göremedik. Bu dönemin diğer dönemlerden ayıracak şey saha içinde alınacak performans olacak. Net bir şekilde ligin üstünde bir seviyeye evrildi kadro. İyi iş çıkarıldı fakat doğru ellere mi teslim ediliyor bundan şüphem var. 
Uğur Tütüneker ve ekibine güvenmiyorum. Başarısız olmasını istediğim düşüncesi kesinlikle çıkarılmasın, ondan daha çok istiyorum iyi işler yapmasını. Ama asla bu güveni vermedi geçen sürede. Ne futbolcuların bireysel performanslarını yükseltebildi, ne oyunu farklı bir boyuta çekebildi, ne de zamanı geldiğinde oyun içine doğru değişiklikler yapabildi. Bazı maçlarda takımın fiziksel durumunun yerlerde olduğunu da gördük. Bu ligde İlhan Palut, Yalçın Koşukavak ve İrfan Buz performansları izledik. Uğur Hoca hiçbirinin yanına bile yaklaşmadı. Ayrıca iki defa takımdan ayrılmak istediğini de söyledi, yine de arkasında duruldu ve yeni bir şans verildi. Devre arasıyla birlikte eline kusursuza yakın bir kadro veriliyor. Umarım kendini tartma fırsatı bulmuştur ve düşüncelerimizin hepsini boşa çıkarır. Bunu ondan daha çok istiyorum. Balıkesirspor maçı da bu yüzden çok önemli. Oynanacak oyun ve yapılacak tercihler geleceğine ışık tutacak.
Değinmek istediğim diğer bir konu ise Metin Korkmaz. Trabzonspor ve Beşiktaş'ta yaptıklarından sonra Murat Sancak'ın nasıl böyle isime görev verdiğini hala anlamıyorum. Ya başkan gerçekten futboldan anlamadığı için ve Tanju, Yılmaz Vural gibi olaylardan sonra sadece Metin Korkmaz'a güveniyor. Ya da yaptıklarını bildiği halde önüne engel koymuyor, bunun altından çok şey çıkar. Hiç girmek istemiyorum. 
Adana Demirspor ile çalışmaya başladıktan sonra bir çok transfer yaptı. Hem yerli hem de yabancı bir çok yanlış isimi takıma getirdi. Getirdiği dört hocanın üçünde yanıldı. Kulübü hem maddi hem manevi bir çok zarara uğrattı. Bunları belki şimdi görmek mümkün değil ama yarın bir gün Murat Sancak bu takımdan ayrılınca hepsini net bir şekilde göreceğiz. 
Sadece şahıs olarak para kazanmak üzerine kurduğu bir düzen var ve bunun üzerinden transferler yapıyor. Vedat transferiyle çok daha net ortaya çıktı ama görmek istemeyen bir kesim var, görecekler zamanı gelince. Umarım onunla ilgili düşüncelerimde de yanılırım ve o haklı çıkar.
Devre arasında ve hoca konusunda düşüncelerim bunlar. Hedefe son 17 maç kaldı. Yapılan transferlerle birlikte çıkmanın en büyük adaylarından biri haline geldik. Tek temennim Balıkesirspor maçıyla birlikte bir seriye başlamak ve hedefe her geçen gün daha çok yaklaşmak..

Yorumlar

Daha yeni Daha eski