SORU - CEVAP | KONYASPORSCOUT

Konyaspor'u çok yakından takip eden Konyasporscout ile ligin 2. yarısı öncesi Konyaspor'u konuştuk.

Ligin ilk yarısı Konyasporda beklenilenin tam tersi çok kötü geçti sizce bunun sebebi neydi?
Uzunca bir konu aslında ama özetleyecek olursam ; teknik heyet veya yönetim, geçen sezonun 2.yarısında tespit edilen bazı sorunların önüne geçmeyi başaramadı. Sorunlardan kastım, takımın aksayan bölgelerine yapılacak olan takviyeler yahut gönderilmesi gereken futbolcuların tekrardan takımda tutulması ile bu sezonun kadro şekillendirmesini doğrudan etkiledi. Bunun yanında, ülkenin ve Türk futbolunun içinde olduğu ekonomik sıkıntılar da buna doğrudan etki etti desek yanlış olmaz. Hatırlarsınız, yayıncı kuruluşun kulüplere ödemesi gereken tutarın döviz kurunda bir anlaşmazlık vardı. Buna istinaden ödemelerin geciktirilmesi, TFF'nin koymuş olduğu kadro limiti (hakkaniyetli olan bir limiti doğru buluyorum) de kadro yapılanmasını doğrudan etkiledi. Tüm bunların yanı sıra mevcut futbolcu grubunun hem hücumda hem de defansta yapmış olduğu basit hatalar, hedeflenen puanı ilk yarı yakalayamamıza neden oldu. Ligin 8. haftasında bir kar tanesinin yuvarlanması ile başlayan süreç, büyük bir çığ olarak karşımıza çıktı maalesef.

Ligin ilk yarısında hücumda sıkıntılar göze çarptı. Devre arasının da ilk hamlesi Thuram oldu. Thuram transferi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aykut Kocaman daha önce çalıştığı ismi, yani Bajic'i getirerek oyunu Bajic üzerine kurmayı istedi. Ona güveniyordu. Bajic'in yanında ise Erdon Daci ve Mücahit Can Akçay'ı tutarak, bu maliyeti düşük olan futbolculardan da kulübe desteği almak istedi. Kağıt üzerindeki planlama buydu. Bu planı Bajic, sergilediği kötü formla alt üst etti desem yanlış olmaz. Bana göre sezon başında Mücahit Can Akçay'ın kiralanıp, 1.veya 2. forvet görevlerini yerine getirecek ya da Bajic'i kamçılayacak bir oyuncunun olması gerekiyordu kadroda. Çünkü daha önceki sezonlar da da yaşadık, Bajic'in geri dönüşleri çok zor oluyor. Zor golleri atan, kolay golleri kaçıran bir forvet tipi bana göre. Kaçırdığı gollerle birlikte ruh hali de pek iyi bir hale bürünmedi. Oyuncuyu da rehabilite etmeyi başaramadık bu süreçte. Alınan kötü sonuçlar hem teknik heyeti, hem taraftarı hem de oyuncu grubunu moral olarak olumsuzluğa sürükledi.
Thuram transferine değinecek olursam, 1. sorunuzda bahsetmiş olduğum maddi sıkıntılardan ötürü, maliyeti düşük bir transfer olarak kulübümüze katıldı. Kendi profilimde de detaylı analizini yaptım oyunucunun. Bizim gol sorunumuzu doğrudan çözebilecek bir forvet değil. Daha çok yardımcı forvet tipinde bir oyuncu. Bajic'in önceki Konyaspor kariyierindeki en büyük destekçisi o dönem forma giyen Rangelov idi. Aykut hoca Thuram'ı, Rangelov gibi kullanabilir. Daha çok defansı dağıtıp alan açan, rakip stoperlere baskı uygulayan, dinamizmi ile fırsat kollayan bir oyuncu olarak Bajic'in eksiklerini tamamlayacaktır. Şu da var; Bana göre Bajic'i kenara alıp Erdon Daci-Thuram ikilisini de kullanabilir geliyor forvet hattında. Sonuç olarak Thuram'ı yeterli görmesem de yine de bir-iki tık mevcut duruma pozitif katkı sağlayacaktır gibi geliyor.

Konyaspor sizce transfer yapmaya devam etmeli mi? Etmeliyse hangi bölgelere yapmalı?
Bana göre transfer isteyen bölgeler, aslında geçen sezon ortasında yapılması gereken transferlerdi. Oyun kurucu-Çift yönlü bir orta saha, bir de sol kanat transferi. Uzun zamandır bu iki oyuncunun eksikliğini hissediyoruz. Maddi olanaklar çerçevesinde bu iki tip doğru oyuncu kulübümüze katılırsa Konyaspor'un çehresi biraz daha değişecektir diye düşünüyorum. Tabi hem sağ bek-hem de sol bekler konusunda da belirsizlikler var şuan. Teklif gelen futbolcuların da olduğu söyleniyor. Bir taraftan da tüm bunların şekillenebilmesi için kulübümüzden gönderilecek futbolcular da önemli. Alan açmadan tek transfer dahi yapamayız gibi gözüküyor şuan. 3-4 transferle de 2.yarıya giriş yapmamız mümkün.

Ligin ikinci yarısı sizce nasıl bir Konyaspor izleyeceğiz?
Hazırlık maçlarını izlediğimizde çok da değişen bir şey yok aslında. Hocanın da belli başlı prensipleri var. Mesela 4-4-2. Bu sistem üzerinde aynen devam eder fakat bazı futbolcu tercihleri değişebilir. Kadro derinliği katabilirsek, forma rekabeti ile birlikte alınacak puanların sayısını daha da yükseltebiliriz. Zaten ilk yarının diğer bir sıkıntısı da bu idi. Forma rekabeti olmadığından oyuncuların geri dönüşleri uzun zaman aldı. Hatta halen de Konyaspor forması giydiğini unutan futbolcular var.
İkinci yarıda Konyaspor’daki olumlu değişikliklerin gözle görülür şekilde olması için, mevcut oyuncu grubunun rehabilite edilip bir iki transferle kulübe desteği sağlanabilecek bir yapı oluşturulursa Konyaspor en azından ilk yarıdan daha çok puan toplayarak, ilk onu zorlayacak bir takım konumuna bürünecektir. Bu durumda Konyaspor taraftarına da büyük bir iş düşüyor. takıma küsmeden darılmadan ve transfer yapılsa da yapılmasa da destek çıkıp sahip çıkılması ile birlikte Konyaspor’u özlenen bir Konyaspor konumuna büründürecektir. Tüm bu olumsuzlukların dağılması bence birkaç maç kazanarak sportif başarının mevcut olanaklar çerçevesinde arttırılması ile sağlanabilir. Bunu başarabileceğimize taraftar kadar hem teknik heyetin hem de yönetimin ayrıca futbolcuların da inanması ile mümkün olacaktır.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski