SORU - CEVAP | Galatasaraylı İlker

Ligin 2. yarısı öncesi @ilkeryaziyor ile Galatasaray'ı değerlendirdik.
Öncelikle Emre Akbaba sakatlıktan gol ile döndü ve sakatlandığı yerden gol ile doğdu. Sizce Emre ligin 2. yarısında Galatasaray'a neler katar?
Emre her şeyden önce iyi bir Galatasaraylı. Günümüz ortamı ve şartları malum; ekonomi her şeyi belirleyen ana etken. Bu ortamda Emre'nin gelişi başlı başına büyük bir hikayedir, Emre'nin oluşu da. Ve şimdi dönüşü ve dönme şekli ise başlı başına büyük bir hikaye. Hem de dediğiniz gibi sakatlandığı yerde. Emre'yi oyunun merkez ve hücum yönünde kullanabilirsiniz, çok yönlü bir oyuncu. Bu açıdan zamanla çok daha büyük katkı verecektir. Sahadaki katkısından da öte takım içinde de katkı verecektir. Emsal pozisyonda oynayan oyuncular rekabete girme ihtiyacı hissedecekler. Bu da takıma olumlu şekilde yansıyacaktır. Futbol hayatını tehlikeye sokan öyle ciddi bir sakatlıktan sonra dönüşü her anlamda katkı vermeye başladı bile. Emre'nin dönüşünde O'nun zihinsel direnişi de büyük etken, kaçırmamak gereken etken. Kolay değil oralardan dönmek.

Linnesi de yeni transfer olarak düşünebiliriz. Linnes'in dönüşü sizce bek rotasyonundaki sıkıntıya derman olur mu?
Linnes görev adamı. Hep varmış gibi hazır olacağına şüphe yok. Ama Linnes mevkisinde tüm sorunları giderip, her şeye derman olur mu? Kesinlikle hayır, olmaz. Yüreğiyle oynayan bir futbolcu. Böyle insanlar saygıyı sonuna kadar hak ediyor ama bu saygı eksiksiz, kusursuz olduklarını savunmayı gerektirmiyor. Özellikle hücuma katkı noktasında beni düşündüren isimlerden birisi. Oyununu hiç sevmediğim Mariano'dan daha iyi değil mesela hücum olarak. Biraz da önünde oynayacak oyuncuya da bağlı bu performans. Biraz zaman sonra takım oturunca umarım eksik yön kalmaz o tarafta.
Saracchi, Jesse ve Onyekuru gibi dinamik 3 genç transfer edildi. Takımın en çok dinamizmine eleştiriler geliyordu. Bu oyuncular dinamizme ne tür katkı sağlarlar?
Henry buranın çocuğu gibi oldu. Uyum süreci diye bir şey söz konusu olmayacaktır. Monaco'da pek oynanamış olması form durumunu elbette düşürmüştür. Maç formunu yakalamasıyla katkı alınacaktır. Talihsiz bir rahatsızlık yaşadı. Söylenenlerin aksine çok daha kısa sürede dönmüş olmasına ayrıca mutluyum. Jesse'de oyunu hızlı oynamayı seven, zaman içinde katkı verecek bir oyuncu. Bir alt ligden büyük bir takıma gelmiş olması handikap gibi duruyor. Fatih Hoca herkeste olduğu gibi Jesse için de şans. Hoca hazır gördüğü ve ihtiyaç duyduğu zaman süre verecektir. Saracchi sol ayaklı bir sol bek. Hücumu da seviyor. Kafasını kaldırması ve bilinçsiz oynamaması çok güzel. İlk maçında iyi ve performans koydu ortaya. İzlemekten keyif aldım. Tam anlamıyla oturan yapıda kilit oyunculardan birisi olacaktır. Özellikle Henry ile arkalı önlü tam formdayken oynayacakları zamanları merak ediyorum. Galatasaray o taraftan çok can yakabilir. Bu oyuncuların tamamı hızlı, atak. Takıma da bu yönde büyük katkıları olacaktır.
Son olarak sizce 2. yarıda nasıl bir Galatasaray izleriz?
İlk yarı hiç umulmadık ve bizleri üzen şekilde başladı, uzun zaman öyle devam etti. Luyindama sakatlığının şanssızlığı ve sağ tarafın diğer mevkilere nazaran zayıf kalması dışında şu anda bir problem yok gibi görünüyor. İkinci yarı ise Galatasaray'ın alışıla gelen oyun biçimine döneceğini düşünüyorum. Önde basan, rakibe nefes aldırmayan, sahanın her alanına hâkimiyet kurmaya çalışan ve olumsuzluklara isyan eden bir Galatasaray göreceğimizi düşünüyorum. En büyük sıkıntı bu idi ilk yarı için kendi adıma. Alışkın olduğumuz üzere olumsuzluğu kabul etmeyen, skora ve oyuna isyan eden bir Galatasaray görememekti. Çok etkenler vardır bizim de bilmediğimiz, ilk maçla gördük ki bu aşılacak, aşılması için çalışılmış. Galatasaray ikinci yarıların takımı. Birçok defa örneğini yaşadık. Geçen sezon 8 de kapanır 18 de dedik, bu yıl için bu fikrimde değişen bir şey yok; 10'da kapanır, 20'de. Yeter ki Galatasaray kimliğine dönsün.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski