SORU - CEVAP | BURAK EREN

Öncelikle ligin ilk yarısı Galatasaray için iyi geçmedi. Sizce bunun sebepleri nelerdir? İlk yarıyı kısaca değerlendirir misiniz?
Kadro mühendisliği en önemli sebep. Geçtiğimiz 2 sezonda eleştirilse de işleyen bir hücum düzeni vardı. Garry Rodrigues ve Onyekuru gibi isimlerle "hız" unsuru kullanılıyordu. O pozisyonda Babel'e geçişin adı biraz daha teknik demekti ki bu işlemedi. Seri, Nzonzi gibi tempodan uzak ama pas oyununa yatkın isimleri de ekleyince takım ağır kaldı. Yaş ortalaması da yüksek olunca kötü görüntü doğaldı sanki. Bir de sakatlık süreçleri derken ligin ilk yarısı kötü geçti. Maliyeti yüksek, iddialı isimlerden kurulu bir kadro kuruldu. Sonrasında görüldü ki kötü bir kadro mühendisliği var. Kötü gidişin ana nedeni bu.

Onyekuru ve Saracchi transfer edildi. Takıma katkıları sizce ne seviyede olur?
Takımın hızını ve temposunu yukarı çekecekler. Onyekuru, takımı bilen bir futbolcu. Fatih Hoca da ondan ne alacağını iyi biliyor. Saracchi de oldukça tempolu, kanadını bütünüyle kullanabilen bir isim. Babel / Nagatomo'nun yaş ortalaması 33'dü, bu ikilinin ise 21 / 22. Hem gençleşiliyor, hem de tempo yükseliyor. Emre Taşdemir dahi yeri geldiğinde sadece temposuyla fark yaratabildi. Galatasaray'ın takım kurgusunun özeti budur.  
Takımdan Babel ayrıldı. Bşka ayrılıklar da ihtimal dahilinde sizce kimler gidebilir veya gitmeli?
Nagatomo ve Mariano'nun ayrılığını bekliyorum. Takımın yaş haddini yukarı çıkarıyorlar ve tempo olarak da artık bu seviyede değiller. Emre Taşdemir'in de kiralık gidip, istikrarlı şekilde oynamasını isterim. Aslında ben Şener Özbayraklı'yla da devam etmez ve oraya Nazım Sangare'yi alırdım. Onun da temposu hiç iyi durumda değil ve güven vermiyor. 
Babel'le frekansı yakalayamadık. Kalitesinden hala şüphem olmasa da onun oyun tarzına uygun oynayamadık. Sol tarafta onu Onyekuru gibi kullanmaya çalıştık. Forvete geçtiğinde ise iş işten geçmiş gibiydi. Teknik ve fizik özelliği yüksek bir isim. Tekniğine lafım yok ama fizik olarak da düşmeye başlamıştı. Haliyle de taca çıkmış oldu, ayrılığı doğal. Gider Ajax'da iyi işler çıkarır, o ayrı konu. 

Stoper transferi için Murillo, Juan Jesus ve mert çetin isimleri geçiyor. Sizce hangisi transfer edilmeli?
Murillo, Celta Vigo'ya gitti. Gelmiş olsa önemli iş yapar ve savunma seviyesini yukarı çıkarırdı. Hızlı ve yürekli bir stoperdi, tam bizim kalemimiz. Mert Çetin'in avantajı yerli olması ve potansiyeli. Euro 2020 için böyle bir ayrılık yaşayabilirdi ama Roma bırakmıyor. Yerli Luyindama diyordum onun için, özellikleri benzer. Juan Jesus da hızlı, fizik gücü olan ve sol ayaklı bir stoper. Gerçekleşmesi halinde sevinirdim ama onun adına da Fiorentina iddiaları ciddi.

Orta saha için de birçok isim geçiyor. Nasıl bir profilde transfer yapılmalı?
Orta saha için transferi olmazsa olmaz görmüyorum. Belhanda'nın ayrılması halinde, gelecek maddiyata göre hareket edilir. İlla biri alınacaksa 6.5'dan 8 numara diyeceğimiz, biraz daha Lemina profilinde bir orta saha alırdım. Hem Lemina sonrasına hazırlık, hem de Lemina'nın sakatlıklarına karşı bir önlem. 10 numara ihtiyacı olduğuna inanmıyorum. Emre Akbaba / Taylan Antalyalı rotasyonu bizi taşır. Bir de sezon sonu geleceğini düşündüğümüz Mert Hakan Yandaş var.

Son olarak Andonenin dönüşü henüz belli değil. Alternatif bir santrafor alınmalı mı?
Yeni bir forvet alma lüksümüz olduğunu da düşünmüyorum. Falcao'yu şu etapta Adem Büyük alternatif altına alır. Andone'nin dönüşü 2 hafta içinde gerçekleşecekse onu beklerim. Aksi halde ise Diagne'yi döndürmeye bakarım. Ne maddi şartlar, ne de yabancı durumu yeni bir forvete izin vermez. Lüks durur ve sürekli transfer diyerek de ilerleyemeyiz. Bazen çözümü içimizden çıkarmalıyız.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski