OYUNCU RAPORU | ZLATKO TRİPİC

OYUNCU PROFİLİ
Zlatko, iki kanatta da tam performans verdiğim mevkiler, iki ayağını da aynı derecede iyi kullanıyor olsa da, sol kanatta görev aldığında profili klasik içe kat eden kanat oyuncusu oluyor. Sağ kanatta ise çizgi kanat oyuncusu olarak izliyoruz. İlk düşünülen mevki ise sol kanatta kanat forvet. Dripling gücüyle rakip savunmanın üzerine giderek savunma yerleşimini bozmaya çalışan, hareketli ve sürekli iç koridoru kullanan, rakip sağ beki ve sağ stoperi arasında pozisyon kovalayan bir yapıda.

TEKNİK ARTILARI VE EKSİLERİ

Profilinin vaat ettiği teknik özelliklere sahip ve teknik kategorideki parametrelerde ortalama üzeri bir oyuncu.En çok dikkat çeken ve sürekli kullandığı özelliği ise; ilk kontrolü ve akabinde yaptığı dripling gücü.Dripling yeteneği iyi olsa da bunu daha çok dar alanda, kısa adımlarla bu driplingleri yapan bir oyuncu. Yani geniş alanda topu koşturan değil de daha ziyade 2v1'leri deneyen ve ilk kontrolünün de iyi olmasından dolayı hemen driplingleriyle kendine ve takımına pozisyon yaratmaya çalışır. Dripling ve ilk dokunuş özelliklerinin yanı sıra ceza sahası dışından kaleyi yoklamaları ve uzun metrajlı sert şutları etkili.Zlatko'da çok fazla göreceğimiz sekanslardan biri ani içe kırılmaları olacak bunu boş alan ve an bulduğunda sert şutlarıyla kaleyi denemelerini de eklersek kanat forvet tiplemesine tam olarak uyan bir oyuncu. Sağ kanatta tam tersi yani daha çok bu dripling gücünü çizgide kullanıp, rakibiyle birebir kalıp hızını kullanmaya çalışıyor. Sağ kanatta daha çok asist özellikleri ön plana çıkar. En keskin eksiği ise; orta yapma yetisi. Hem hedefe hem de alana ortaları çok isabetsiz.Sol kanatta oynarken içeri kat edip ters tarafa yaptığı ortalar da dahil olmak üzere eksik özelliklerinden. Pas kategorisinde de pas zamanlamasında ya çok erken ya da çok geç pas tercihleri oluyor. Pas şiddeti konusunda aynı şeyleri söyleyemeyiz.
MENTAL ARTILARI VE EKSİLERİ
Muazzam bir kazanma hırsı ve maça kendisini verme artısından bahsedebiliriz. Bunlarla ilintili birkaç artı hanesine yazılacak özelliklerden biri de maç içi agresifliğinin olması. Bazen abartılı ve sinirine hakim olamadığı pozisyonlar olsa da bu maç içi agresifliği genelde pozisyon bazlı oluyor. Topu kaptırdığında hemen reaksiyon verip topu kazanmaya çalışıyor, ikili mücadeleden asla çekinmeyen bir yapıda. Hem toplu hem topsuz oyunda kararlı bir yapıda olduğundan bahsetmiştik ancak eksi olarak da özellikle topla birlikteyken belli ezberi olması. Topla birlikteyken kafasını kaldırmadan oynadığını çokça gözlemledik. Bazı pozisyonlarda kendisine avantaj sağlasa da bazen de dezavantaj olarak dönüyor. Topla birlikteyken aksiyon yapması gereken yerde pas veya şut tercihinde sıklıkla olmasa da kararlarında geç kalıyor. Doğal futbolculuk yeteneği bariz olan bir oyuncu. Yaratıcı, beklenmedik hareketler yaptığı pozisyonları göreceğiz.
FİZİKSEL ARTILARI VE EKSİLERİ
Eksi olarak şunu belirtmek gerekir; fizik gücü iyi olan bir oyuncu değil Zlatko. İkili mücadelelerde ve top kendisindeyken güçlü fiziği olmamasının dezavantajını yaşayabiliyor. Bunun en büyük etkeni atletik bir fiziki yapısı olmaması. Fizik gücü parametrelerinde sınıfta kalıyor. Sprint ve topla hızı gibi özelliklerde ise son derece yeterli. Hızlı bir oyuncu diyebiliriz Zlatko için. Sadece topla değil topsuz koşularda bir anda maksimum hıza ulaşıyor. Geniş alanda koşu yoluna atılan pasları yakalayıp pozisyon yaratabiliyor. Topla hızlanması da iyi seviyede. Fiziki parametrelerde en büyük artısı dengesi. Topla dengesi için bunu artı hanesine yazabiliriz. Topla ani dönüşleri, ani yöne hareketlenmesi gibi özellikleri iyi bir oyuncu.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski