OYUNCU RAPORU | SİMON FALETTE

Falette stoper ve sol bek mevkisinde görev alsa da orijinal mevkisi stoper. Sol bekte oynadığı maçlarda da zaten hücum olarak hiç katkı veren bir oyuncu değil de defansif yönleri ön plana çıkan bir bek gibi oynuyor. Defansın ortasında ise en geride kalıp daha çok ana görevi top kazanmak ve savunma arkasına atılan topları süpürmek. Hiç risk almadan oynayan bir profilde.


TEKNİK ARTILARI VE EKSİLERİ
Kendi profilinde bir stoperde olması gereken tüm defansif aksiyonlar çok iyi seviyede. Top kazanma ve adam paylaşımında markajlama özellikleri gelişmişteknik kategorideki özelliklerden.Rakibe yakın oynayıp alan vermemek konusunda yeterli seviyede. Diğer artısı ise kafa vuruşları.Boyunun ve zıplama özelliğindeki zamanlamayı iyi kullanıp kafa toplarında çok başarılı bir oyuncu.Özellikle rakibi karşılamada hava toplarında iyi seviyede.Teknik becerilerindeki en gelişmiş özellikleri bunlar. Pas özelliğine değinmek gerekir. Normalde gömülü savunma stoperlerinde pas özelliği çok iyi olmaz ancak Faletta biraz farklı. Çok iyi bir top tekniği yok ancak geriden oyun kurulurken basit pas hataları yapacak bir stoper değil. Yine de top tekniği, pas şiddeti ve zamanlaması gibi özellikleriyle öne çıkan ve böyle değerlendirilmesi gereken bir oyuncu değil. Pası puanlamak gerekirse; Pas zamanlaması 10 üzerinden 5 pas şiddeti 10 üzerinden 7 diyebiliriz.
MENTAL ARTILARI VE EKSİLERİ
Maç içindeki pozisyonlara gözünü kırpmadan çok cesur giriyor bu da en büyük ve en belirgin artı özelliği Falette'nin. Bununla birlikte saha içi mental özelliğinden biri de tutarlılığı. Topla ve daha ziyade topsuz oyundaki kararlılığı çok iyi seviyede. Kararsız kalıp hamle yapmakta geç kalmıyor. Sezgilerini de buna ekleyebiliriz. Birbiriyle ilintili 2 özellikten bahsedebiliriz oyuncu için. Topla rakip arasına girip ikili mücadeleye gerek kalmadan pas arası yaptığı pozisyonlar çokça görebiliriz. Eksik tarafı ise oyun içinde serinkanlı kalamaması. Özellikle topla birlikteyken pres yedikten sonra panik yapabiliyor.

FİZİKSEL ARTILARI VE EKSİLERİ
Herhalde Falette ismi ilk çıktığından beri fiziki parametreleriyle ilgili herkesin kafasında soru işaretleri var İlk önce fiziki kategoride artısı olarak topsuz oyundaki patlayıcı gücünden bahsetmek lazım. Defans çizgisi önde kurulduğunda normalde gömülü savunma stoperlerindeki en büyük aksaklık hızı ancak Falette o konuda biraz farklı. Geniş alandaki toplara yetişmesi ve hızlanması iyi seviyede. Bu kategoride en büyük sorun fiziki temposu yüksek maçlarda vereceği tepki. Maç ritmi ve dayanıklılık gibi özellikleri kötü. Birebir mücadelelerde eksik dayanıklılık seviyesi var. Bu fiziki parametre süre içerisinde gelişecek bir durum. Eğer güç ve maç kondisyon durumu iyi seviyeye gelirse Falette adına iyi bir performans izleyebiliriz.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski