OYUNCU RAPORU | Rogerio Conceição do Rosario (THURAM)

Thuram'ın profili günümüz futbolunda gittikçe önem kazanan bir tarzda. Rakip savunma hattına sürekli baskı yapan, savunmayı önde başlatan bir profilde. Baskı hattı ileride olan takımlarda gol yükünü çok üstlenmese de top rakipteyken çok katkı verir.


TEKNİK ARTILARI VE EKSİLERİ
Teknik kategoride oyuncu için çok bahsedebileceğimiz özellikler bulunmuyor. Kendi oyuncu yapısı adına olması gerekenle artı özellikleri. En belirgin artısı kafa vuruşlarındaki yüksek başarı. Hava toplarını boyunun ve zıplama özelliği gibi iki arısıyla birlikte çok hakim bir isim Thuram. Eksi olarak teknik bakımdan çok özellik mevcut. En başta top tekniği ve pozisyonlardaki bitiriciliği. Birebir kaldığında ki çok fazla topsuz alan koşusu yapıp bu tip pozisyonlara giren bir oyuncu değil ama kaldığı durumlarda şut repertuvarı çok dar.Şut tekniğini de kötü diye nitelendirebiliriz.Teknik bakımdan Thuram'ı çok fazla değerlendirmemek gerekiyor çünkü oyuncu profili itibarıyla çok fazla ''golcü'' yükünü çeken değil de orta saha bağlantılı ve top rakipteykeni oynamayı seven ve bunu iyi yapan bir oyuncu.
MENTAL ARTILARI VE EKSİLERİ
En gelişmiş özellikleri bu kategoride. En güçlü özelliği de kararlı bir oyuncu karakterinde olması. Sahaya elinden geleni fazlasıyla verir. Süreklilik ve istikrar sağlayan bir oyuncu. Bunun en büyük faktörü fiziksel gücü. Saha içi agresifliği ve cesareti oldukça iyi seviyede. Top kazanmaya çalışırken ve birebir mücadelelerde agresifliği çok ön plana çıkıyor. Saha dışına çok çıkmıyor bu agresifliği. Thuram'ın mental artısına eklenebilecek ekstra özellik ise büyük, tansiyonu yüksek maçlarda ön plana çıkıyor olması. Yine mental olarak eksiliği ise topla birlikteyken. Topla buluştuğunda karar mekanizması çok geç çalışıyor oyuncunun bu yüzden atağı başlamadan bitirebiliyor. Son vuruşu da bu çok etkileyen bir faktör.
FİZİKSEL ARTILARI VE EKSİLERİ
Fiziksel olarak muazzam seviyede. Hızlı bir oyuncu özellikle kontralarda geniş alanda bu hızını kullanacaktır çok fazla. Topla birlikteyken ulaşabileceği maksimum hıza çabuk ulaşan bir oyuncu. Aynı şekilde patlama gücü de bir o kadar iyi bir oyuncu. Dayanıklılık parametrelerinde hepsinde oldukça iyi. Yüksek seviyedeki fiziki hareketliliği olan maçlara çok net ayak uydurur. Güçlü, dayanıklı ve geniş alanda hızlı bir oyuncu Thuram.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski