Fenerbahçe'nin yeni sistemi :4-2-3-1

Dedikodu yapmaktan futbola vakit ayıramayan spor medyasının ve sosyal medyanın dikkatinden kaçmış olacak ki, Fenerbahçe'nin İstanbulspor ve Gençlerbirliği maçlarında sistem değişikliğine gittiğini fark edemediler. Yanal, zaten oynaması zor olan, üstüne üstlük orta saha özelliği ve dinamizmi sınırlı olan Max Kruse ile 39 yaşındaki Emre'yle daha da zorlaşan 4-1-4-1 inadından vazgeçip 4-2-3-1 sistemine döndü. Takım da iki maçtır buna çabuk ve olumlu reaksiyon verdi.
Amiyane tabirle; Takım, eski maçlardaki gibi başı bir yerde, poposu bir yerde olan dağınıklıktan kurtulup, ne yaptığını bilen bir hale büründü. 4-2-3-1 daha evvel ön alanda oynadığı için fazla efor sarfeden Emre'yi, hem de her boşluğu kapatmaya çalışmaktan bitkin düşen Luiz Gustavo'yu rahatlattı. İki ön liberolu veya başka tabirle Tandem orta saha'yla Emre ve Gustavo bir blok halinde oynamaya başladıkları ve görev tanımları farklılaştığı için kullandıkları alan ve koşu mesafeleri minimize edildi. Bu yüzden saha da daha diri kaldılar. Bunun yanında takım sahaya daha iyi yerleşmeye, daha aklı başında oynamaya başladı. Fizik kalitesini yukarıya çıkardıkça Max Kruse'nin de 4-2-3-1 sistemiyle verimliliği artacaktır.
Alex'le beraber oynamaya başladığımız ve ligi her daim domine ettiğimiz Forvet arkası 10 numaralı 4-2-3-1 sistemine şimdilik geri dönmüş olduk. Umarım Ersun Yanal kendisinde saplantı haline gelen 4-1-4-1 yanlışlığına tekrar dönmez. Bu şekilde devam ederse Fenerbahçe, şanssızlık yaşamadığı müddetçe çoğu maçı domine ederek kazanabilir. En azından Kayseri, Antalya gibi takımlara yenilmez.
Fenerbahçe'nin elindeki kadro yapısının oynayacağı en iyi sistem 4-2-3-1 dir. Hem Emre'yi, hem Gustavo'yu, Hem Kruse'yi, hem de Garry'i verimli kullanmanın yolu bu sistemdir. Bu ligde Alex, Talisca, Kruse, Giuliano tarzı forvet arkası 10 numaralarla her zaman fark yaratırsınız. Fenerbahçe'de bu farkı artık yaratmalı. Bir daha bozulmamak suretiyle takımda taşlar hemen hemen oturdu. Sakatlık ve cezalılar olmadığı müddetçe takım hemen hemen bu şekilde olur. Bir tek sağ kanat rotasyonunda İsla-Dirar-Ferdi-Ozan-Deniz, değişiklikler olabilir. Lakin hepimiz dua edelim de Garry ve Vedat sakatlanmadan ligi sağ salim tamamlasınlar. Çünkü kadroda yalnızca iki oyuncunun alternatifi yok.
Son olarak, öyle her oyuncuyla ikili tandem orta saha oynayamazsınız. Orada oynayan oyuncuların stil uyumu birbirine yakın olmak zorundadır. Mesela Mehmet Topal gibi salt kesici olan bir kazmayla yanına isterseniz Veratti'yi, Modriç'i, Arthur'u koyun Yine oynayamazsınız. Yanındaki tüm adamları bozar. Bu yüzden orta saha ikilisinde stil uyumu çok önemlidir. Fenerbahçe'nin elindeki orta saha oyuncularının hemen hepsi orta saha özellikli olduğu ićin orada hangi ikili oynarsa oynasın büyük sorunlar yaşamaz.
SALTUK BUĞRA ERDEM

Yorumlar

Daha yeni Daha eski