SORU-CEVAP| İLKER YAZIYOR

Temsilcimiz Galatasaray, Şampiyonlar Liginde Club Brugge ile karşılaşacak. İlker yazıyor ile karşılaşmayı değerlendirdik.
Galatasaray sezona çok iyi bir giriş yapamadı. Siz şuana kadarki Galatasaray performansını nasıl görüyorsunuz? Galatasaray lige iyi bir başlangıç yapamadı doğru. Bunun bir çok sebebi oldu. Yeni transferlerin takımla birlikte kamp yememesi, transfer döneminin bitmeden ligin başlamasıyla, sonradan takıma dahil olan futbolcuların aynı şekilde uyum sağlaması gecikti doğal olarak. Galatasaray UEFA ile yaptığı anlaşma gereği ince eleyip sık dokumak zorunda. Bunların tamamı etken oldu. Maçlarda oyuncularımızın aldığı kırmızı kartlar da bunlara etken tabi. Tam olarak ideal 11 ve kulübe ile bir türlü başlayamadık. Fatih Hocanın oyun planlarını oturtması biraz daha zaman alacaktır. Yeni transferler çok üst düzey oyuncular, en kısa zamanda her şeyin yerine oturmasını heyecanla bekliyorum. Bu süreçte Galatasaray ileride oynayacağı güzel oyundan kesitler de sundu bizlere. İçeride oynadığımız Konya maçında hemen hemen 60 dakika top göstermedik mesela rakibe. Sonuç odaklı medya-taraftar-kamuoyuna sahip olunca, eleştirilerin ölçüsü kaçabiliyor. Fakat ben yapılan eleştirilerin bir çoğuna katılmıyorum. Yeter ki şu süreci hızlı şekilde atlatalım. Bir de müsaade ederlerse (!) Tam takım çıkalım maçlara.

Şampiyonlar Ligi'nde hedef maç, rakip Club Brugge maç hakkında ne düşünüyorsunuz? Brugge daha önce de karşılaştığımız bir takım. Bu sene birkaç maçını izleme fırsatı buldum. Çok çok iyi bir takım göremedim. Rakipten ziyade sonucunu önemsediğim bir maç. Açık konuşmak gerekirse bu maç özelinde iyi oyundan daha önemli olan 3 puan. Bir diğer önemli konu ise Galatasaray'ın ait olduğu yerde oluşu. Galatasaray "Avrupalı" kimliğine geri dönmeli. Sanki bu taraf biraz eksik kaldı bizde. Bu alışkanlığımızı tekrardan kazanmak adına sonucu güzel bir başlangıç yapmak önemli olacak. Takımımız bu alışkanlığı tekrardan kazandırabilecek kalitede. Umarım istediğimiz sonucu alıp döneriz.

Belhanda muhtemelen karşılaşmada oynayamayacak. Belhandanın yokluğu size göre takıma nasıl bir etki yapar?
Belhanda'nın eksikliğine karşı Fatih Hoca oyun kurgusunu belirlemiştir. Belki oynadığımızdan daha farklı bir diziliş ve kurgu ile başlayabiliriz. Geçen seneden daha fazla rotasyon şansımız var. Daha büyük şans ise kaliteli ayaklara sahip olmamız. Açıkçası Hocanın nasıl başlayacağını ben de merak ediyorum.


Soru 4-) Savunma oyuncularının performansları beklentinin çok altında. Savunmadaki bu sorun sizce nasıl giderilcek?
Savunmamızın olumsuz görüntüsü zaman içinde kaybolacaktır. Marcao-Luyindama ikilisi hep daha da ötesini, daha da üstünü hedefleyen iki kıymetli oyuncu. Ben yüksek motivasyon kaynaklı olabileceğini de düşünüyorum. Önlerinde yeni bir oyuncu var. Bana göre ise Türkiye liginin çok üzerinde bir oyuncu, Nzonzi. O'nunla da oynama pratiği geliştikçe işlerin daha iyi olacağını biliyorum. Takımın iskeleti değişmiş durumda, bu oturunca savunma hattının da düzeleceğini biliyorum.
Galatasaray'ın biraz daha zamana ihtiyacı var. Umarım bu süreci kayıpsız şekilde atlatırız. Ondan sonrası daha rahat ve futbol zevkini çokça yaşatacak bir takım izleyeceğiz. Eleştiri elbet olmalı, ama henüz birkaç maç bile yapmamış oyuncularımız var. Eleştiri ölçüsünü buna göre ayarlamakta fayda var. Şimdi ait olduğumuz yerdeyiz. Galatasaray'a Avrupa yolunda başarılar diliyorum. Sizlere de teşekkür ederim ve başarılar dilerim.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski