MAÇ ANALİZİ | ADANASPOR - ADANA DEMİRSPOR

Bugün TFF 1.Lig'de oynanan Adanaspor-Adana Demirspor maçıyla ilgili ufak bir analiz hazırladım, umarım keyifle okursunuz.
Öncelikle derbinin önemiyle başlayalım. Sabah aynı evden çıkan abi kardeşin farklı renklere gönül verdiği, bir tarafın turuncuyu bir tarafın ise maviyi savunduğu bu derbinin mazisi çok uzun yıllara dayanıyor. Tüm şehrin heyecanla beklediği, stadın tıklım tıklım dolduğu ve gerçekten hırsla, mücadeleyle geçen, her iki tarafında birbirine hem sahada hem de tribünde cehennemi yaşattığı karşılaşmalar olan yıllar. Alınan bir galibiyet sene boyunca konuşulur, büyütüldükçe büyütülür ve diğer bütün maçların önüne geçer. Bugün de yıllar boyu süren bu rekabetin bir tanesini daha geride bıraktık. Lafı daha fazla uzatmadan saha içine geçmek istiyorum. Adana Demirspor lige Ümit Özat ile başlamış ve geçen üç haftada alınan başarısız sonuçların ardından yollar ayrılmıştı. Milli aranın başında Adana Demirspor yönetimi Uğur Tütüneker ile anlaştı ve tecrübeli hoca ile sözleşme imzalandı. Adanaspor ise seneye eski hocası Levent Eriş ile girdi. Maçın başında ne oynayacağı beli olan bir Adanaspor ve ilk on biri bile tahmin edilemeyen bir Adana Demirspor vardı. Hiçbir zaman favorisi belli olmayan bu maçın bugünde bir favorisi yoktu. Maça 1 saat kala kadrolar açıklandı. İki takımında on birleri üzerinden ufak bir değerlendirme yapmak istiyorum. Adanaspor ile başlayalım. Levent Eriş geçen üç haftadaki kadroyu bozmamış ve sadece Roni'nin yerine Eren Keleş'i Emake Eze'nin yanına koymuştu. Adana Demirspor ise durum biraz daha farklıydı. Savunma hattı geçen üç haftadakiyle aynıydı, sadece sakatlığı nedeniyle kadroda olmayan Süleyman'ın yerine Hakan sağ bekteydi. Orta sahada ise yeni transferler Sinan ve Tevfik vardı, bende dahil bir çok kişi Erdal-Sinan ikilisini bekliyordu. Ön tarafta ise yine yeni transfer Samet, arkasındaki üçlüde Berk-Vedat-Volkan vardı. Antreman performansını bilmiyorum ama Gladky varken Samet'in oynaması pek mantıklı değildi.
Maç içine geldiğimizde ise genel olarak keyif vermeyen bir maç oynandı. Hem Adanaspor'un hem Adana Demirspor'un beceriksizliği bunun en büyük sebebi. İlk yarı ve ikinci yarının ilk 15 dakikasına kadar karmaşadan başka bir şey yoktu sahada. Adanaspor'lu Serdar kırmızı kart gördükten sonra Adana Demirspor maça biraz daha ağırlığını koydu fakat sonuca etki etmedi.
Bence bunun en büyük sebebi de Uğur Hoca'nın oyuna müdahale edememesiydi. Yaptığı hiçbir değişiklik oyuna etki etmedi ve bence üçü de yanlış değişiklikti. Önce Vedat Bora'yı çıkarıp hala ne olduğunu belli olmayan Aosman'ı oyuna aldı, sonra da Volkan Şen'i çıkarıp Gladky'i oyuna aldı. En sonda ise top bile süremeyen Stokes'i aldı ki bence bu değişikliğin en büyük sebebi futbolcunun ilk maçı olmasıydı. Nerden bakarsınız bakın yanlış değişiklikler. Vedat çıktığında oyuna giren futbolcu Aosman değil de Gladky olsa gol şansı daha yüksek bir Adana Demirspor olurdu. Keza Volkan Şen ne kadar kötü olursa olsun ondan başka Demirspor'u öne taşıyan hiçbir futbolcu yoktu, çıkması yanlıştı. Genel olarak baktığımızda ise Adana Demirspor'da bir tek Adil ve Semih ikilisini beğendiğimi söyleyebilirim.
Adanaspor'a gelecek olursak kırmızı karta kadar devam eden oyunda onlar da karmaşıklığa ortak oldular. Maçın başında hücum yapan bir takım izleceğimizi düşünüyordum fakat öyle olmadı. Ahmet Dereli'nin sakatlanmasın mutlaka etkisi var ama ne Eren ne de Arabidze takımı öne taşıyıp Eze'ye pozisyon hazırlayamadı. Orta sahada oynayan futbolcular da çok etkili olamadılar. Belki Roni oyuna girse hücumda daha aktif olabilirdi ama Adanaspor on kişi kalınca Levent Hoca pek galibiyeti düşünmedi. Genel olarak baktığımızda keyifsiz bir mücadele olduğunu söyleyebilirim ve bence iki hoca da sınıfta kaldı, özellikle de Uğur Tütüneker. 10 kişi kalmış rakibe karşı bu kadar kötü oyun oynanmaz ve bu kadar kötü değişiklik yapılmaz. Açıkçası Demirspor'un gelecekteki maçlar için de ışık verdiğini düşünmüyorum.

Genel olarak maça bakışım böyle, mutlaka yanlış olduğunu düşündüğünüz bir şeyler vardır. Yazı sonunda bunu belirtirseniz mutlu olurum, şimdiden hepinize zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.


Twitter: ELJOSEGUA

Yorumlar

Daha yeni Daha eski