HATA

Pazartesi akşamı Fenerbahçe'nin Alanyasporla oynadığı maçın tek kelimelik özeti Hata'dır. Maçın sonucunu hakem kaynaklı kural hataları, pozisyon hataları ve Fenerbahçe'nin oyun hatası tayin etti. Öncelikli olarak maçta net bir biçimde iki tane kural hatası yapıldı. Birincisi Alanyasporun ilk golünden önce hakemin taç atışını aynı takıma tekrar ettirmesi, ikincisi de ikinci golünden önce Alanyasporlu Cisse'nin ceza sahası ihlalinden kaynaklı kural hataları. Bir kere iki pozisyonda da tartışmaya kapalı biçimde kural hatalı yapıldı. Bu konuda futbol oyun kuralları ve Fifa'nın talimatları açık. Bu maç tekrar edilmeli. Tekrar edilmezse, ilerdeki maçlarda hem Tff'nin, hem de hakemlerin başı çok ağrır. Özellikle Cisse'nin pozisyonu herkes için emsal teşkil eder ve durum içinden çıkılmaz bir hâl alır. Bu nedenle hak yerini bulmalı ve maç tekrar edilmeli.

İkinci hata Fenerbahçe düşmanı Halis Özkâhya'nın Fenerbahçe'nin vermediği iki penaltısı. Hem Alper'in, hem de Kruse'nin pozisyonları dikkatli incelendiği vakit iki pozisyonun da penaltı olduğu görülüyor.

Gelelim üçüncü ve son hata olan Fenerbahçe'nin oyun hatasına. Bir kere her şeyden sezon başında da sıkça ifade ettim. Fenerbahçe'nin Max Kruse ile oynadığı 4-4-2 benzeri sistemin avantajları da olduğunu, dezavantajları da olduğunu beyan ettim. Lakin Fenerbahçe ilk 3 haftadaki maçlarda bu sistemi doğru oyuncu seçimleri ve doğru taktiksel anlayışla lehine çevirdi ve ilk 3 haftanın açık ara en iyi top oynayan takımı oldu. Bu ilk 3 haftadaki doğrular neydi? Bir kere her şeyden evvel Emre gibi bir futbol profesörünün sahada olması başlı başına bir doğruydu. İkinci olarak da ön alan oyuncuları Max Kruse ve Vedat'ın oynanan maçlarda doğru işler yapmaları, doğru noktalarda topla buluşmaları ve en önemlisi orta ikiliye yakın oynayarak 2. ve 3. bölgede Dörtlü bir blok oluşturarak hem takımın pas ve oyun zenginliğini üste taşımaları, hem de arkalarındaki boşluklara kanat oyuncularının sarkmasını sağlamalarıydı. Ancak Alanyaspor maçında bu doğruların hemen hiçbiri yoktu. Emre sakatlığından dolayı oynamadı. Max ve Vedat'ta önceki maçların çok gerisinde performans göstererek, özellikle rakip yarı alanın ortasına saplanıp kalıp stabil oynayarak takımın oyununu ziyadesiyle bozdular. İlerleyen günlerde Fenerbahçe'nin sistem analizini, kadro yapısının yapabilirliklerini çok detaylı olarak siz Tribün Ajans okuyucuları ve takipçileri ile paylaşacağım. Bugünkü yazıma daha fazla detaya girmeden son verirken, aradan geçen bir yılın ardından yeniden Tribün Ajans sitesinde yazı yazmaktan dolayı mutlu olduğumu bildirir, Tribün Ajans ailesine bana bu teveccühü gösterdikleri için teşekkür ederim. Sağlıcakla Kalın.

SALTUK BUĞRA ERDEM

Yorumlar

Daha yeni Daha eski