OYUNCU RAPORU | FLORİN ANDONE

Galatasaray geçtiğimiz günlerde Florin Andone'yi 1 sezonluğuna Brighton'dan kiralık olarak kadrosuna kattı.Beklenti/performans barajını rahatlıkla aşabileceğini düşündüğüm bir oyuncu, maliyet açısından da aslında gayet makul bir transfer, ligimizin bir çok orta sıra baş altı takımında 1. santrfor olarak forma giyebilecek kapasiteye sahip, tavan performansını ve dip noktasını bildiğimiz bir oyuncu bu bağlamda verebileceği ortalama bir performans bile Galatasaray'ın geçtiğimiz yıllarda yaşadığı santrfor rotasyonu problemini çözebilecek bir isim.

Florin Andone aslında bir çok teknik adamın kadrosunda görmek isteyeceği, çok amaçlı bir hücum elemanı. Modern futbolla beraber gelen taktiksel elastikiyet zorunluluğu ve bununla başa çıkabilecek bir rotasyon gerekliliğinde bu profilde ki oyuncular daha değerli hale geldi dersek yanlış olmaz.

Öyleyse oyuncunun tavan performansı olan 2016/17 Deportivo sezonuna istatiksel olarak bir bakış atarak oyuncunun genel yorumlamasını yapalım.

Andone 2016/17 sezonunda çıktığı 37 maçta takımı adına en çok sorumluluk alan isimdi demek oldukça doğru olur, sezon genelinde 113 çalım denemesine girmiş bunlardan 40'ında başarılı olurken 73'ünde ise topu rakibine teslim etmiş.
 Andone'nin handikapı sayılabilecek özelliği net bir bitiriciliğinin olmaması ama akıllı oynaması ve top kullanma konusunda ısrarının olmaması ile bu açığını kapatabiliyor. Andone 15'i duran top olmak üzere çektiği 99 şutta 42 tanesini isabetli olarak kaleye göndermiş 24'ü savunma tarafından engellenmiş 33'ü ise isabetsiz olmuş. Yine o sezonda attığı 12 golün 9'unu akan oyunda 1'ini duran toptan 2'sini ise kontra-ataklardan bulmuş.
Konu top servis etmeye gelince 3. bölge oyuncusuna göre hiçte fena olmayan %60.1 isabet oranıyla oynadı, attığı 431 pasın 281'inde başarılı olurken bunların 140'ı başarısız oldu. Ele alacağımız diğer teknik meziyetleri ise hava topu ve ilk kontrol.

Andone çıktığı 192 hava topunda 56 tanesini kazanırken 136 tanesinde başarısız olmuş. Bu istatistik her ne kadar kötü gözükse de, Luis Suarez kalibresinde ki bir santrforun bile 76 hava topundan 53 tanesinde başarısız olduğunu söylemekte fayda var, böylece Andone'nin istatistiğinin ne kadar iyi olduğunu daha rahat bir biçimde anlayabiliyoruz. Andone maç başına 2.5 ilk kontrolde afallayıp, 1.4'te top kaptırırken, işin Suarez tarafında ise 2.8 ve 1.8. Florin Andone 3. bölge oyuncusuna göre gayet kararlı ve stabil bir performans ortaya koyabiliyor oyuna girdiğinde ne yapacağını bilen ve mutlaka verim alınabilecek tipte, bir santrfor
Ligimizde son 2 sezonda 15 gol barajını aşmış 8 futbolcuya baktığımızda aynı profilde ki oyuncular olduğunu görmek çokta güç değil. Mbaye Diagne,Burak Yılmaz,Vedat Muriqi, Hugo Rodallega, Papiss Cisse,Bafetimbi Gomis, Adis Jahovic,Emmanuel Adebayor hepsi belirli bir fiziksel seviyenin üstünde ve ikili mücadelelerden nispeten üstün çıkabilen pivot tipli santrfor diye bileceğimiz kule tipinde ki futbolculardan oluşuyor. Andone tam bu profilde olmasa da bu profile çok yakın bir futbolcu, 3 kulvarda yarışan Galatasaray'da süre bulduğu takdirde 10 gol barajını aşıp, bir tıkta üstüne çıkabilir diye düşünüyorum.

Son bir genel değerlendirme yaparsak, Fatih Terim'in kullanmayı sevdiği, 3. bölgede oldukça sert presçi santrfor tipi , önsezisi ve oyun aklı çok üst seviyede. Bitiricilik konusunda çok iyi olmadığını kabul etmek lazım zaten atağı Andone'nin sonlandıracağı bir taktiksel planın oluşacağını sanmıyorum daha çok Andone'yi atağı olgunlaştırmada kullanıp, takım arkadaşlarına pozisyona sokmaya yardımcı bir rolde kullanacağını düşünüyorum Fatih Terim'in bu açıdan beklentileri rahatlıkla karşılar, hız ve kondisyon konusunda hiç bir sıkıntısı olmasa da teknik açıdan biraz sırıtıyor, yine de ligimizin üstünde bir oyuncu olduğunu görmek lazım. Hafifte mentalinde sıkıntıları var fakat Önünde Falcao gibi bir fevkalâde bir bitiricinin olması ona da bitiriciliğinde ve mental bakımdan seviye atlatacaktır diye düşünüyorum, kendisinden çok umutluyum, umarım taraftarında beklentilerini karşılamayı başarabilir.
YAĞIZ DEĞİRMENCİ

Yorumlar

Daha yeni Daha eski