FAZLA İSTEMENİN ZARARI

Ligin uzun bir maraton olduğunu, 5 haftada kimsenin şampiyon ilan edilemeyeceği gibi kimsenin de ligden düşmeyeceğini ben dahil hepimiz unutuyoruz zaman zaman. Evinde Malatya’dan 4 yiyen Ankaragücü maçının fazlasıyla kolay geçeceğini düşünen, tribünde goygoya gelip Gazişehir maçının tekrarını bekleyen taraftarlar dahil kimse, son 10 dakikasında zaman geçirmeye yönelik hareketlerle skor koruyacağımızı, maçı 6 ön liberoyla bitireceğimizi kesinlikle tahmin edemezdi. İşte futbol bu yüzden güzel.
Maça baktığımızda Fenerbahçe yine başından sonuna ben bu maçı kazanacağım havasını taraftarına ve rakibine fazlasıyla hissettirdi. Bu sezon derbiler hariç, ki onlarda da beceriksizlik yaşanmazsa onlar da seriye girer, hele de tam kadro oynamaya başlayınca Kadıköy’de Fenerbahçe’nin puan kaybetmeyeceğine inanıyorum. Fakat bir şartla: Her şeyin fazlasının zarar olması gibi, bu maçta da tekrar gördüğümüz ve zaman zaman paniğe bile dönüşen, maçı bir an önce koparma ve kazanmayı çok fazla isteme hastalığına kapılmayarak. Fenerbahçe’nin ileri ucunda işler geri dörtlüye göre çok daha iyi gidiyor. Kruse bugün gol atma baskısıyla yanlış tercihler yapmasa, ya da o ve Deniz biraz daha düzgün son vuruşlar yapabilse zaten maç da herkesin beklediği gibi gidecekti fakat özellikle 5 maçta 5 asiste ulaşması bile harika istatistik. Vedat bugün Alanyaspor maçına göre çok daha hareketli, istekli, arayan, servis yapan, bildiğimiz Vedat görüntüsündeydi. Vedat-Kruse bağlantısı giderek daha çok refleksifleşiyor ki bu da ileride çok daha güzel goller-asistler göreceğiz demek. Geri dörtlü halen ideal görüntüden uzak fakat 5 maçta da nerede oynarsa oynasın parlayan bir isim var o da Ozan Tufan. Bugün herkes onu son dakikada girdiği kademe ile konuşuyor ama 2. yarıda Kruse’nin gol yapamadığı topta topu taşıması, çalımı, pası komple bir açık oyuncusu gibiydi. En acilinden sözleşmesi uzatılmalı ve bu halini bozmadan devam etmeli!
Tolga Ciğerci takıma dinamizm, hücum gücü ve yaratıcılık katıyor ben içerideki maçlarda kesinlikle oynamaya devam etmesi gerektiğini düşünüyorum, bu maçta da Vedat kadar şut atmış, fakat Emre-Tolga ya da Gustavo-Tolga ikilisi malesef defansif anlamda gerekli sertliği sağlayamıyor gibi görünüyor. Isla’nın dönüşüyle Tolga kenardan gelen önemli bir hamle oyuncusuna dönüşür ve ideal göbekte Ozan Tufan formayı alır, almalı.
İki solağa ayrı parantez açalım.
Birincisi takıma gelmesi için aylarca beklediğimiz Luiz Gustavo. Top ayağındayken kaybetmeyeceğini, top rakipteyken hamle yapıyorsa da o topu alacağını bilmek inanılmaz güven veriyor. Sağa, sola, geriye, al-ver Mehmet Topal’ından, Luiz Gustavo’ya terfi etmek, Murat 131'den inip Mercedes’e binmek gibi. Kazanma hırsıyla, oyun bilgisiyle ve topa sert oyunuyla takımın en önemli parçası oldu bile. İkincisi ise yıllandıkça güzelleşen Kaptan. Ona ismiyle hitap etmek bir hakaretmiş gibi geldiği için Türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi orta saha oyuncusu, milli takımda bile hala alternatifi olmayan büyük futbolcu. İzlediğimiz her anı hafızamıza kazımalıyız keza muhtemelen yıllarca Fenerbahçe ve milli takım, alternatifi olmadığından yakınıp başka sistemlere evrilmeye çalışacak. Ayağına taş değmesin Kaptan!
Son olarak haftaya oynanacak derbiye de değinmeden geçmeyelim. Isla-Moses sağlıklarına kavuştularsa oynamalılar, ki zaten Garry muhtemelen o sakatlıktan dolayı 2–3 hafta uzak kalacak takımdan. Doğru stoper ikilisinin sahada olması kadar, kendi orijinal bölgesinde oynayan oyuncu sayısının artması da çok kritik. Tabii bir de Belhanda’nın olmayacak olması da rakibin yaratıcılığını birkaç seviye birden aşağı çekeceği için orta sahada güçlü kalan, az hata yapan istediği sonucu alacaktır. Ben büyük bireysel hatalar yapılmazsa en az 1 puan alacağımıza inanıyorum, bekleyelim görelim.
Hiçbir maç oynanmadan kazanılmıyor, hiçbir maç çantada keklik değil. Bu sene şampiyonluk yarışı hiç olmadığı kadar önemli ve ateşli, saha dışı daha 5. haftadan yangın yeri.
Sadece futbolun konuşulduğu, hak edenin, bileğinin hakkıyla istediğini aldığı bir derbi olsun.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski