Alanyaspor - Fenerbahçe karşılaşmasında kural hatası var mı?

Alanyaspor - Fenerbahçe karşılaşmasından sonra kural hatası tartışmaları yaşanıyor. Alanyaspor'un golünü atan Papiss Cisse Kaleci Altay Bayındır kale vuruşunu kullanırken ceza sahası içindeydi. Burada kural hatası olduğu iddia ediliyor.

KURAL NE DİYOR?

"Kale vuruşu kullanılırken rakip oyuncu ceza sahası içindeyse ve dışına çıkmaya vakit bulamamışsa hakem oyunu devam ettirir. Rakip oyuncu kale vuruşu kullanılırken ceza sahası içindeyse veya top oyuna girmeden ceza sahası içine girip topa dokunur ya da mücadeleye girerse kale vuruşu tekrar edilir.Atış kullanıldıysa ve rakibin gerçekten ceza sahası dışına çıkma şansı yoksa atışı engelleyemez, ama atışın ardından aksiyona geçebilir."


ESKİ HAKEMLERİN YORUMLARI
Ahmet Çakar: "Bu pozisyonda kural hatası filan yok. Burada hakemin müthiş bir pozitif uygulaması var."
Deniz Çoban: "Alanyaspor’un ikinci golünde kural hatası var diyenlere katılamam. Autu kullanan oyuncu, rakip oyuncuların ceza sahasını terk etmelerini beklemeden, acele ederek vuruşu kullanabilir. Bu şekilde aceleci davranan oyuncu, avantaj elde etmeye çalışırken, doğacak sonuçlara da katlanmak zorundadır!"

Bülent Yavuz: "Kaleci avantaj sağlamak için rakip oyuncu ceza sahasının içindeyken topu oyuna kullanırsa, hakem bunu devam ettirebilir. Böyle durumlarda kaleci topu çabuk oyuna sokma avantajını kullandığı için, kural h

Bülent Yıldırım: "Alanyaspor-Fenerbahçe maçında kural hatası yok. Kaleci hızlı başlıyor. Alanyalı oyuncu orada diye ihlal olmuyor."

Selçuk Dereli : "Bana göre kural hatası yapılmıştır. Maç tekrar edilmelidir.

Bu yazıda kullanılan görüntü beIN SPORTS Türkiye'ye aittir.
Kural için kullanılan kaynak: 
https://drive.google.com/file/d/1xKmACRxr4OXkg_nJ9dAHX7XOY3C_ikb5/view

Yorumlar

Daha yeni Daha eski