SORU - CEVAP | Saltuk Buğra Erdem

Fenerbahçe'nin yeni transferlerini, takım yapısını, Volkan Demirel'in durumunu, olası transferleri ve takım yapısını Saltuk Buğra Erdem ile konuştuk.
Öncelikle santrafor mevkisine baktığımızda Vedat, Allahyar ve Frey rotasyonu yeterli olur mu? yoksa transfer gerekli mi?
Muhtemelen, Frey takımdan ayrılacak. Sezonun uzunluğu ve Fenerbahçe'nin hata yapma lüksü olmadığı göz önüne alındığında oraya kanatlardan da top taşıyacak hareketli bir santrafor alınabilir. Deniz Türüç, Fenerbahçeye nasıl bir katkı verir?
Deniz Türüç benim için kapalı kutu. Açıkçası transfer sürecinde de gelmesine pek sıcak bakmamıştım. Belli kalıpları olan, o kalıpların dışına çıkabilecek bir oyuncu olduğunu sanmıyorum. Mesela Valbuena, Ben Arfa gibi sahanın farklı alanlarını da kullanıp, rakibin ezberini bozacak bir oyuncu değil. Evet iyi duran top kullanıyor, sol ayağı bayağı iyi olan bir oyuncu lakin çok fazla fark yaratacağını düşünmüyorum.
Ön libero mevkisine sizce nasıl profilde bir futbolcu alınmalı?
Ön libero mevkine Emre tarzında bir oyuncu alınmalı. Yani orta alanda defansa yakın sarkık oynayacak çapa tarzı bir oyuncudan ziyade, orta alanda Jaja veya Ozan'la tandem yapıp, partneriyle bütünleşerek oynayan, ilk topu alıp iyi servis eden oyun kurucu 6-8 aralığı bir oyuncu alınmalı. İsmi geçen oyunculara bakıldığında Emre kadar olmasa bile en uygunu Luiz Gustavo gibi duruyor. Bahsettiğim profile uygun bir oyuncu. Savunma hattına Zanka alındı. Bu transfer için ne düşünüyorsunuz? ve 2. bir stoper transferi gerekli mi?
Zanka, bireysel anlamda atletik, hava toplarına hakim, sert bir oyuncu. Fenerbahçe onun sayesinde cepheden ve yandan gelen yüksek toplarda problem yaşamaz. Lakin biraz kafadan çatlak bir oyuncu olduğu için bazen oyun içinde mental problemler yaşayabiliyor. Bu yüzden onu çok iyi tamamlayacak akıllı bir stoper alınmalı. Zaten stoper bölgesinde sadece Zanka-Sadık-Serdar olduğu için niceliksel anlamda da bir stoper transferine ihtiyaç var.
Volkan Demirel ile sizce sözleşme imzalanmalı mı?
Volkan Demirel'e güzel bir jübile yapılıp, kulüpte uygun bir pozisyonda görev alması sağlanmalı. Volkan Demirel oyuncu olarak devrini tamamladı bana göre. Yeni transferle birlikte yeni sezonda nasıl bir Fenerbahçe bekliyorsunuz?
Transferlerden önce, Fenerbahçe'nin ne oynadığına veya oynayabileceğine bakmak gerek önce. Max Kruse transfer edildiği andan itibaren Fenerbahçe'nin 4-4-2 tarzında bir oyun formatıyla oynayacağı kesinleşmişti. Çünkü Max Kruse, Giuliano, Alex Teixerra tarzı forvet arkası oyuncularla başka bir sistemde oynayamazsınız. Fenerbahçe'de doğal olarak bu yıl 4-4-2 sistemine yakın bir formatta oynayacak. Bu sistem doğru oyuncularla ve doğru taktiksel kurguyla oynandığı vakit özellikle Türkiye liginde defansların pozisyon alma zaafiyetlerini de göz önüne alırsak, her daim fark yaratır. Ama fark yaratması için öncelikli şart doğru oyuncularla oynamak gerektiği. Mesela bu sistemi klasik 2 çizgi oyuncusuyla oynayamazsıniz. Oynarsanız ortaya ucube bir oyun yapısı çıkar. Bundan dolayı bu sistemde kanatların birinde orta saha özellikleri yüksek, oyun içerisinde orta ikiliyi üçleyecek bir oyuncu oynamalı. Fenerbahçe'nin elinde şu an bu profile uygun oyuncu olarak Dirar ve Ferdi var. Doğal olarak sağ kanatta ikisinden biri oynamalı. Takıma dahil edilme olasılığı yüksek sol bek, stoper ve ön libero transferleriyle birlikte, oyun kurgusu tam anlamıyla oturduktan sonra Fenerbahçe bu kurguyla rakipler için oldukça tehlikeli, gol atma sorunu yaşamayan bir takım olabilir. Tabi dediğim gibi; Doğru oyuncularla oynamak şartıyla. Sorularınıza vereceğim cevaplar şimdilik bu kadar. Yeni sezonda Tribün Ajans ailesine gönülden başarılar dilerim.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski