SORU - CEVAP | Mustafa Ziftci

Yeni sezon Denizlispor'unu; Hocayı, transferleri, oyun yapısını, camiadaki havayı ve daha birçok konuyu Mustafa Ziftci ile konuştuk.
Öncelikle geçen sezon Denizlispor'u Süper Lige çıkaran Yücel İldiz Hoca ile devam ediliyor. Sizce bu doğru bir karar mı?
öncelikle Yücel Hoca çok değerli bir hoca geçtiğimiz sezon çok kısıtlı imkanlarla hatta yönetime rağmen Denizlispor'u süper lige taşıdı. Geçtiğimiz sezondan kendisine zaman zaman büyük tepkilerimiz oldu kadro tercihi açısından. Öyle ya da böyle sezonu şampiyon olarak bitirdik en büyük pay hocanındır hakkını yiyemem. Süper Lig tercihi açısından ise kulüp ile aynı düşünmüyorum. Yücel Hoca'nın oyun sistemini süper ligde oturtabileceğini çok sanmıyorum. Özellikle yeni sezondaki defans hattındaki isimlerin hemen hepsi soru işareti ve büyük handikap gibi görünüyor. Alınan isimlerde hocanın %100 onayı olduğunu düşünmüyorum. Geçtiğimiz hafta Altay karşısında oynanan hazırlık maçında takım olamadığımızı gördük. Tabi takımın oturması zaman alacaktır ama ben yine de süper lig tecrübesi daha iyi olan bir isimle devam edilmesini isterdim ancak olmadı. Tabi başka hocalar da gelse onların da ne yapacağı çok belli değil.

Çok önemli transferler yapıldı. Son olarak da Olcay Şahan transfer edildi. Yapılan transferler hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce takıma nasıl katkı sağlayacaklar?
Olcay transferini şöyle değerlendirmek gerekiyor. Olcay ve Rodallega ikilisi ilk sezon Trabzon'da iyi işler yaptı. Yani Diagne ve Trezeguet ikilisinin sağladığı uyum vardı. Olcay transferi 1,5 ay önce de gündeme geldi ancak maddi konulardan dolayı olmamıştı. Olcay'ın bir kaç haftalık süreyi geçtikten sonra Rodallega ile iyi bir ikili olup uyum sağlayacağını ve katkı koyacağını düşünüyorum. İyi bir transfer oldu bizim açımızdan. Diğer transferlere gelirsek. Başta da dediğimiz gibi defans hattı biraz sıkıntılı hem yaşlı hemde oynadıkları takımlarda performansı vasat olan (M. Yumlu) bazı futbolcular var. Halen 1 stoper eksiği var takımın. Bunun dışında orta sahada Recep ve Aissati ikilisi var. Bu 2 ismin 1. lig için yeterli süper lig için yetersiz olduğunu düşünüyorum. Sol bekte Zakarya'yı izleme şansımız oldu bizim için geçer not aldı katkı sağlayacaktır. Diğer transferleri ise tam anlamıyla izleyemedik. Ama genel kanı olumlu olduğu yönünde. Sacko, Gs maçında sakat olduğu için forma giyemeyecek. Geçtiğimiz sezondan Mbamba var maç maç değerlendirmek gerekiyor. Bazen iyi bir süper lig oyuncusu bazen ise vasat bir 1. lig oyuncusu kimliğine bürünüyor. Kart görme olasılığı çok yüksek Burak Çalık Süper lig düzeyinde değil zaten hocanın ilk 11 tercihinde olacağını da düşünmüyorum. Kale için ise geçtiğimiz sezondan Stackhowiak'ın devam edeceğini düşünüyorum, beğeniyorum.

Önümüzdeki sezon genel olarak nasıl bir Denizlispor izleyeceğiz?
Önümüzdeki sezon başkanın ilk 5 hedefi var ancak biz taraftarlara göre bu durum birazz gerçekçi görünmüyor. Ligde kalmak ilk sezon için büyük başarı olacaktır. Denizlispor'u bu sezon daha çok orta sıralarda inişli çıkışlı grafikle seyredebiliriz. Puan durumunun üstü Denizlispor için çok büyük sürpriz olur ve bu ancak yukarıdaki kalbur üstü takımların performans düşüklüğünden kaynaklanabilir.

Sezon Galatasaray maçı ile açılıyor. Bu maç hakkında ne düşünüyorsunuz?
Galatasaray maçı öncesi ise şehirde 2 türlü hava var. Başkan'ın geçtiğimiz akşam yaşadığı olumsuz bir durum var. Maçın biletlerinin büyük kısmı satıldı. Maç saatine kadar da tükenmesini bekliyorum. Denizlispor taraftarı bölümünden bilet alan çok sayıda Galatasaray taraftarı var. Stadyumda yenileme çalışmaları yapıldı ve bu şehre olumlu yansıdı. Kısa sürede yönetim büyük iş çıkardı, tebrik etmek gerek. Galatasaray maçıyla oyun anlamında konuşacak olursak hafta başına kadar Galatasaray'ı %51 önde görüyordum ancak rakibin yapamadığı transferler ve son oynadığı hazırlık maçındaki durumu bizi biraz önce geçirmişe benziyor. Geçtiğimiz sezondan gelen deplasman fobisi de devam eder ve Galatasaray golü bulmakta zorlanırsa, Denizlispor maçtan puan alabilecektir. Denizlispor'un maçtan puan alabilmesi biraz rakibin performansına bağlı. 6 Numaraları yok, forvetleri muamma, sakat oyuncuları var. Eğer mental olarak Denizlispor kafada kazanabilirse bunu sahaya da yansıtacaktır. Sonuç itibari ile güzel bir sezon açılışı bizi bekliyor. Tribünler dolu olacak hava şuan serin ama dün biraz yağmur yağdı nem olmasını bekliyorum. Federasyon her sezon Ağustos maçımızı 21:45'e verirken bu sene 20:30'a verdi. Bu biraz futbolcular için sıkıntı oluşturacaktır. Sıcağın da konuşulacağı bir maç olacak.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski