SORU - CEVAP | Mehmet Onur Nizamoğlu


Trabzonspor'un Uefa Avrupa ligi performansını, yeni forvet Sorloth'u, olası Sturridge transferi, Yusuf Yazıcı'nın ayrılışı ve önümüzdeki sezon Trabzonspor'unu Mehmet Onur Nizamoğlu ile konuştuk.
Trabzonspor’u Uefa Avrupa Ligi maçlarında nasıl buldunuz?
İlk maç, hem ilk resmi maç, hem deplasman olması hasebiyle çok zor geçti Trabzonspor için. Karşısında, kendi liglerinde 4.haftayı geride bırakmış birbirlerine daha alışkın, maç kondisyonu anlamında daha hazır bir Sparta Prag ile ciddi bir sınav verdi Trabzonspor. Kritik nokta orta sahaydı o maç. Ünal Hoca, kalitesini göz önüne almış olacak ki Obi Mikel ile başladı maça. Fakat bunun hata olduğunu o da fark etti ve ikinci yarıya Sorloth ile başladı. Çünkü Mikel fizik açıdan hiçbir şekilde hazır değildi. Sosa 6’ya gelerek derin oyun kurucu görevini üstlendi, Parmak kesici özelliğini kullandı, Abdülkadir sağ kanada geçti Ekuban ve Sorloth ilerde arkalı önlü oynadı ve geçen sezonun Trabzonspor’unu izledik. Sonuna kadar istediler turu ve rakibin de rehavete kapılması işlerine geldi 2-2 ile geldiler Trabzon’a. Rövanş’ta ise daha hazır ve ne yaptığını bilen bir Trabzonspor seyirci baskısıyla daha avantajlı başladı ve kendilerini zora da atsalar oyun olarak hak ettikleri turu aldılar.

Sorloth kimsenin tanımadığı bir forvetti. Çok beklenti yoktu fakat oynadığı karşılaşmalarda goller buldu ve iyi bir performans gösterdi. Futbolcu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Sorloth’u ben dahil çoğu insan tanımıyordu. Kim bu diye araştırma yaptığımda piyasa değerini görünce şaşırdım açıkçası. Sonradan öğrendim, Crystal Palace vakti zamanında Benteke diz sakatlığı yaşayınca yerini doldurma amaçlı transfer etmiş. Herkes kariyerindeki gol sayısından ötürü ön yargılı yaklaştı. Bir de forvet transferi için beklenti olayı var tabii. Herhangi maçını izlemedim ama Youtube’tan birkaç videosuna baktığımda bir kere daha şaşırdım. Boyuna rağmen iyi dribbling atması, topla münasebetinin iyi olması, sırtı dönük top alabilmesi, pas oyununa yatkınlığı beni heyecanlandırdı. Transfer dönemine baktığımızda ismi geçen forvetlerin geneli, Gomez, Berg, Santini gibi isimlerdi. Hepsi, pivot santrfor özelliğinde, ceza sahası içerisinde bitiriciliği yüksek isimlerdi. Herkes Sorloth’un bitiriciliğini merak ederken bunun da fena olmadığını gösterdi. Ayrıca iki Sparta maçında da goller haricinde gördük ki gayet pas oyununa yatkın, saha içi iletişimi yüksek, iş ahlakı üst seviyede olan klasik bir iskandinav forvet. Forvetler için hep şöyle düşünürüm; ilk 2 maçında gol atarsa o özgüvenle bir şekilde yürürler fakat tersi olursa sıkıntı başlar. Neyseki Sorloth iki maçında da gol attı ve soru işaretleri olan taraftarın gönlüne su serpmekle kalmayıp güvenlerini kazandı. Trabzonspor şu an için doğru bir hamle yapmış gibi görünüyor.

Sturridge’in imzası an meselesi. Bu transferi nasıl yorumlarsınız?
Çok büyük kalite, çok büyük bir transfer olur Trabzonspor için. Eğer gerçekleşirse duyduğum kadarıyla mali anlamda da iyi bir anlaşma olacak. Ailesi Akyazı’daki Sparta Prag maçında atmosferi canlı canlı, iliklerine kadar yaşadılar. En başından beri de bu transferi isteyip tabiri caizse darlıyorlarmış Sturridge’i. Bu takıma çok şey katacağı kanaatindeyim fakat kafamda tek bir soru işareti var. Büyük oyuncunun kaprisleri büyük olur. Sturridge saha dışında bir huzursuzluk yaratır mı? Takım içindeki uyumu, arkadaş ortamını, ahengi bozar mı? Ben bunu merak ediyorum. Öte yandan, geldiğinde mental anlamda çok problemli denen Avdijaj’ın gol sevinçlerinde arkadaşlarına nasıl uyum sağladığını da gördük. Gelirse, dileriz öyle bir durum yaşanmaz Sturridge için. Öyle bir durum yaşanmazsa da çok yararlı olacağı kanaatindeyim.
Yusuf sonrası bu bölge sizce nasıl tamamlanacak?
Ben ilk Sparta maçında Yusuf’u aradım açıkçası. Daha doğrusu gördük ki Yusuf, Trabzonspor’un oyunu kurmasına, üçüncü bölgeye hücum etmesinde önemli bir etkenmiş fakat rövanş maçında aramadım. Çünkü Ünal Hoca Abdülkadir’i sağda başlattı gibi görünse de ona sağladığı gezici rolünü çok iyi kullandı Abdülkadir ve ortada Sosa, Sorloth, Ekuban, Pereira ile girdiği pas oyunları sayesinde takımı çok rahat ileri taşıdı. Ünal Hoca bana kalırsa hala “Oraya kimi hangi görevde koyarsam daha çok verim alırım?” diye düşünüyor. Lig başlıyor ama bunu 3.haftadaki Fenerbahçe maçına kadar deneyecektir hoca. Bana kalırsa Abdülkadir Ömür’ü oraya yerleştirmek çok daha doğru. Hem takım oyunu açısından hem de Abdülkadir’in gelişimi açısından. Sturridge gelirse, hocanın onu nerde nasıl kullanacağı da Abdülkadir için kritik bence. Gün ola harman ola.
Son olarak, bu sezon nasıl bir Trabzonspor izleriz?
Geçen sezon Trabzonspor açık ara ligin en iyi futbolunu oynayan takımdı. Fakat Kasımpaşa, Fenerbahçe, ilk devredeki Beşiktaş maçlarının son dakikalarındaki kritik puan kayıplarını yaşamasa şu an çok başka konuşabilirdik. Bunun yanı sıra savunma zafiyetinden ötürü çokta gol yedi takım. Fakat bu sezon savunmada geçen sezondan daha diri bir Hosseini ve muhtemel partneri Ivanildo var. Geçen sezondan daha geniş kadrosuyla, daha oturaklı, hücumda ne yaptığını bilen Trabzonspor, savunma konusunda da aynı sıkıntıları yaşamazsa, o çok başka şeyleri bu sezon konuşabiliriz. İkinci Sparta maçında bunun sinyallerini verdi takım. Eğer lige iyi bir başlangıç gelir ve UEFA Avrupa Ligi’nde AEK Atina’yı eleyip gruplara kalınırsa şehir bambaşka bir havaya bürünür ve önüne geleni ezer geçer takım.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski