SORU - CEVAP | DOĞAN KÖSTERELİ

Yeni sezon öncesi Trabzonspor'u Doğan Köstereli ile konuştuk.
Trabzonspor'un şu ana kadar yaptığı transferleri değerlendirir misiniz?
Trabzonspor'un yaptığı transferlerin bazıları için İzleme Komitesi'nin onayı olmadığını biliyorum. Genel olarak değerlendirecek olursam; transferde yüzde yüz verim alan kulüp neredeyse yok gibi. Bu futbolcuların biri dahi yaklaşık 2 milyon euro bandında satılsa zaten diğer tüm gençlerin masrafı karşılanıyor. Bence Trabzonspor burada biraz da "ya tutarsa" hesabı yapmış. Umarım başarılı olurlar.
Yusuf Yazıcı ve Hugo Rodallega gibi sistemin önemli 2 ismi takımdan ayrıldı. Bu ayrılıklar hakkında ne düşünüyorsunuz? Yerleri dolacak mı sizce?
Yusuf Yazıcı'nın yeri bir şekilde dolacak. Trabzonspor o bölgeye çok fazla takviye yaptı. Öte yandan Rodallega konusu biraz sıkıntı. Böyle futbolcularda genelde stabilite önemlidir. Rodallega en çok sahada kalan futbolcu oldu, neredeyse hiç sakatlanmadı. 18 gole de direkt katkı yaptı ligde. Rodallega'yı göndererek risk almak ne kadar doğruydu bilemiyorum. Alexander Sörloth'tan bir umudum var

Transfer teklifleri geldiği iddia edilen Abdül Kadir Ömür sizce değerini bulursa gönderilmeli mi?
Abdülkadir Ömür'e çok ciddi teklifler geldi. Ömür'ün menajeri Avusturya kampında Ahmet Ağaoğlu'nu transfer için ikna etmeye çalıştı, epey ısrarlı davrandı bu konuda. Başkan Ağaoğlu, menajeri nazikçe reddetti. Bence Abdülkadir Ömür, en az bir sene daha Trabzonspor'da kalmalı. Eksiklerini giderirse Yusuf Yazıcı'nın rekorunu (bonservis) kırarak takımdan ayrılabilir.
Sosa'nın önümüzdeki yıl takım üzerindeki rolü ve etkisi sizce nasıl olacaktır?
Sosa yaşı ve tecrübesi ile bu sezon da Trabzonspor'a çok büyük katkı sağlayacak. Kaptan Sosa'nın, ikiz kızlarının okula başlama çağı geldi. Bu konuyla ilgili bir iki ufak ailevi sıkıntı yaşadığı konuşuluyor Sosa'nın... Jose Sosa, hayatında ne olursa olsun bunu sahaya yansıtmayacak kadar profesyonel bir futbolcu... Bu sezon yine pas trafiği ondan sorulacak gibi duruyor. Hem ofansif hem defansif anlamda takımın bel kemiğini oluşturan Sosa, bence Obi Mikel'in gelmesi ile biraz rahatlayacak.
Ünal Karaman, geçen sezon çok önemli işler yaptı. Sizce istikrarlı bir şekilde devam edebilecek mi?
Ünal Hoca için düşündüklerim çok farklı... Bence kendisi çok büyük bir taktik deha değil, fakat çalışmayı çok seviyor. Futbolun içinden geliyor olması, Trabzonspor'u benimsemesi ve kendi disiplin anlayışı ile oyuncuları bir çizgide tutabiliyor.Ünal Hoca ayrıca camiadan da büyük bir destek görüyor. Taraftar onu çok benimsedi. Her ne kadar; oyuncu değişiklikleri konusunda bazı eksiklikleri görülse de ben Ünal Hoca'nın bu takımı zirveye taşıyabilecek potansiyeli olduğuna inanıyorum. İstikrar kısmına gelecek olursak; cevabım evet, istikrarı sürdürme olasılığı çok yüksek. Bunu başarırsa kalıcı olabilir.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski