RÖPORTAJ | KONYASPORSCOUT


Konyaspor'u çok yakından takip eden Konyasporscout ile yeni sezon öncesi Konyaspor'u konuştuk.

Fofana, Jahovic ve Yatabare gibi önemli isimler takımdan ayrıldılar. Bu ayrılıklar hakkında ne düşünüyorsunuz?
Fofana, Konyasporda diğer isimlerden daha uzun süre kalmış ve daha fazla katkı yapan bir isimdi. Fofana'nın gidişi tamamen istemiş olduğu yüksek ücretten dolayı oldu. Takımın maaş dengesini daha aşağı seviyelere çekebilmesi için verilen ücret de Fofana'nın beklentisini karşılamadı. O yüzden bu ayrılık gerçekleşti. Taraftar tarafından sevilen bir isimdi diyebiliriz. Boşluğu illaki dolacaktır. Yatabare ve Jahovic ise kendilerinden bekleneni veremeyen isimler olarak gözüküyordu takımda. Aldıkları yüksek ücret ve katkı oranına bakıldığında hem taraftarı hem de yönetimin isteğini 1,5 sezon içerisinde karşılayamadılar. Yine maaş dengesinin daha alt seviyelere indirgenebilmesi için iki ayrılık da kaçınılmaz oldu.
Takıma katılan oyunculardan elbette ilk göze çarpan eski konysporlu Riad Bajic, forvet bölgesine çok önemli transferler yapılsa da Konyaspor o bölgede sıkıntılar yaşadı. Sizce Riad Bajic'in takıma katkısı ne seviyede olur?
Bajic Aykut Kocaman'ın sistemini bilen bir oyuncu olması yönünden ideal bir isim Konyaspor adına. Daha önceki Konyaspor kariyerinde de yapmış olduğu katkı ortada. Taraftara 2 sezonun ardından forvet bölgesinde daha rahat bir nefes aldıracaktır. Önceki oynadığı dönemde de 2 li forvet oynamıştı. Rangelov-Bajic ikilisi Konyaspor'un gol yükünü çekmişti. Hazırlık maçlarından gördüğümüz kadarı ile Erdon Daci-Bajic veya Ömer Ali Şahiner-Bajic ikilisi ön tarafta oynayacaktır. Katkısı ne olur sorusuna ise cevabım şu olur. Gol sayısı vermeksizin şunu söyleyebilirim ; Geçen sezon Yatabare-Jahovic ikilisinin attığı gol sayısını tek başına yakalar.
Bajic dışında takıma Alper Uludağ ve Anicic dahil edildi. Bu iki oyuncunun takıma olan katkıları sizce nasıl olur?
Stoper mevkisi ve defans hattında geçen sezon sürekli tandem değişikliğine gitti Konyaspor. Sakatlıklar ve formsuzluklar yakamızı bırakmadı. O yüzden hocanın ilk etapta bu mevkiyi garantiye almak istemesi de normal. Anicic transferi ile sürekli aksaklık yaşanan sol stoper mevkisine istikrarlı bir oyuncu takviyesi yapılmış oldu. Anicic iyi bir transfer diyebiliriz. Oyun kurma işini ve defanstaki pas trafiğini yönlendirecek isim olacaktır. Ayrıca hava topları için de ideal bir stoper olarak göze çarpacaktır bu sezon. Sol bek mevkisine de Alper Uludağ transferi yapıldı. Devre arası takıma katılan Zuta'dan özellikle ofansif anlamda katkı alınamamıştı. Alper-Zuta değişikliği benim tahminimce ofansif katkıyı daha fazla arttırmak için yapılmış bir transfer oldu. Ayrıca yabancı-yerli oyuncu değişikliği olarak da yorumlanabilir. O yönüyle de olumlu bir transfer gibi duruyor.
Sizce takımın transfer ihtiyacı var mı? Varsa hangi bölgelere transfer yapılmalı?
Takımın bence en büyük eskilik yaşanan bölgesi sol kanat. uzun süredir sol ayaklı ve orta becerisi yüksek bir isim kazandıramadık o bölgeye. Bu yönde çalışmalar olduğu söyleniyor ve kulüpten yapılan açıklamalara bakıldığında da bir kanat transferi gerçekleşecek. Bana göre Konyaspor'un 2 kanat 1 tane de ofansif orta saha oyuncusuna ihtiyacı var. İmkanlar dahilinde ya da herhangi bir oyuncu satışı durumunda ofansif bir orta saha da alınacaktır. Şuan ki görüntüye göre orta alana bir takviye yapılmaz. Çünkü o bölgede oynayabilen 5-6 oyuncumuz var. Kanat eksikliğini ise Aykut hoca Opanasenko, Ali Yaşar, Amir Hadziahmedovic gibi eldeki oyuncularla kanat sorununu çözmeye çalışacaktır.Hazırlık maçlarından almış olduğum izlenim bu.

Sizce önümüzdeki sezon Aykut Kocaman'ın Konyasporu neler yapacak? Nasıl bir Konyaspor bekliyorsunuz?
Takım fizik ve kondisyon olarak şuan hazır durumda. Konyaspor 3-4 haftayı kazasız atlatıp iyi bir ritim yakalayabilirse ve de yeni katılacan futbolculardan çabucak verim alabilirse ilk yarı 25 puan barajını zorlar. Şuan gol anlamında zorlandığımız aşikar. Bu sorunun çözümü istenilen doğrultuda sağlanabilirse, Konyaspor ilk 7 içerisinde ligi bitirir. 2.yarıya 25 puanın üzerinde bir giriş yapabilirsek de Avrupa kupası hedefine yürürüz. Bu sezon maddi yapının onarıldığı, genç futbolcuların fırsat bulacağı bir sezon olacak. Bu açıdan şahsi beklentimi karşılayan bir sezon geçirmeye dair umutlarım var. Sportif başarı yani ilk 5 içerisinde ligi bitirebilirsek de zaten geçmişten gelen borçlardan da arınmış oluruz. Seneye umutlarımız daha da yeşerir. Aykut Hocaya güvenimiz tam. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da arkasındayız. Daha önce büyük başarılar yaşattı. İnşallah aynı başarıları ve daha da iyi hedefleri bizlere yaşatacaktır.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski