Soru - Cevap | Uğur Polat


Sezon öncesi Galatasaray’ı yorumlamak üzere Uğur Polat (@scoutcheff) ile soru-cevap gerçekleştirdik.
Şu ana kadar yapılan transferler halkında ne düşünüyorsunuz?
Yapılan transferlerin yerinde olduğunu düşünüyorum. Geçen seneye bakılırsa kulübedeki rotasyonun dahada genişlemesini sağlayacak oyuncular alındığını görebiliriz. 2018-19 sezon kadrosundan gidenleri yeri çabuk dolduruldu ve yedek kulübesindeki kalite arttığını söyleyebiliriz.

Son hazırlık karşılaşmasında özellikle Adem ve Jimmy Durmaz'ın performansı taraftarları çok mutlu etti. Onyekuru'nun hala takıma gelebileceği haberleri basında yer alıyor. Sizce Onyekuru da transfer edilmeli mi?
Adem Büyük ve Jimmy Durmaz takıma çabuk adaptasyon sağladığını hazırlık maçlarında gördük. Performanslarıyla ilk 11’i bu sene zorlayan isimler olacak. Onyekuru’nun önümüzdeki sezon Galatasaray’da oynamasının zor olduğunu düşünüyorum. O bölgede Ryan Babel’in zaman zaman Jimmy ve Adem’in de alternatif oyuncular olduğunu düşünüyorum. Onyekuru gelirse büyük katkı sağlar fakat ozaman Babel’i ileri uçta izleriz. Buda olası bir forvet transferini engeller. Şuan ki kadro planlamasına bakılırsa Onyekuru transferini biraz zor görüyorum.

Yine kanat rotasyonuna Emre Mor da dahil oldu. Emre Mor'un performansı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Emre Mor her iki kanatda oynayabilen,hızlı ve çalım yeteneği olan birisi.Yeteneği ve potansiyeli olan ama disiplin sorunu yaşadığı için takım oyunun da uyumsuzluğu söz konusuydu. Emre için aslında yazılacak çok şey var Almanya ve İspanya’da istikrarı sağlayamadı. Fatih Hoca’nın Emre’ye çok güvendiğini biliyoruz. Onun Galatasaray’da kariyerinin zirvesine çıkacağını ve Avrupa’da bulamadığı değeri Galatasaray’da göstereceğini düşünüyorum. Emre Mor’daki kafasını top oynamaya verip potansiyelini yakalarsa büyük işler yapar.

Falcao'nun transferi çok konuşuldu. Konuşulmaya devam ediyor. Falcao ile birlikte 2. bir forvet de gelecek deniliyor. Galatasaray'ın forvet rotasyonu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Falcao yaklaşık 1.5 aydır geldi, gelecek, geliyor manşetleri atılıyor. Genel olarak baktığımızda öncelikle Falcao’nun gelmesi için Diagne’nin satılması gerekiyor. Falcao’nun yanına gelecek 2. Bir forvet alınması içinde Mitroglou’nun gönderilmesi lazım. Fatih Hoca yola kesinlikle Mitroglou ve Diagne ile devam etmeyi düşünmüyor. Falcao’nun yanına ise benim düşüncem genç bir forvet oyuncusu. Bazı isimler geçti ve genellikle bu isimler Belçika liginden. Rotasyon için Belçika liginden genç bir oyuncu gelebilir. Tabi bu olasılıkların gerçekleşmesi için önce Diagne ve Mitroglou’nun takımdan ayrılması gerekiyor.

Orta saha'ya seri transfer edildi. Ve bir oyuncu daha alınacağı söyleniyor. Sizce orta sahaya nasıl bir oyuncu profili transfer edilmeli?
Jean Micheal Seri mevki olarak tam bir 8 numara. Oyun kurar,orta sahadan uzun paslar çıkarır. Tekniği ve hızı iyi olan bir oyuncudur. Seri’nin yanına 6 numara da oynayabilecek sert savunma yapabilen,top kapma ve hava topu kazanma istatistikleri yüksek olan bir oyuncu almaları gerekiyor. Bu tip oyunculara örnek vermek gerekirse Josef De Souza tarzında hem sertliğe yatkın hemde artı özellikleri olan bir oyuncu transfer edilmeli. Şuan bu takıma en uygun isim ise Gustavo Cuellar olduğunu düşünüyorum.

Okan Koçuk Muslera'ya alternatif olarak transfer edildi. Hazırlık maçlarında izlediğiniz kadarıyla sizce nasıl bir performans sergiledi?
Okan Kocuk uzun süre sonra aldığımız en yetenekli Türk kaleci. Eğer form tutar potansiyelini ortaya çıkarabilirse Galatasaray’ın uzun vadede kaleci ihtiyacını giderebilir.

Galatasaray'ın en güvenilir bölgesi sanırım savunma rotasyonu. Siz Galatasaray savunması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Luyindama - Marcao tandemi Türkiye’nin en iyi ikili stoper tandemi. Avrupa’da gösterecekleri performans değerlerini 2 katına çıkarabilir. Çabuk uyum sağladılar. Marcao’nun topu oyuna sokması şuan mevcut stoperlerin bir çoğunda yok. Luyindama keza aynı şekilde atletik bir oyuncu. Hava toplarında inanılmaz bir üstünlüğü var.

Akhisar Bel. Spor ile oynanacak bir final karşılaşması var. Karşılaşmada nasıl bir Galatasaray bekliyorsunuz?
Kupanın mutlak favorisi Galatasaray’dır. Akhisar maçında hücum hattında rotasyona gidebilir. Feghouli idmanlara yeni başladığı için Jimmy ve ya Emre’den yana kullanabilir kanatları. Babel’i bu sene zaman zaman forvet hattında görebiliriz. Akhisar maçında da Babel’i forvet de görebiliriz.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski