ANALİZ | Steven Nzonzi

Galatasaray, Steven Nzonzi'yi Roma'dan kiralık olarak transfer etti. Bu yazımda Nzonzi'yi analiz edeceğim.

Galatasaray, Fernando'yu Sevilla'ya sattıktan sonra bu bölgeye Jean Micheal Seri'yi transfer etmişti. Özellikle Seri geldikten sonra 6 numara mı yoksa 8 numara mı oynayacağı hep tartışılıyordu. Steven Nzonzi transferinden sonra Seri'nin daha önde kullanılacağı ortaya çıkmış oldu. Steven Nzonzi'yi izlerken dikkatimi çeken 2 nokta var. Öncelikle Fatih Terimin'in oyun sisteminde atağın yönünü değiştirmek çok önemli. Fakat elindeki kadroda bunu yapabilecek oyuncu yoktu. Ndaye ve Fernando atağın yönünü değiştirecek uzun metrajlı topları atmıyorlardı. Bu noktada Nzonzi çok önemli bir futbolcu. Atağın yönünü çok çabuk değiştirebilecek bir oyuncu. Diğer taraftan dikkatimi çeken 2. nokta pozisyon bilgisi. Pozisyon bilgisi ile savunmayı da çok iyi organize edebiliyor. Özellikle yavaşlığı konusunda bazı eleştiriler görüyorum. Fakat buradan ayrılan Fernando da mesela hızlı bir futbolcu değildi. Fakat pozisyon bilgisi ile bu açığı kapatıyordu. Nzonzinin de pozisyon bilgisi ile bu açığını kapatabileceğini düşünüyorum. Fakat buraya şunu da ekleyelim. Özellikle bel hızı önemli. Yani topla birlikte dönerken hızı gayet  yeterli. Bu da özellikle savunmadan top çıkarma konusunda önemli bir nokta.
Özellikle savunma yönünde takıma çok büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Hava toplarında ve bire bir mücadelelerde de çok sert bir oyun yapısına sahip. Bunun dışında teknik özellikleri söylenenin aksine bence gayet yeterli. Topu çok iyi kullanıyor. Araya atacağı toplarla rakip takımlara önemli tehlikeler oluşturacaktır. Nzonzi transferi ile Galatasaray'ın oyun yapısında topa daha çok hakim olma isteğini görüyoruz. Galatasaray'ın Seri ve Nzonzi ile birlikte topun kıymetini bilen daha çok topla oynayacak bir takım haline geleceğini düşünüyorum. Nzonzi transferiyle bana göre Galatasaray'da soru işareti olan tek nokta topla dikine kim kat edecek? Bunu da bize zaman gösterecek.

ÖNEMLİ İSTATİSTİKLER

Serie A'da 2018-19 sezonununda 1481 isabetli pasla en çok isabetli pas atan ve 45 top kapma ile de en çok top kazanan futbolcu oldu. (OPTA)

***Bu yazıda kullanılan istatistikler OPTA şirketine aittir.


CİHAN ÖTEN

Yorumlar

Daha yeni Daha eski