OYUNCU RAPORU | VANJA PANİC

Slovenya 3. ligde oynayan FC Koper'in altyapısında futbola başladı.  16/17 sezonunda U-15'te 20 maçta 1340 dakika süre alıp 18 gol attı. Bu performans onu NK Domzale altyapısına taşıdı orada 17(18 sezonunda 23 maça çıktı 895 dakika süre alıp 6 gol 3 asistlik performans sergiledi, takımda ki sezonunu  Salzburg'a transfer olan Benjamin Sesko'nun arkasında yedek olarak geçirse de bu performans onu Ljubljana'ya  taşıdı ve Profesyonel sözleşme imzaladı. Bu sezon Ljubljana'da 25 maça çıktı 1564 dakika süre alıp 7 gol 5 asistlik bir performans gösterdi.
Ljublana'da  4-3-3'ün kanat forveti olarak forma giydi, 5-6  maçta 4-2-3-1'de false 9 olarakta gördük, kendisini santrafor kalıbına sığdırmak zor. Oyun tarzını da göz önüne alınca iç forvet demek daha doğru olacaktır.
Akan oyunda ki temposu ve topsuz alanda ki bindirmeleri ile kendine fırsatlar yaratmaya çalışıyor, saha içerisinde ki çalışkanlığı oldukça yüksek, topla buluştuğu yer farketmeksizin kaleye çok kolay bir biçimde inebiliyor, topla ilişkisi iyi seviyede, 1e1 pozisyonlarda rahatlıkla adam eksiltebiliyor, oyuncunun handikapı da işte burada ortaya çıkıyor, bitiriciliği henüz istenilen seviyede değil, bu açığını kendine bolca pozisyon yaratarak kapatabiliyor. Half-space kullanımında başarılı ama ceza sahası içinde topla buluştuğunda yerleşik savunmalara karşı final pas tercihlerini doğru yapabiliyor diyemeyiz. Daha 17 yaşında tecrübe kazandıkça bu eksiğini de kapatacaktır. 
Fiziksel özellikler bakımından A takımda sırıtmayacak seviyede, hızlı, patlayıcılığı yüksek, atletik, 1.83'lük boyuyla beraber çok rahat bir şekilde hava toplarını alabiliyor, vücut dengesi iyi yere sağlam basan oyunculardan diyebiliriz kolay kolay yıkılmıyor. Bu özellikleriyle beraber maçtan maça değişiklik gösterse de 10 numara pozisyonunda da oynayabiliyor milli takımda 10 numara olarak 2 maça çıktı merkezde sırtı dönük top aldı, dağıtım yaptı. Henüz o ince işçiliği yapamıyor ama oldukça hızlı dönüşlerle merkezden dribbling atabiliyor, dar alanda bileklerine hakimiyeti direkt göze çarpıyor.
Bir kanat oyuncusu olarak defansif görevleri yoğun olmasa da onları da başarıyla yerine getiriyor, bütün maç yüksek tempo ve enerji ile oynuyor, defans hattını yoğun baskı altında bırakıp onları hataya zorluyor.
Oyun tarzı ve mentalitesini onu diğer yaşıtlarından ayıran özellik, bir çok yaşıtı kendini topa endeksleyip pozisyon farkındalığına sahip olmasa da o sahada ne yapması gerektiğini gayet iyi biliyor, doğru zamanda doğru yerde oluyor. Genel olarak özellikleri hakkında bir yorum yapmak gerekirse fiziksel seviyesi ile as takımda fark yaratabilir, oyun tarzı ve mentalitesi modern futbola uygun, teknik özellikleri iyi seviyede olsa da henüz o ince işlemeyi sezona yayacak seviyede değil. Oyuncu çok potansiyelli ama direkt olarak gelip Fenerbahçe'ye katkı verebilecek seviyede değil rotasyona girebilir ama bu onun gelişimine engel olur onun yerine gelişimini sürdürebileceği, Hollanda, Danimarka, gibi oyuncu gelişimine önem veren ligler çok daha uygun olur. 
Analiz/Scouting: Yağız Değirmenci

Yorumlar

Daha yeni Daha eski