OYUNCU RAPORU | NİKA NİNUA

Doğum tarihi: 22 Haziran 1999 (19)

Uyruğu: Gürcistan

Boy: 1.90

Mevkisi: Defansif orta saha

Oynadığı Kulüp: Dinamo Tiblis


Kariyer Başlangıcı

Profesyonel ilk maçına 2016/17 sezonunda çıkan Nika. 18/19 sezonunun sona ermesiyle 68 maça çıkmış durumda. Bu maçlarda 5 gol atıp 10 asist yaptı ve 15 gole doğrudan katkı sağladı. Tiblis'in 4-2-3-1'li sisteminde defansif orta saha olarak kullanılsa da takım, 4-4-2 oynadığı zamanlarda merkez orta saha olarakta oynayabiliyor.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ
Dinamo Tiblis'in herhangi bir maçını izlediğinizde direkt olarak göze çarpan şey, Nika'nın oyunu kuran tek oyuncu olması üzerinde büyük bir sorumluluk var ve bunu karşılama konusunda oldukça başarılı, İlk dokunuşlarda başarılı böylece topu hızlı dağıtabiliyor, onun dışında saha görüşü ve oyunu okuyabilme özelliği yüksek seviyede bu sayede orta sahadan direkt olarak 3. bölgeye uzun paslar atabiliyor. Merkezde topu sırtı dönük bir şekilde almayı seviyor ve rakipten oldukça iyi saklıyor ondan top çalmak neredeyse imkansız, tipik bir pivot 6 numara demek isterdik ama Nika bu tipik ''pivot 6 numara'' kalıbının çok dışında. Merkezde defansif sorumluluklarını yerine getirme konusunda da başarılı, takım arkadaşı hata yaptığı anda onun hatasını telafi etmek için baskıya gidiyor, topu kazanıp ani bir kontra şansı yakalamanın peşinde koşuyor. Defansif müdahaleler konusunda yine başarılı bir isim, Gürcistan liginde maç başına en çok kayarak müdahale yapma konusunda, maç başına 1,88 ortalama ile 3. sırada, bu yaptığı ortalama 1.88 müdahalenin %41,88'i topu kazanmasıyla sonuçlanmış. 
Nika bağlantı rolünde kullanılmasına rağmen 3. bölge katkısı muazzam seviyede, takım ataktayken toplu ve ya topsuz olarak 3. bölgeye gidip ceza sahası dışında durağan bir rolde gol fırsatları arıyor, tekniği ve şut kalitesini göz önünde bulundurunca gol atma ihtimali bir hayli yüksek sezon genelde ''18 yard box''tan ortalama 2 şutla ve şutlarda 2,27 xG ortalaması ile oynamış. Bu istatistiği göz önüne aldığınızda sezon genelinde 15 maçta sadece 2 gol atması çok ironik geliyor, Şut kalitesi ve gol beklentisi göz önüne alındığında potansiyeliini net bir biçimde görebiliyoruz. Takımının bir numaralı duran top kullanıcısı genelde şut çekmek yerine orta açmayı tercih ediyor, kornerlerde penaltı noktasına, frikiklerde ise arka direğe doğru bombeli orta açmayı tercih ediyor.

MENTAL ÖZELLİKLERİ
Nika net bir biçimde, sahada ki lider kalıbına uyuyor, gerek sahada ki çalışkanlığı, çoğu pozisyonda hakeme itiraz eden ilk kişi olması ve sert bir müdahale yapıldığında takım arkadaşlarını korumasını bunlara örnek verebiliriz. Sahada oldukça hırslı ve saha dışında da büyük bir profesyonel kendini durmadan geliştirmeye çalışıyor, antremanlardan sonra duran top çalışmaları yine yaz kampından önce bireysel olarak kamp hazırlığı yapmasını buna örnek verebiliriz.

   FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ
 Nika 1.90'lık boyunun getirdiği dezavantajlara rağmen oldukça hızlı ayaklara ve vücuda sahip, hızlı olmasının avantajını sırtı dönük aldığı toplarda ki ani yön değiştirmelerde kullanabiliyor, özellikle mobil olmayan yavaş oyunculara karşı oldukça etkili olabiliyor. Boyuna rağmen %81.36 başarılı dribbling ile sezonu tamamladı. Hızlı bir oyuncu ama patlayıcılığı yüksek bir oyuncu değil. Topla süratli olmasa bile topu oldukça iyi saklayabilmesinin avantajını burada kullanıyor, top ayağındayken topu olabildiğince hızlı çıkartması lazım yoksa çoklu pres yiyip top kaptırması muhtemel, ki Nika buna benzer kalacağını düşündüğü pozisyonlarda topu ayağından hemen çıkartabiliyor. 

KAPANIŞ YORUMU
Nika'nın şuan ki oyun seviyesi her ne kadar Gürcistan Liginin üstünde olsa da kendini daha mücadeleci bir ligde kanıtlaması lazım, basamak olarak kullanabileceği, Eredivisie ya da Jupiler ligi onun için en uygun ligler, hem piyasası olan antrenör ve tesis kalitesi çok daha iyi takımlarda forma şansı bulabilir. Bir iki sene içerisinde adından oldukça söz ettirebilir. O kapasiteye sahip bir oyuncu. Sizlere de bir maçını bile olsa Nika'yı kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim :)

ANALİZ : YAĞIZ DEĞİRMENCİ


Yorumlar

Daha yeni Daha eski