OYUNCU RAPORU | ADAM HLOZEK


Ad: ADAM HLOZEK

Doğum Tarihi: 25 Temmuz 2002(16)

Uyruğu: Çek Cumhuriyeti

Boy: 1.86

Mevkisi: Santrafor, Kanat

Oynadığı kulüp: Sparta Prag

KULÜP VE MİLLİ TAKIM KARİYERİ
Milli takım kariyerine ilk olarak Çek Cumhuriyeti U-15 takımıyla 28 Şubat 2017'de çıkan Hlozek, sadece bir kaç ay sonra 13 Temmuz'da U-16 ile çıkmaya başladı, sonrasında ise 2018'de U-17 ile maçlara çıkmaya başladı. Sonrasında ki hızlı yükselişi ise takdire şayan, 2018/19 sezonunun başlarında Prag U-19'la maçlara çıkarken as takımla idman yapıyordu. İlk resmi maçına 2 Kasım 2018'de MOL Cup'ta çıktı 84'te oyuna giren Hlozek, bir gol atarak resmi kulüp kariyerine gol atarak başlamış oldu. Yükselişi ise buradan sonra hız kesmedi önce yavaş yavaş süre almaya başlayan sonra da kalıcı olarak 11'e giren Hlozek, Şampiyonluk play-off turlarının hepsinde 90 dakika süre aldı ve 5 maçta 1 gol 2 asistle oynadı.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ
Hlozek, sezonun genelinde iç forvet olarak oynasa da, oldukça iyi bir komple santrafor olma yolunda ilerliyor, Saha içerisinde oldukça çalışkan, rakip stoperlerle boğuşmak yerine, kendine pozisyon yaratabileceği alanlara yönelmeyi tercih ediyor. Son vuruş repertuarı oldukça geniş, sezonu 4 golle kapatsa da son vuruş kalitesi ve repertuarı genişliği ile gelişeceği apaçık ortada. Bunların dışında sırtı dönük top alıp, 3. bölgede top dağıtımı yapabiliyor. Topla ilişkisi iyi seviyede ama bir top cambazı değil, bire bir eşleşmelere girmek yerine 2e1 deniyor, bunu bir maçta 3-4 kere yapıyor. En çok öne çıkan özelliği ise topsuz alanda doğru pozisyon alması, ofsayta düşmemek için ekstradan çaba harcaması. Hava toplarında ise fena olmayan bir bitiririciliği ve doğal atletizminin de getirdiği inanılmaz bir sıçrama özelliği var, 1.94lük stopere karşı 13 hava topunun 8'ini aldığı bir maç çıkardı bu sezon. 

FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ
İlk olarak gözümüze çarpan şey, yaşına göre çok oturmuş ve dengeli bir fiziği olması, girdiği ikili mücadelelerde sağlam bir görüntü çizdi, boyuna rağmen topla beraber rakibin yanından sıyrılıp gidebiliyor. Atletizmi yüksek fakat inanılmaz hızlı bir oyuncu değil, ortalamının üstünde bir hızı var , hava toplarında dominant diyebiliriz. Oyun tarzı sırtı dönük top almaya ve top dağıtmaya yatkın olduğu için fiziksel seviyesi onun için büyük önem arz ediyor. Yaşına rağmen çok iyi karşılıyor bunu, ki üstüne çokça koyacaktır.

MENTAL ÖZELLİKLERİ
Hlozek saha dışında kendini geliştirmeyi seven, ailesine ve dostlarına büyük önem veren bir futbolcu kulübüne aidiyet duygusu yüksek, oyun zekası ve saha içinde ki vizyonu gayet iyi seviyede, bazen doğru kararları alamasa da oldukça hızlı karar alabiliyor. Saha içinde görebildiğimiz kadarıyla takımın sezon genelinde başarısı olmasa da takım içi uyum ve dostluk oldukça iyi seviyede, Hlozek'te takım arkadaşları tarafından sevilen bir oyuncu adı Galatasaray'la anılan Tetteh'le oldukça iyi bir dostluğu var, beraber idman yapmayı saha dışında da birbirleriyle zaman geçirmeyi oldukça seven bir ikili, mental olarak gittiği takımda alışamama sorunu yaşayacağına ve takımda huzursuzluk ortamı yaratıcak bir oyuncu olduğunu sanmıyorum. Etrafında ki herkesten bir şeyler öğrenme onlarla iyi geçinme çabasında.

GENEL YORUM
Potansiyeli yüksek olup, her ne kadar gelişime açık olsa da kendisini bir an önce ülke dışına atması lazım, daha rekabetçi ve Avrupa Ligi gibi piyasa yapabileceği bir lige gitmesi lazım, hoş böyle bir oyuncuyu çoktan bir çok takım takip edip temasta bile bulunmuştur, umarım kendisi için en doğru kariyer tercihini yapıp Hollanda, İspanya , Belçika gibi fiziksel mücadelenin ön planda olmadığı bir lig tercihi yapar, tarz olarak Patrik Schick'e benzetseler de onun daha yavaş ama oyun zekası daha yüksek hali diyebiliriz.

ANALİZ: YAĞIZ DEĞİRMENCİ

Yorumlar

Daha yeni Daha eski