DEĞERİNİ BULAN HER FUTBOLCU SATILIR MI?


Bildiğiniz üzere transfer dönemindeyiz, Avrupa’da transfer gündemi çok sıcak olsa da, ülkemizde sadece transfer haberleri yapılıyor. Kulüplerimizin ekonomik krizde olduğunu bu transfer döneminde sanırım daha iyi anladık. Ülkemizde şu an gündem genç futbolcularımız; Ozan Kabak, Merih Demiral, Yusuf Yazıcı, Abdülkadir Ömür, Dorukhan Toköz... 

Genç futbolcularımıza Avrupa’dan gelen teklifler cezbedici. Transfer pazarında futbolcularımıza gelen teklifler kulüplerimize bu ekonomik krizde nefes aldırabilir. Nefes aldırmaktan öte Avrupa’da birçok futbolcu barındırmak Milli Takımımız adına da, Türk Futbolunun gelişmesine de büyük katkı sağlayacaktır kuşkusuz. Gelen tekliflerin  10-20 milyon Euro olması da ülkemiz için manidar bir bedel olduğunu düşünüyorum.(Dorukhan,Yusuf,Abdülkadir için) 
Ancak futbolcuların aldığı maaşlar göz önüne getirildiğinde, yerine alacağınız futbolcuların aynı kalite olmasından öte, aynı maaşa imza atmaları zor görünüyor. Tabii bu konuda kulüplerin ince eleyip sıkı dokumaları gerekiyor. Bu konulardan öte, bugün sizleri başka bir konuda meşgul edeceğim. 

Biliyorsunuz, geçtiğimiz günlerde Trabzonspor Başkanı sayın Ağaoğlu, Yusuf Yazıcı ve Abdülkadir Ömür’ün transferi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Ağaoğlu’nun açıklamalarına yer vermek istiyorum. 

Soru: Monaco'dan Abdülkadir'e 16 milyon avro, Yusuf'a da Lille'den 12 milyon avroluk teklifler mi geldi?
Ahmet Ağaoğlu: "Monaco'nun teklifi o doğrultuda ama oyuncumuzu satmayı düşünmediğimizi söyledim. Yusuf'a yapılan teklife 12 civarı diyelim. Uğurcan'a da teklifler var." (AA)
Ahmet Ağaoğlu: "10-16-19 milyon avroluk teklifler ciddiye alınacak teklifler değildir. Bu teklifi getirdikleri zaman 'Ben size 25 milyon avro nakit vereyim, bana bir tane daha Abdülkadir Ömür getirin' dedim. Varsa getirin. Birbirlerine bakıyorlar. Yok!" (AA)

Ahmet Ağaoğlu: Abdülkadir Ömür ve Yusuf Yazıcı için resmi teklif geldi. Ben de, ’25 milyon Euro size nakit vereyim, bana bir tane daha Abdülkadir getirin’ dedim. Birbirlerine bakıyorlar,çünkü yok.

Sayın Ağaoğlu’nun açıklamaları bu şekilde, şimdi size bir soru soracağım. Sizce değerini bulan her futbolcu satılır mı? 

Bence satılır... Homurdanmalar duyuyor gibiyim? Net satılır, profesyonel bir iş yapıyorsunuz, profesyonel hayatta duygulara en son sıra gelir. Kendi camianıza bugün şirin gözüküyor olabilirsiniz ancak kötü gidişatta ilk siz sorumlu olursunuz. Sonra sorarlar adama; 
“Neden satmadın? Sezon başında iki katına satabilirdin, şimdi değerlerini kaybettiler. Satsaydın, camia olarak nefes alabilirdik. Borçlarımızı rahatça ödeyebilirdik.” bu böyle devam eder. Bahsettiğim iki futbolcu satılırsa mali yönden çok iyi bir anlaşma olacağı kanaatindeyim. 

Şimdi gelelim Türk Futbolu için futbolcu ihracatının önemine...
Türk Milli Takımımızı, Dünya Kupası’nda veya Avrupa Şampiyonası’nda görmek istiyorsak futbolcu ihraç etmeliyiz. Yavaş yavaş Avrupa’da forma giyen futbolcularımız artıyor. Örnek; Merih Demiral, Ozan Kabak, Cenk Tosun, Hakan Çalhanoğlu, Cengiz Ünder, Çağlar Söyüncü vb. Avrupa’da forma giyen futbolcularımız A Milli Takımımızın daimi ilk onbirinde yer alıyor. Son zamanlarda Türk Milli Takımımızın çıkışına futbolcu ihracatına bağlamak çok doğru olacaktır. Sesimiz nihayet Dünya’nın bazı ülkelerinden duyulmaya başlandı. Futbolcularımızın Avrupa’da boy göstermesi demek; reklam, başarı, futbolcularımızın kendini geliştirmesi, evrensellik, başta olmak üzere birçok şeye etkili olacağını düşünüyorum. Türk Futbolu için futbolcu ihracatını çok önemli bir noktaya koyuyorum. 

Şimdi son olarak da futbolcuların kendini anlatması, futbolcu yönetimi, kariyerleri için doğru yolu düşünmeleri veya olumsuz olarak da anlatamaması, futbolcu psikolojisini anlamamak gibi noktaları dilim döndüğünce sizlere anlatmaya çalışacağım. 

Bu futbolcular 19-20 yaşlarında, genç ve başarılı futbolcular. Hayalleri tabiki doğduğu ve gönül verdiği takımda başarılı olmak olabilir ancak ülkesinde koyduğu hedefi gerçekleştiren bir futbolcu, çıtayı bir tık üste taşıyacaktır. Hayallerini gerçekleştirmek adına Avrupa’da forma giymeyi hangi futbolcu istemez ki? Bu konuda futbolculara da söz hakkı verilmesi kanaatindeyim; söz hakkı verilmezse, arzu ve istekleri göz önünde bulundurulmazsa futbolcu içine kapanacak ve psikolojik olarak çökecektir. Bu tür olayları yönetmek de çok önemlidir. Bu transferlerin 3-5 ayağı vardır; futbolcuyu yıpratmamak en önce yapılması gereken şeylerdendir. Futbolcu psikolojisini anlamak gerek, onu küstürmemelisiniz. 
Bakalım ilerleyen günlerde Yusuf veya Abdülkadir hakkında ne tür transfer haberleri çıkacak. Monaco ve Lille ilgisi sürecek mi hep beraber göreceğiz. Bir başka yazımda görüşmek dileğiyle, hoşça kalın. 

Haber: Makale: Arda KARAKAŞ

Yorumlar

Daha yeni Daha eski