RÖPORTAJ | CEM KILIÇ


15 Haziran’da Las Vegas’da bizi gururlandırdın. Çok iyi bir iş çıkarttın, neler söyleyeceksin?
Bu maç benim için çok önemli bir maçtı. Las Vegas MGM Grand Arena’da ilk Türk olarak ringe çıktım. Muhammed Ali, Mike Tyson, MGM Grand Arena’da maça çıktı, bu sebeple benim için çok büyük bir andı. Rakibim çok sağlamdı, onun güçlü olacağını biliyordum. Amatörde çok fazla maça çıkmış ve dereceleri olan bir boksör. Rakibimi yendikten sonra Dünya’daki en iyi boksörler arasına bende katıldım. 1-2 maç daha var, daha sonrasında inşallah altın kemer için ringe çıkacağım.

Maçın hikayesini senden dinlemek isterim, maçtan biraz bahseder misin? 
Çok zor bir maçtı, ikinci raundda benim kaşım patladı, sonra gözümde kapandı. İkinci raunddan, son raunda kadar tek gözümle hiçbir şey göremedim. Rakip çok sert vuruyordu. Antrenörüm ile köşeye geldiğimde konuştum. “Hocam bir gözümle hiçbir şey göremiyorum.” dedim. O da “Beni dinle oğlum, beraber bunu başarabiliriz.” dedi. Daha sonrasında hocamı dinledim, ikimiz birlikte çok iyi bir iş çıkarttık. Daha sonrasında, son raundun son dakikasına doğru ben rakibi nakavt ettim. ABD’de, bir Türk boksöre karşı puanlamada tehlikeli olabilirdi; Avni Yıldırım’a yapılanları biliyorsunuz zaten. Sol kroşemi salladım ve tam olarak denk getirdim, rakibimi nakavt ettim. 

Rakibin Martez’i nakavt ettikten sonra geceyi aynı hastanede, yan yana geçirdiniz. Çok güzel bir an olmalı, alışık olmadığımız şeyler, neler söyleyeceksin?
Eskiden de böyleydi aslında, boksörler en iyi rakiplerle oynamak isterlerdi, oynarlardı ve o zorlu maçlardan daha sonrasında birbirlerine hep saygı duyarlardı; biz de öyle yaptık. Bu maç çok zordu. Rakibimde çok iyi maç çıkarttı, çok sağlamdı. O da Dünya’nın en iyi boksörlerinden biri beni gözümde. Hastane’de yan yanaydık, konuştuk, şakalaştık. Onun burnu kırıldı, benim kaşım açıldı , gözüm kapandı. Yeni bir şey denedik, ben de ilk defa rakiple arkadaşlık yaptım zaten. Çünkü böyle boksörlere karşı benim saygım sonsuzdur. 


Las Vegas MGM Grand Arena’da Türkiye’yi temsil ediyorsun ama sana Türkiye’den destek çok az. Hiçbir spor kanalımız senin haberini dahi yapmadı. Bu konuda neler söyleyeceksin?

Evet, o konuda çok haklısın. Türkiye’den bana çok az destek geliyor. Amerika’da ilk ve tek Türk boksör olarak ben varım. Ben ilk maçımdan itibaren hep Türkiye’yi temsil ettim. Milletimizin suçu yok, haberlerde çıkmıyorsa onlar nereden duysun? Sadece Çağatay Ulusoy ve Mehmet Okur’dan destek geliyor boksta, başka da Türkiye’den gelen bir destek yok yani. İşte o da biraz benim zoruma gidiyor. 


Şu ana dek seni hiçkimse yenemedi. 14-0-0 gibi güzel bir istatistiğin var. Kariyerin adına, gelecek için neleri hedefliyorsun? 

Hedefim Dünya şampiyonu olmak, ilk Türk boksör olarak Dünya şampiyonu olmak istiyorum. 25 yaşındayım ve bu en büyük hedefim. ABD’de 2-3 maçım daha kaldı, inşallah daha sonrasında kemer maçına çıkacağım. Ben profesyonel kariyerime Amerika’da başladım. Rakiplerimin hepsi Amerikalıydı, Meksikalıydı. Zor rakipler... Buradaki boksörler iyi, bu doğrultuda ben de burada tecrübe kazandım. İnşallah böyle devam, bu sene 2 maçım daha var, ardından kemer maçına çıkacağım. 

Röportaj: Arda KARAKAŞ
x

1 Yorumlar

  1. Cem kılıcı sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Kariyerinde nice başarılara imza atacağına inanıyorum. Televizyon kanallarımız da birden fazla dövüş sporlari yayını yapan kanallar var. Bunlardan biri ni örnek vermek gerekirse DMAX kanalında her çeşitte dövüş sporları yayınlanıyor. Ülkemiz ve bayrağımız için ringde savaşan insanlar yerine yabancı ve boş boksörleri izliyoruz. Cem kılıç basta olmak üzere ülkesinden ve milletinden destek bekleyen boksörlerimizi ne yazık ki halkımızın çoğu tanımıyor. Bunların sorumlusu olanların bunları düzeltmeleri gereklidir acilen. Bizim için mücadele veren kanımızdan canımızdan olan insanlara biz gereken desteği veremiyoruz, bu yüzden. Bizim için mücadele veren insanların da bu desteğe haddin den fazla ihtiyaçları var. O ringde 1 kişi olarak değil 81 milyon ile çıktığını hissetmelerini sağlamamız gerek...

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Daha yeni Daha eski