RÖPORTAJ | RAMAZAN KURŞUNLU


Daha önce sadece Hikmet Karaman'in ekibinde kaleci antrenörlüğü yapmış biri olarak ilk kez teknik adamlık tecrübesini Bandırmada yaşadınız. Bandırmaya geliş süreciniz nasıl oldu? İlk geldiğinizdeki izleniminiz nasıldı?
Futbol oynadığım dönemde Teknik Direktör olmak hep hayalimdi. Levent Eriş ve Hikmet Karaman Hocam'dan Allah razı olsun yanlarında görev verdiler.Tecrübe sahibi olduk. Hikmet hocam bence Türk futbolu için çok önemli isim.Allah herkese yanında görev almayı nasip etsin. Onun yanı bir üniversitedir kendisine sonsuz teşekkür ederim.
Bandırma spordan da teklif gelince hemen kabul ettim bu teklifi kendime güvendiğim için kabul ettim ve şuan başarılı olmanın mutluluğu yaşıyorum.Yıllarca çok büyük isimlerle çalıştım onların tecrübelerinden yararlanıp oyuncu arkadaşlara aktarmanın zaman geldiğini düşündüğüm için bu yoldayım. Ekibimle beraber çok şükür başarmış olduk.Onlar benim için çok önemli isimler. Benim buraya gelmem hızlı şekilde gelişti ve Başkanımız Göksel bey bana inandı takımın başına göreve getirdi.

Yaşınız henüz 37. Teknik adamlık için genç bir yaş denebilir. Türkiye'de idareci, futbolcu ve taraftarın genç teknik adamlara bakış açısını bu sezona bakarak değerlendirebilir misiniz?
Türkiye'de antrenör olmak zordur. Saha içinde aslında zorluğu yoktur asıl zorluk herkesin futbolu bilmesidir. Sabırlı olmayıp günlük başarı beklenti içerisinde olmak antrenörün işini zorlaştırıyor. Yaşım genç evet ama tecrübelerimiz bu işi kaldırabilecek güçte vebu işi bizim yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Yaşanmışlıklar ve deneyim lazım,oyuncuya bunlar aktarmak gerekiyor ve bu işlerin kitapla olmadığı söylemek isterim. Taraftarımız ilk günden beri bana hep inandı destekledi onlara buradan teşekkür ederim. Ben çok çalışkan ve hırslı hedefleri olan bir insanım. Futbolcu kardeşlerim ile bir olduk şeffaf olduk birbirimizi çok sevdik bu yolda inandık bu işi bitirdik.
Bandırmaya ilk geldiğinizde 16 maçta sadece 10 puan toplayabilmiş ligin 17. sırasında bir Bandırmasporla karşılaştınız. Moral olarak dip yapmış bir takımı ayağa kaldırmak için nasıl yollar denediniz?
Takımda öz güven gitmişti, umutlar tükenmişti. Duruma hemen el koyup yeni gelen arkadaşlarla beraber camia içinde olumsuz hiçbir şeyin konuşulmasını ve düşünülmesini istemedik en önemlisi herkese başaracağımız inandırdık ve sonunda başardık.
Devre arası tam 16 oyuncu transferi yapıldı. Bu transfer kararları nasıl alındı? Devre arası transfer dönemindeki süreç nasıl geçti?
Evet 16 transfer yaptık, devre arası transferleri yapmak zordur ve tehlikelidir.1 haftada takımı Antalya kampında kurduk. Her maç final deyip stresi yüksek müsabaka dönemine başladık.17 final maçı dedik ve 17. maç işi bitirmiş olduk.
2. Yarıda çok kritik maçlar oynadınız. Negatif olarak 3-0'dan 3-3'e gelen bir Selçuklu maçı, pozitif olarak da en son oynanan Fethiye maçını söyleyebiliriz. Bu iki maçı bize kritize eder misiniz? Neler yaşadınız?
3-3 kaldığımız Konya maçı herkese ders oldu. Futbolun ne kadar ciddi bir iş olduğunu herkese gösterdi hepimizde bu maçtan ders çıkardık. Fethiye maçı da hayatımda yaşadığım en önemli maçtı ve halen çok değişik duygular içinde yaşıyorum. 1-0 oldu ağladık 1-1 oldu ağladık 2-1 oldu yine ağladık Allaha şükürler olsun yüzümüzü güldürdü.

Her teknik adamın kafasında oynatmak istediği bir takım şablonu, oyun anlayışı vardır. Bunu takıma göre uydurmaya, oturtmaya çalışır. Sizin de aklınızda muhakkak bir anlayış vardır. Bandırmada bu sezon nasıl bir oyun oynatmaya çalıştınız? Arzu ettiğiniz sistemi oturtabildiğinizi düşünüyor musunuz?
Benim oyun mentalitem, Futbol oynayan, saha içinde ne istediğini bilen, pas kalitesi yüksek, coşkulu ve becerisi yüksek takım oluşturmak. Ama maalesef bu liglerde Antrenör arkadaşlar çoğu futbol oynamaktan çok oyun bozan ve topu öne oynayıp orada pozisyon aramak. Türk hocalarıma sesleniyorum rica ediyorum önce kendimizi geliştirmek için oyuncuya futbolun doğrularını aktarıp ve oyun oynamayı öğretelim. Ülke futbolu için ne kendimiz nede oyuncu gelişebilir. Bu durumda ülke futbolu gelişme şansı yoktur. Dediğim gibi bu ligde futbol oynatmıyorlar. Bizde rakibe göre oyun sistemi belirleyip müsabakalara çıktık. Sistemi oturtmak için çok çalışmak ve zaman gerekir. Önce sistemin belirleyeceksin, sonra sisteme göre oyuncu almanız lazım. Devre arası vakit kısa ve bunları hazırlamak zordur.
Futbolculuk döneminizde pek çok başarılı teknik adamla çalıştınız. Çalıştığınız teknik adamlardan örnek aldığınız var mı? Hangi yönlerini örnek alıyorsunuz?
Ünlü hocalarla çalıştım. Del Bosque, Lucescu, Tigana, Hikmet Karaman, Aykut Kocaman iş ahlaki ve disiplini üst seviyede isimler. Kendi gelişimleri ve oyuncunun gelişimini sağlamak için önemli özellikleri var. Ben Altay camiasında yetiştim büyüdüm ve terbiyesini aldım. Ekmek yediğin yere ve mesleğine ihanet etmeyeceksin kültürünle büyüdük.
Avrupa'da ve Türkiye'de idol olarak gördüğünüz, örnek aldığınız bir teknik adam var mı?
Türkiye'deki hocalarımız hepsi değerli insanlar ve başarılı isimler. Avrupada ise Simeone çok başarılı isim her zaman örnek alırım. Kenarda heyecanlı ve oyunu yaşayan bir Teknik Direktör
Bandırmada bir sezon daha sözleşmeniz var. Ancak kulübün önünde bir kongre var ve mevcut yönetimin devam edip etmeyeceği belirsiz. Siz önümüzdeki sezon için ne düşünüyorsunuz? Kalırsanız Bandırmada hedefiniz ne olacak?
Camia da kongre durumu var şuan. Sezon yeni bitti. İlerleyen günlerde zaman ne gösterir hep beraber göreceğiz benim gönlüm tabi ki kalmaktan yana. Ama hedef yeni sezonda şampiyonluk olacak.
Son sorumuz Batuhanla ilgili. Realist baktığımızda Batuhan her yerde kadro dışı kalıp ayrılmış, taraftarlar tarafından eleştirilmiş, yorumcular tarafından eleştirilmiş tam anlamıyla unutulmaya başlamış bir isimdi. Ancak bu sene 14 maçta 11 gollük bir performans sergiledi. Batuhanı nasıl kazanmayı başardınız? Oyun içerisinde ona nasıl bir görev verdiniz?
Batuhan'ı transfer bitmesine iki saat kala aldık .Batuhan çok pozitif herkes tarafından seviliyor ve takım için herşeyi yapıyor. Sağolsun bizimle olmak istedi. Bizler kendisine abilik yaptık. Sonuçta hepimiz takımın menfaati için bulunuyorduk. Samimi olduk, dürüst olduk, birbirimize güvendik ve sevdik. Oda bizle canla basla savaştı. Takıma diğer arkadaşları gibi büyük katkı verdi. Batuhan istesin en kısa sürede süper lige gidip ses getirecek kapasitede. Ona saha için de arkadaşlarınla beraber özgürlük ve sorumluluk verdik oda ligde kalmamızda önemli kaktı sağladı ve hep beraber başardık.
Buradan teknik ekip arkadaşlarıma sonsuz teşekkür ederim onlar benim yol ve dava arkadaşlarım. Bir teşekkürde Ali Kafadar kardeşime. Zorlu süreçte beraber mücadele ettik ve zorlukları beraber aştık. Son olarak camia için önemli değer Onur GÖÇMEZ bey'e. Bu başarıda en büyük mimar kendisidir. Kendisinin tek menfaati Bandırmaspor başarısıdır aksi birşey yoktur. Bundan sonra benim için çok önemli bir Değerdir kendisi...
HAZIRLAYAN : SELÇUK KERİM KARABAĞ

Yorumlar

Daha yeni Daha eski