RÖPORTAJ | MERT SİNAN PEKESEN


Bu sene Kırklarelispor forması ile 30 maçta 10 gol atmayı başaran genç futbolcu Mert Sinan Pekesen, editörümüz Arda Karakaş’a özel açıklamalarda bulundu. İşte o röportaj;

Almanya’da doğdun ve futbola Frankurt’ta başladın, ardından Gaziantep BB kulübüne transfer oldun, Türkiye’ye gelirken sıkıntı yaşadın mı, süreç nasıl gelişti?
Türkiye’ye geliş sürecimde ilk başlarda zorlanmıştım, buraya tatil olarak geliyordum, yaşamak biraz farklı oldu. Kültüre, insanlara alışana kadar biraz sürdü ama Antep’teki oyuncular bana baya yardım etti o konuda.

Gaziantep BB’de bir türlü forma giyemedin, alt liglerdeki takımlara kiralandın. Neden seni tercih etmediler, sorun neydi?
Gaziantep’e geldiğimde 20 yaşındaydım, Türkiye'de zor olacağını biliyordum; elimden geleni yapıyorum ve yapmışımdır. Antep’te tercih etmediler, gençtim. Profesyonel liglerde maçım yoktu, onunda etkisi vardı ama yine de iyi bir tecrübe oldu. Oradan kiralık olarak Aydınspor 1923 ve Eyüpspor gibi takımlara gittim, iyi ve kötü anlar yaşadım. Sakatlıklar da oldu ama hep pozitif olmaya çalıştım. Bu sene de Kırklarelispor ile iyi bir çıkış yakaladım, çok seviniyorum ve bana verilen bu güvenden dolayı herkese teşekkür etmek istiyorum.

Kırklarelispor’a daha önce kiralık geldiğin zaman da performansın iyiydi. Şimdi de çok iyi, bu sezonki performansın hakkında neler söyleyeceksin?
Öncelikle bütün takım  arkadaşlarımdan, yönetimden,  hocalarımdan ve taraftardan teşekkür etmek istiyorum. Sezon başı kendimi iyi hazırladım. Almanya’da olsun, buradaki  kampta olsun. Sezona iyi başlayıp iyi götürmek için bunu başardığımıza inanıyorum. Kendi performansım ile alakalı genel olarak gayet memnunum, dediğiniz gibi 10 gole ulaştım ve daha fazla gol, asist yapmak istiyorum, takımı daha iyi yerlere götürmek için takım halinde çalışıyoruz.

Kendi kariyerin adına hedefin nedir? Belki Almanya’ya dönmek istiyorsundur, belki de Spor Toto Süper Lig’de forma giymek istiyorsundur. Geleceğe dönük hedeflerin ne?

Hedeflerimi hep yüksek tutmaya çalışıyorum; Almanya olur, Türkiye olur, o benim için farketmez ama tabiki kendi şehrimde Eintracht Frankfurt ile Bundesliga’da oynamak bambaşka bir şey olur. Ama her şeye adım adım bakmak gerekiyor, bu nedenle seneye ve daha sonrası için önce TFF 1.lig, ondan sonra da inşallah Süper Lig’de oynama şansım olur.

Kırklarelispor genç futbolculara değer veren bir kulüp. Örneğin; Ahmethan Köse, Sinan Kurumuş, Bahadır Öztürk gibi futbolcular Kırklarelispor’da büyük bir çıkış yakaladı. Şimdi de sen... Kulüpte genç futbolcuların kendini geliştirmeleri adına iyi bir ortam var, bu konuda neler söylemek istersin?
Dediğiniz gibi Kırklarelispor genç oyuncular ile kuruluyor ve genç oyunculara güveniyor. Bu nedenle takımda herkes hemen hemen aynı yaşta, aynı yaşta da olunca genelde oyuncular ile daha iyi anlaşıyorsun, o da daha güzel bir takım ortamına sebep oluyor.

Son olarak Kırklarelispor taraftarına bir şey söylemek ister misin, Kırklarelispor ile ligde kalma-düşme günleri de yaşadın, şimdi güzel günler yaşıyorsun. Taraftarına neler söylemek istersin? 
Kırklarelispor taraftarı bana karşı hep çok iyi davrandı, geçen sene Kahramanmaraşspor forması ile Kırklarelispor maçına çıktığımda bile taraftar beni yanına çağırdı ve alkışladı. Bu yüzden bütün Kırklarelispor taraftarından ve Kırklarelispor camiasından teşekkür etmek istiyorum, buranın bir parçası olmak beni çok sevindiriyor.

Röportaj: Arda KARAKAŞ

Yorumlar

Daha yeni Daha eski