Avni Yıldırım’a Büyük Tezgah / Rövanş Kapıda

24 Şubat Pazar Avni Yıldırım, Cumhuriyet tarihimizdeki en büyük boks maçına çıktı. WBC süper orta siklet dünya şampiyonluğu maçı için rakip Amerikan Anthony Dirrell (33-1-1 24KO) idi. Dirrell, bu şampiyonluğu daha önce bir kez kazanmış, Badou Jack’e karşı bu kemeri koruyamamıştı. Türk Halkı, ABD’de Miami vilayetinde oynanacak maç için nefesini tutmuştu. Saat farkından dolayı sabah 07.00’da bu maçı izlemek için herkes ayaktaydı. Birçok otorite ve bahis şirketleri Dirrell’i büyük favori olarak gösteriyordu. Dirrell’in deneyimli bir boksör olduğunu söylüyorlardı. Sivaslı Yiğidomuz Avni, bu maçı kazanmak için Meksika’nın en ünlü boksörü Canelo ile birlikte çalışmış, Eubank Jr maçından sonra da aldığı 5 galibiyetle bu maça göz kırpmıştı. Avni Yıldırım, eski antrenörüyle de yollarını ayırmış, yeni bir antrenörüyle birlikte sıkı çalışmıştı. 

Maç öncesi yapılan basın toplantısında ortam gergindi. Amerikan bir boksör ile ABD’de büyük bir maça çıkıyorduk. Dünya daki önemli spor kanallarının da yayınladığı maçın hakemlerinin ikisi Amerikan, diğer hakem ise Alman’dı. Bu da biraz maçında öncesinde bizlere şüphe uyandırdı. Açıkçası eğer maç puanlamaya kalırsa işimizin zor olduğunu düşünenlerdendim. 

Maça geçelim. 12 raundluk şampiyonluk maçı başlamıştı. Büyük bir heyecan ve bekleyiş içerisindeydik. Aylardır beklenen o karşılaşma başlamıştı. Maça Dirrell daha baskılı başladı, ilk 2-3 raund da baskılı oyunu göze çarptı. Ardından 4 ve 5. raundlarda ortada geçen bir maç oldu, 6. raund ile birlikte Avni gözle görülür bir şekilde press boksu uyguluyordu, isabetli vuruşlarını büyük ölçüde çoğalmıştı. İbre ciddi anlamda bize dönmüştü. Heyecanlı bekleyişimiz sürüyor, Avni’ye güvenimiz her geçen saniye büyüyordu. 
10.raund oynanırken maçın ring hakemi Amerikalı Mark Nelson, maçı durdurdu. 7.raund da kaşı açılan Dirrell’in  daha fazla  mücadele etmemesi gerektiğine karar kıldı. Mark Nelson, doktora da giderek bu kararı onaylattı ve maç 10.raund da bitirildi. Maçın bitmesinin ardından Dirrell kazandığını biliyor olacak ki o meşhur taklasını attı. 

Açıkça Avni’ye tezgah kurulmuştu. Dirrell’in önde olduğunu bilerek ve kaşının açılmasını da neden göstererek Amerikan hakem ve doktor maçı resmen Dirrell’e vermişti... Avni ve menajeri bu kararı eleştiriyorlardı. Daha önce WBC’de açılmalarda maçın devam ettiğini biliyoruz, çok ucuz ve korkak bir karar alınmıştı. Maçın sonrasında Türk boksörümüz Avni Yıldırım ve menajeri Ahmet Öner, WBC’nin başkanı Sulaiman ile görüşmeye Meksico City’e uçtu. Avni ve Ahmet Öner, WBC başkanı Sulaiman ile birlikte Meksika’da başın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında soruları yanıtlayan Avni, tekrar maç istediğini açıkça beyan etti. Başkan Sulaiman ise bu soruları yanıtsız bırakırken, sosyal medya dan yapılan baskıdan dolayı çaresiz kaldığını ve bir şeyler yapılabileceğini açıkladı. Avni Yıldırım, bugün Türkiye’ye geldi ve gelişmeli takip edecek. Gelişmeleri biz de yakından takip edip, sizlerle paylaşacağız. 

Son olarak WBC yetkilileri ile bizzat görüştüm ve aldığım cevapları sizlerle paylaşmak istiyorum. İşte o soru ve cevaplar;

Türk Halkı WBC’ye inanıyor ve güveniyor. Maç tekrar oynanacak mı, nasıl gelişmeler olacak?
İki boksörün tekrar karşılaşması o kadar da zor değildir, biz buna inanıyoruz. 
Avni ve menajeri verilen kararı onaylamıyor, maçın adil olduğunu düşünmüyor. WBC başkanı Soulimani ile bugün basın toplantısı düzenlendi. Neler söyleyeceksiniz?
Avni Yıldırım ve ekibi maçın sonucunu kabul etti ve harika sporcular gibi kuralları onurlandırdı. Bir rövanş istiyorlar ve WBC bunun için görüşmelere devam ediyor.
Avni Yıldırım, ABD’li bir boksöre karşı Amerika’da Amerikan hakemlerine karşı dövüştü. Bu sonuca bunun tesir ettiğini düşünüyoruz. Eğer bir rövanş olursa maç nerede oynanabilir? Türkiye’de bir rövanş olabilir mi? 
Bu tamamen taraftar arasında yapılan müzakereler sonucunda belli olan bir konudur. Herhangi bir yer seçilebilir ancak iki tarafta aynı fikirde olmalıdır. Türkiye’de dövüşmeleri harika olacaktır, ancak karar vermelerini beklemek zorundayız.
Umarım Türkiye’de bu rövanş olur, sizi bekliyor olacağız.
Umarım yakında... Türkiye’de harika insanlar var, harika bir ülke.

Haber/Analiz: Arda KARAKAŞ
Yorumlar

Daha yeni Daha eski