TÜRK FUTBOLUNUN YÜKSELEN DEĞERİ ALTINORDU!

TÜRK FUTBOLU BATIYOR ALTINORDU KASASINI DOLDURUYOR 
Türk kulüpleri borç içinde yüzerken Altınordu FK özellikle son üç sezonda transfer ücretleriyle kasasını doldurarak adından sıkça söz ettiriyor.
Finansal Fair Play kuralları kulüpleri para cezası, Avrupa’da kadro kısıtlaması, transfer yasağı, denk bütçe şartı ve Avrupa kupalarından men gibi cezalarla kısıtladığını özellikle içinde bulunduğumuz transfer döneminde daha net hissediyoruz. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş başta olmak üzere Süper lig takımları borç içinde yüzüyor. Sadece Süper Lig takımları değil TFF 1. Ligi’mizde de takımlarımızın UEFA kıstaslarınauymamalarından dolayı puan silme cezası aldığı zamanlara da ahit olduk. Bu durum takımlarımızın nereye gittiğinin açık göstergesi. Şahsi fikrim son yıllarda gerek amatör gerekse profesyonel futbolda hızla geriye gidiyoruz. Kulüplerin havada deli gibi uçurduğu paralar bu çöküşü hızlandıran en net faktörlerden biri. PTT, Ziraat Bankası, Spor Toto Teşkilatı gibi devlet kuruluşlarının vermiş olduğu dev desteklere rağmen kulüplerimizin, başarısız yönetim kurulları ve yanlış yönetim modellerinden dolayı iflasın eşiğini geçerek, artık iflas ettiğinden bahsetsek yeridir. Peki, hiç mi ümit ışığı yok? Örnek olarak gösterebileceğimiz, kendi öz kaynağını yaratabilen, akıllı ve kazançlı bir transfer politikası yürüten bir kulüp yok mu? Var! 

TÜRK FUTBOLUNUN GÖZ BEBEĞİ 
Artık herkes biliyor ama biz buradan bir kez daha söyleyelim; Altınordu, profesyonel ligde hiç yabancı futbolcu bulundurmayan ve altyapıdan yetiştirdiği gençlerle mücadele etmeyi ilke edinen tek kulüp. Altınordu, çocuk yaşta keşfedilip eğitildiği takdirde 80 milyonluk Türkiye'den her yıl çok sayıda yıldız futbolcu çıkabileceğine inanan bir anlayışla yönetiliyor. Altınordu sadece iyi futbolcu yetiştirmiyor.“İyi birey, iyi vatandaş, iyi futbolcu” sloganıyla hareket ederek Cumhuriyet'in 100'üncü yılı için, Türk gençlerin Avrupa kupalarında başarıdan başarıya koştukları bir takım yaratmayı ve böylece bir devrimi gerçekleştirmeyi hedefliyor. Böylesine sistematik şekilde isleyen bir yapının başarısız olması imkânsıza yakın. Nitekim öyle de oldu. Altınordu özellikle son üç sezonda akademiden yetişen futbolcularından kazandığı bonservis ücretleriyle adından sıkça söz ettiriyor.
5 FUTBOLCUDAN 117 MİLYON TL VE GELECEK TRANSFER ÜCRETİ
Çağlar Söyüncü, Cengiz Ünder, Barış Alıcı, Berke Özer ve Alican Özfesli'nin son üç sezonda Altınordu akademisinin en dikkat çeken oyuncuları oldu. Bu beş oyuncunun satışlarından 18,7 milyon Euro yani 117 milyon 300 bin TL gelir elde etti. Fenerbahçe'ye sattığı Berke Özer, Barış Alıcı ve en son Başakşehir'e giden Alican'ın sonraki satışlarından da % 25 pay alacak.Yüksek bonservis bedelleriyle sattığı oyuncuların kulüpleriyle yapmış olduğu anlaşmalarda bu politikası kulübe kazandırmaya devam ediyor. Bu alanda en çook kazandıran isim ise Çağlar Söyüncü oldu. 2016-2017 sezonunda Çağlar Söyüncü'yü Alman ekibi Freiburg'a 2.5 milyon Euro'ya sattı. Kırmızı-lacivertliler, Alman ekibinden bonuslarla birlikte 3 milyon 850 bin Euro kazandı. Milli oyuncu Leicester'a 21 milyon Euro bonservis bedeliyle transfer oldu. İzmir ekibi yüzde 25 pay aldı. Çağlar'dan bonuslarıyla 8,4 milyon Euro kazanıldı. 

KULÜBÜN EN KISA ÖZETİ
Altınordu'dan 700 bin Euro bonservis bedeliyle Başakşehir'egiden Cengiz Ünder, daha sonra Roma'nın yolunu tuttu. Kırmızı-lacivertliler, şu ana kadar Cengiz'den 5,3 milyon Euro kazandı. Peki, kulüp bu parayla ne yaptı? İzmir ekibi, kulüp mantığı içerisinde hareket ederek transferden gelen 4 Milyon Euro’yu “Yeni Cengiz’ler” yetiştirmek için İzmir Torbalı’da bulunan Metin Oktay Tesisleri’ne harcayacağını ve iki yeni saha inşa edeceğini duyurdu. Altınordu anlayışının en kısa özeti bu durumdur.
Haber: İsa Karaarslan

Yorumlar

Daha yeni Daha eski