Transfer Şampiyonu Kasımpaşa!

TRANSFER BAŞARISI; KASIMPAŞA

Son iki yılda yaptığı doğru transferlerden maliyet-performans denklemine göre en çok faydalanan kulüplerden biri kuşkusuz Kasımpaşa’dır. Bu başarıda ise tabii ki en büyük rol Kemal Özdeş ve ekibinin olduğu tartışılmaz. Doğru çalışma prensibi ve scouting başarısı ile Kemal Özdeş’in ekibi Kasımpaşa’ya çok değerli futbolcular kazandırdı. Fakat Kemal hocanın ayrılışından sonra Mustafa Denizli ve ekibinin de pek farklı olduğu söylenemez. Kısa süre önce göreve gelseler de yapılan ilk transferlerin Tobias Heintz ve Haris Hajradinovic olması Kasımpaşa’nın uzun süre daha bu doğru transfer anlayışı ile devam edeceğini gösteriyor. Haydi şimdi gelin Kasımpaşa’nın maliyet-performans denklemine göre en çok verim aldığı bazıfutbolculara bakalım.


1-Mbaye Diagne:
Geçen sezonun ortasında Kasımpaşa takımına katılan Mbaye Diagne şu an da ligimizde attığı 20 gol ile gol krallığında zirvede bulunuyor. Kariyerinde Juventus forması da giyen Diagne en son Çin ekiplerinden TJ Teda’da forma giyiyordu. Kasımpaşa’nın bedelsiz olarak kadrosuna kattığı 27 yaşındaki forvet oyuncusunun senelik maaşı ise Takvim gazetesine göre sadece 700 bin Euro. Fenerbahçe’nin yıllık 2.5 milyon Euro kazanan forveti Slimani’nin ligde sadece 1 golü bulunurken, Diagne’nin 20 golü bulunması maliyet-performans denklemine göre çok ama çok iyi bir transfer olduğunu gösteriyor.


2-Trezeguet:
2017-18 sezonunda Kasımpaşa’nın Anderlecht’den kiraladığı Trezeguet, beklentileri fazlasıyla karşılayınca bu sezon 2 milyon Euro karşılığında Kasımpaşa ile 2021’e kadar sözleşme imzaladı. Trezeguet bu sezon çıktığı 17 maçta 5 gol 5 asistlik performansı ile beğenileri toplamaya devam ediyor. Ayrıca 2018 Dünya Kupası’nda ülkesi Mısır’ın kadrosunda bulunan Trezeguet dış basınında ilgisini toplamış oldu. Yıllık 1 milyon Euro alan oyuncunun maliyet-performans bakımından oldukça başarılı bir transfer olduğu her halinden belli. Ayrıca Mustafa Denizli, Trezeguet için 11 milyon Euro’luk teklifi kabul etmediklerini açıklamıştı dolayısıyla 2 milyon Euro’ya alınan bir oyuncu için inanılmaz bir fiyat artışı gerçekleştiği de anlaşılıyor. Nereden bakarsak bakalım Kasımpaşa için çok doğru bir yatırım. 

3-Samuel Eduok:
2016-17 sezonunda Esperance takımından kiralık olarak Kasımpaşa’ya gelen Eduok, beklentileri karşılayınca 1.25 milyon Euro karşılığında 2021’e kadar sözleşme imzaladı. Geldiği zamandan bu yana Kasımpaşa ile 81 maça çıkan Eduok, 19 gol 10 asistlik katkı yaptı. 24 yaşındaki oyuncunun da maliyet-performans denklemine göre aynı Trezeguet ve Diagne gibi gayet doğru bir yatırım olduğu anlaşılıyor


Şimdi de Kasımpaşa’nın Mustafa Denizli önderliğinde yaptığı ilk transferler olan Tobias Heintz ve Haris Hajradinovic’i inceleyelim. 

1-Tobias Heintz:
Kasımpaşa’nın Mustafa Denizli önderliğinde yaptığı ilk transfer olan Tobias Heintz’den beklentiler oldukça yüksek. Sarpsborg’dan 600 bin Euro karşılığında transfer olan oyuncu bu sezon 13 maçta 3 gol 2 asistlik performans gösterdi. Ceza sahası dışından çektiği şutlarla etkinlik gösteren 20 yaşındaki oyuncu için akıllarda olan tek soru Kasımpaşa’nın geçtiğimiz yıllardaki transferleri gibi öne çıkıp, çıkamayacağı.” 


2-Haris Hajradinovic:
Kasımpaşa’nın bugün açıkladığı Haris’den de beklentiler oldukça yüksek. 24 yaşındaki oyuncu bu sezon Osijek formasıyla çıktığı 24 maçta 8 gol 4 asistlik performans gösterdi. 2.5 milyon Euro’luk bonservis bedeliyle transfer olan Haris, pas kalitesi ve bitirici vuruşlarıyla da Kasımpaşa’ya ciddi anlamda katkı verecek gibime geliyor.Sizler için Kasımpaşa’nın en etkili oyuncularını maliyet-performans denklemine göre değerlendirmeye çalıştım aynı zamanda da yeni transferlere dair ufak bilgilerde verdim. Son olarak Kemal Özdeş’den sonra gelen Mustafa Denizli’de takıma oldukça uyum sağlamışa benziyor. 2. yarıda da istikrarlı oyununu devam ettirebilen bir Kasımpaşa görürsek ligi büyük ölçüde ilk 5 içinde tamamlayacaklarını düşünüyorum. Kalan maçlarda başarılar diliyorum.

DEMİR TELLİOĞLU

Yorumlar

Daha yeni Daha eski