Oyuncu Raporu | Muhayer Oktay

Beşiktaş'ın transferini bitirmek üzere olduğu Muhayer Okay'ı, Almanya futbolunun yakın takipçisi Göksel Uzunoğlu sizler için değerlendirdi.

Beşiktaş ile anlaşan Muhayer Oktay Almanya'da doğmuş olan ve futbolu ile kendinden söz ettiren klasik bir gurbetçi çocuğu. 19 yaşında olan Muhayer, bugüne kadar Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde yer alan ve alt yapıları ile ünlü olan kulüplerinde oynadı. Hagen'de doğan Muhayer, abilerinin desteği ve tavsiyesi ile Iserlohn kentinde bir amatör kulübünde futbol'a başladı. Abileri, erken yaşta yetenekleri ile herkesin ilgisini çeken ve takım arkadaşlarından daha iyi olan Muhayer'i Rot Weiss Essen kulübünün alt yapısında oynamasını sağladılar. Ardından Yıldıray Baştürk'ün yetiştiği VFL Bochum'da oynadı. (35 maçta forma giyip, 14 gol attı)
Kendisini devamlı geliştiren ve iki ayağını iyi kullanan Muhayer iki sezon sonra yeniden bir transfer gerçekleştirdi ve Fortuna Düsseldorf'a imza attı. U19 takımında iyi bir grafik çizen Muhayer (46 maçta, 14 gol) 2018/2019 sezonunda 1 yıllık profesyonel sözleşme imzaladı ve Fortuna Düsseldorg II'de (Almanya dördüncü liginde mücadele ediyolar) forma giymeye başladı.

Nedim Yiğit hoca tarafından keşfedilen ve Milli takım formasına Bochum döneminde kavuşan Muhayer, sırası ile Türkiye U18, U19 formaları giymesinin ardından şu an Ümit Milli takımın futbolcusu. Milli takımlarda en başarılı grafiğini U19 da çizen Muhayer, 14 milli maçta 6 gol attı. Hedefi Türkiye A milli takımın formasını giymek olduğunu söyleyen Muhayer, hedeflerine adım adım ulaşmak için şimdi Beşiktaş'a transfer olmak üzere. Orta sahanın merkezinde ve forvet arkasında oynayan Muhayer kaleye yakın oynadığı pozisyonlara skor'a etki sağlayabilecek yeteneklere sahip biri. Hız konusunda eksikleri olan ve bunun üzerinde çalışmalar yapan genç futbolcu diğer tarafta Alman disiplin ve taktik anlayışına sahip.
Beşiktaş'ta muhtemelen ilk önce Paf takımında forma giyeceğini düşündüğüm Muhayer burada ve gelecek sezon kamp döneminde göstereceği performans'a göre A takımda forma şansı deneyecektir.
GÖKSEL UZUNOĞLU // @10Goeki

Yorumlar

Daha yeni Daha eski