OYUNCU RAPORU | LEONARD ZUTA


·         LEONARD ZUTA KİMDİR
Makedon asıllı İsveçli futbolcu, 1992 doğumlu ve 1,84 boyundadır.
İsveç’in Göteborg kentinde doğan futbolcu, futbola doğduğu ilin takımı Hacken’de başlamıştır. Hacken’de 2015 yılına kadar sol bek mevkisinde forma giymiş olup, 2015/2016 sezonu başında Hırvatistan’ın Rijeka takımına katılmıştır. Bu takımla sözleşmesi 30 Haziran 2019 tarihine kadardı.
İsveçli olmasına rağmen, Milli takım tercihini Makedonya’dan yana kullanmıştır. Milli takımla 15 maça çıkmıştır.
İsveç doğumlu Zuta'nın kariyerinde sadece 2 kulüp var. Hacken ve Rijeka. Her iki takımda da fazlaca durduğundan dolayı hem kuzey ekolünün çalışkanlığını, hem de balkan ekolünün dayanıklılığını kendinde barındırıyor. Takım oyununa yatkın, sorunsuz, ahengi bozmayan bir adamdır.
2016 yılında Hacken ile İsveç kupası kaldırmıştır. 2016/2017 sezonunda da Hırvat Liginde çifte kupa kaldırıp hem Lig Şampiyonluğu hem de kupa şampiyonluğu yaşamıştır.
Rijeka’nın Şampiyon kadrosunda olduğundan dolayı taraftarlar arasında da oldukça sevilen bir isimdir.
·         LEONARD ZUTA’NIN KARİYERİ

Hacken : 71 Maç 5 Asist
Rijeka : 139 Maç 2 Gol 8 Asist
Makedonya Milli Takımı : 15 Maç
Toplam : 19.065 Dakika
Kart Durumu : 33 Sarı , 1 Kırmızı

·         LEONARD ZUTA VE KONYASPOR HAKKINDA

Konyaspor, ara transfer dönemine girilirken sezon başı kadro yapılanmasına da bağlı olarak sol bölgede eksilik hissetmeye başladı. Bazı mevkilerde (Ön libero – Stoper) fazlaca aynı tip futbolcular olmasına rağmen özellikle sol bek mevkisinde Ferhat Öztorun alternatifsiz kalmıştı. Ayrıca ön bölgede ve orta alanda oynayan sol ayaklı futbolcuların az olması da sol ayaklı bir kanat futbolcusunun takviye edilmesini elzem haline getirmişti.

Aykut Kocaman’ın raporu doğrultusunda sol bek için sözleşmesi sezon sonu bitecek futbolculara yoğunlaşıldı. Bunlar arasında son 3 sezonda Rijeka ile 139 maça çıkmış Zuta tercih edildi.

Birkaç pencereden bakarsak;

-Mali açıdan; Konyaspor'un sezon sonu sözleşmesi bitecek olan Zuta'yı makul bir bonservis ücreti ile alıp yine makul bir maaşa anlaşmış olması finansal açıdan çok olumlu bir hamle olarak görünüyor.

Güncel Transfermarkt Verileri : 1,25 Milyon Euro - Bonservis Ücreti : 300-400 Bin €

-Kadro derinliği açısından bakarsak, Ferhat Öztorun'un zaman zaman sakatlanıp takımı yalnız bırakması ve o bölgede tabiri caizse nitelikli tek futbolcunun olmasından dolayı sol beke yapılan istikrarlı bir hamle oldu.

-Potansiyel olarak değerlendirecek olursak, Jevtovic transferindeki gibi, ''bu adam giderken net olarak bize para kazandırır'' düşüncesinde değilim. Onun değerinin yükselmesini etkileyecek olan faktörlerin takım halinde oluşması gerekir. Örn: Mehdi Bourabia. (Avrupa Kupasında gösterilen performans ve yapılan satış)

·         LEONARD ZUTA’NIN OYUN STİLİ VE OYUNCU HAKKINDA
Hırvat Liginden 10 futbolcu söyle derseniz bu isimlerin içinde Zuta'yı göstermem. Ama derseniz ki, Hırvat liginden hangi sol beki alalım? Bu isimlerden birincisi Zagreb’in oyuncusu Amir Rrahmani, ikincisi Leonard Zuta olur.
Oyun tarzına bakacak olursak; Defansif anlamda Ferhat'ın eksikliğini hissettirmez. Markajı, pozisyon bilgisi ve ikili mücadelelerdeki sertliği hemen hemen aynı belki bir tık daha iyi diyebilirim. Sol stoper Filipovic ile birlikte oynadığında verimi daha yüksek olacaktır. Aynı dili konuştuklarını düşünerek böyle bir kanıya vardım.
Ofansif anlamda ise eksikliği hissedilen bazı noktalara çare olacaktır. Takımın sol bölgeden atak yapmadığını/yapamadığını biliyoruz. Bu nedenle Aykut hocanın elini, hızı ve yapacağı ortalar ile güçlendirecektir diye düşünüyorum.
Hem kontrataklarda hem de sıkışan oyunun içerisinde sol kanattan ceza sahasına geriden indirilen topları sıkça görürüz düşüncesindeyim. Özellikle yapılan ortalarda ikinci direğe yapılan koşularda tehlikeli ataklar izleyebiliriz. Önünde oynayan futbolcunun atak yapmasını istediğinden dolayı, ona alan oluşturmak için içeriye kat etmesi de yine onun oyun stili diyebilirim.
Aut çizgisine kadar inmeden, işini daha geriden halledip forvet ve ters kanattaki futbolcuları topla buluşturma eğilimi ile, taktiğe bağlı kalarak yeni atak organizasyonlarını bize izlettirir. Asist öncesi pasları yapar, öndeki futbolcu ile uyuşursa asist sayısı yükselir.
Bu adamın eksikleri var mı evet var Örneğin şut denemeleri yapmaz. Çok fazla teknik olmadığından çalım atma işlerine girmez. Zaman zaman yerini kaybedip stopere fazla yük bindirir. Tüm bunlar teknik ekibin direktiflerni yerine getirirse düzeltebileceği şeyler. Gerisi onlara kalmış.

·         BEKLENTİ

Konyaspor'da kalıcı olmak için mücadele edeceğine ve tıpkı yine bir ara transfer döneminde takıma dahil edilen Skubic gibi, sanki bu takımın daha önceden de bir parçasıymışcasına hemen adapte olabileceğine eminim. Kafasında Makedonya Milli takımında sürekli oynamak gibi bir düşüncesi de muhakkak vardır. Bu tetikleyici sebep olacaktır.

Zira Milli takıma 2 yıldır çağırılmıyor. Bu transferle birlikte daha da göz önünde olacağı aşikar. Jahovic, Eljif Elmas hatta Erdon Daci'nin olduğu bir ligde, marka değeri yükselme eğiliminde olan Makedonya'nın Zuta'yı çağırmaması kaçınılmaz olacaktır.


Konyaspor’a hayırlı olsun.

HAZIRLAYAN : KONYASPOR SCOUT - TWİTTER : @KonyasporScout

Yorumlar

Daha yeni Daha eski