Röportaj | Serdar Kelleci

Dev derbi öncesindeki gelişmeleri editörümüz Cihan Öten Sordu, Değerli Spor Yazarı Serdar Kelleci değerlendirdi.
Bu derbi öncesinde her iki takımında inişli çıkışlı performansları var. Bu son form durumları sizce bu maça nasıl yansır?
Beşiktaş'ın Sarpsborg karşısında aldığı galibiyet camianın bütünleşmesi adına çok önemliydi. Çünkü bundan önce yöneticisi ayrı, taraftarı ayrı, futbolcu ayrı, teknik heyeti ayrı konuşan bir Beşiktaş vardı. Ama galibiyetin özellikle derbi öncesi alınması Beşiktaş'ın moral, motivasyon olarak Galatasaray'ın bir adım önüne geçmesini sağladı. Galatasaray cephesinde de Fatih Terimin geçen seneden buyana özellikle üstünde durduğu konsantrasyon vardı. Bu konsantrasyon, Lokomotiv Moskova maçında en bariz eksikliklerden biriydi. Özellikle ceza sahası içine baktığımızda yenilen gollerde Galatasaraylı futbolcuların bir konsantrasyon eksikliğine olduğunu görmüştük. Galatasaray camiası bunun için Cumartesi akşamı 40.500 kişinin katıldığı antremanla rekor kırdı. Bu antremanla birlikte futbolcu grubunun konsantrasyonu tam sağlanmış oldu. Keza Beşiktaşta da öz güven sorunu yaşayan futbolcular da Sarpsborg galibiyetiyle öz güvenlerini tazelediler. Sahasında seyircisi önünde oynayacak Beşiktaş için en büyük handikap 48 saat önce bir karşılaşmadan çıkmış olmasıdır.
Her iki takımında golcü sorunu var gözükse de bu karşılaşmanın kilit noktasının özellikle eksikliklere bakıldığında orta saha olarak görüyorum. Taktiksel anlamda sizce maçın kilit noktası ne olacak?
İki takımında bir golcü sorunu olduğu muhakkak. Ama Vagner Love'un Sarpsborg önündeki performansı önemliydi. Galatasaray cephesinde Eren Derdiyok'un hala yokları oynaması Galatasaray için önemli bir handikap. Orta sahadaki eksikliklerin önemi maçta çok ön plana çıkacak. Galatasarayda Selçuk İnan'nın hala maç eksiği olması Galatasaray adına en çok eleştirilecek nokta olacaktır. Hatta maç sonrasında Selçuk performansını olumlu yada olumsuz anlamda çok konuşuyor olacağız. Beşiktaşta ise Atiba ve Dorukhan orta sahasının daha ıssıran bir orta saha olduğunu söyleyebiliriz. Fernando'nun geriden kurulan oyundaki rolü Galatasaray için çok belirleyici olacaktır. Bence orta sahalardan ziyade bu maçta savunma hatlarını çok konuşacağız. Maçın kilit noktası bence duran toplar olacak. Beşiktaş'ın özellikle duran toplarda (özellikle seken toplarda) çok büyük konsantrasyon eksikliği var. Beşiktaş'ın 2. handikapı özellikle Vida'nın arkaya adam kaçırması. Galatasaraylı futbolcular Vida'nın boşalttığı bölgelere kontra ataklarla adam kaçırabilir. Bu oyuncular Onyekuru, Feghouli ve Yunus Akgün olabilir. Beşiktaş için özellikle Maicon ve Ozan ikilisinin ne yapacağı çok önemli. Özellikle Maicon'nun bireysel performansı çok öne çıkacak. Ozan'ın özellikle topla çıkarken ağır kalışları sorun olabilir. Nagatomo'nın sakatlıktan yeni çıktığını göz önüne alırsak ki son oynadığı maçtaki performansı iyi diyemeyiz, yine Maria'nun konsantrasyon eksikliğinden boşalttığı bölgeleri Beşiktaş avanaja çevirebilir. Beşiktaş için en büyük avantaj Selçuk-Fernando orta sahası Beşiktaş için çok kolay bir geçiş noktası olacak. Özellikle 2. bölgeden 3. bölgeye geçişte Selçuk-Fernando orta sahası büyük avantaj olabilir.
İki takımda da son zamanlarda gençlerin önemli performanslarını görüyoruz. Sizce bu maçta nasıl performans göstereceklerdir?
Son dönemde özellikle Finansal Fair Play'den dolayı gençlere doğru mecburi bir yöneliş seziyoruz. Ama baktığımız zaman Beşiktaş'ın feda sezonunda gençlerle mücadele edip, son 2-3 sezondur gösterilen performansı gördükten sonra bu mecburi yönelişin Türk futbolu için bir hayır olduğu muhakkak. Dolayısıyla Beşiktaşta Güven gibi, Galatasaray'da Ozan ve Yunus gibi gençlerin süre alması Türk futbolu için büyük kazanç ama bu maçta genç oyuncu olarak belirleyici olarak Yunus Akgün isminin ön plana çıkacağını düşünüyorum. Beşiktaş'ta da Güven Yalçın'ın bu misyonu üstlenebileceğini düşünüyorum. Yunus ve Güven'in takımlarında yarıştıkları futbolculardan çok bir eksikleri olduğunu düşünmüyorum.
Son olarak Galatasaray 40.500 kişinin katılımıyla müthiş bir antreman gerçekleştirdi. Bu antremanın maça nasıl bir etkisi olur?
Galatasaray'ın yaptığı antreman dünyada eşi benzeri olmayan bir antreman çeşidi. Önemli maçlardan önce gelenek haline gelmeye başladı. Fatih Terim bu işi ne kadar iyi yaptığının ispatını yine orta koymuş oldu. Çünkü bu fikrin Fatih Terim kaynaklı olduğunu hiç olmadı Fatih Terim tarafından desteklendiğini düşünüyorum. Fatih Terim'in Lokomotiv Moskova deplasmanından sonra konsantrasyon eksikliğini gördüğünü ,bu antremanın olmazsa olmaz olduğunu düşündüğünü, düşünüyorum. Dolayısıyla 40.000 kişinin önünde antreman yapan herhangi bir futbolcu çok ciddi etkilenmiştir.Dolayısıyla Galatasaray'ı çok fazla motive edecektir. Ben iki tarafında motivasyon olarak bu maça çok iyi hazırlandığını düşünüyorum. Sonuç olarak beraberliğin öne çıktığı bir derbi düşünüyorum.
Değerli Spor Yazarı Serdar Kelleci'ye sizler huzurunda bizi kırmadığı için teşekkür ederiz.
CİHAN ÖTEN

Yorumlar

Daha yeni Daha eski